Obsesinis kompulsinis sutrikimas (OKS) – tai vienas iš nerimo sutrikimų. Jį turinčiam asmeniui dažnai kyla įkyrios mintys bei norisi ką nors daryti, kad išnyktų diskomfortas, atsirandantis dėl įkyrių minčių, pvz. žmogus gali nuolatos plauti rankas arba pakartotinai tikrinti, ar uždarytos durys ir pan.
Asmenys su obsesiniu kompulsiniu sutrikimu dažnai patiria diskomfortą, nerimą, įtampą, nuolatinę kančią, taigi, jų gyvenimo kokybė labai suprastėja.
OKS turintį žmogų dažnai apninka abejonės, jis dvejoja dėl priimtų sprendimų teisingumo, nuolat svarsto, ar uždaryti langai, ar užrakintas butas, gali net keliskart grįžti namo patikrinti.
Ligonį gali kamuoti ir prisiminimai apie kokius nors gėdingus praeities įvykius, jį dažnai lydi kaltė arba nepaaiškinama antipatija artimiesiems. Itin dažnai pasitaiko baimė kuo nors užsikrėsti, todėl bandoma visaip išvengti prisilietimo prie objektų, o jei prisiliečiama – itin dažnai plaunamos rankos. Žmogui gali pasireikšti daiktų kaupimo manija, tokiu būdu jis nereikalingais daiktais užpildo visą butą.
Išskiriami du gydymo būdai – medikametinis ir psichoterapinis. Derinant juos tarpusavyje, pasak specialistų, pasiekiamas didžiausias efektyvumas.
Bendraudamas su psichoterapeutu žmogus gali išmokti tęsti normalų gyvenimo būdą ir dirbti savo darbą. Jei įkyrios mintys bei veiksmai pacientui tampa per daug varginantys, skiriamas gydymas ligoninėje.