Obsesinis-kompulsinis sutrikimas


Obsesinis kompulsinis sutrikimas (OKS) – tai vienas iš nerimo sutrikimų. Jį  turinčiam asmeniui dažnai kyla įkyrios mintys bei norisi ką nors daryti, kad išnyktų diskomfortas, atsirandantis dėl įkyrių minčių, pvz. žmogus gali nuolatos plauti rankas arba pakartotinai tikrinti, ar uždarytos durys ir pan.

Asmenys su obsesiniu kompulsiniu sutrikimu  dažnai patiria diskomfortą, nerimą, įtampą, nuolatinę kančią, taigi, jų gyvenimo kokybė labai suprastėja.

Obsesinio kompulsinio sutrikimo simptomai:

  • Itin dažnas rankų plovimas;
  • Nereikalingų daiktų kaupimas;
  • Judesių sulėtėjimas;
  • Įkyrios, kartais agresyvios mintys;
  • Įkyrios abejonės, baimės;
  • Įkyrūs prisiminimai, potraukiai
  • Įkyrus antipatijos jausmas, visko tikrinimas, skaičiavimas.

OKS turintį žmogų dažnai apninka abejonės, jis dvejoja dėl priimtų sprendimų teisingumo, nuolat svarsto, ar uždaryti langai, ar užrakintas butas, gali net keliskart grįžti namo patikrinti.

Ligonį gali kamuoti ir prisiminimai apie kokius nors gėdingus praeities įvykius, jį dažnai lydi kaltė arba nepaaiškinama antipatija artimiesiems. Itin dažnai pasitaiko baimė kuo nors užsikrėsti, todėl bandoma visaip išvengti prisilietimo prie objektų, o jei prisiliečiama – itin dažnai plaunamos rankos. Žmogui gali pasireikšti daiktų kaupimo manija, tokiu būdu jis nereikalingais daiktais užpildo visą butą.

Kodėl šis sutrikimas atsiranda?

  1. Vaikystėje patirtas stresas ar smurtas gali padidinti šio susirgimo riziką.
  2. Paveldimumas (genetika) taip pat gali turėtų tam įtakos: jei vienas iš tėvų serga OKS, padidėja tikimybė susirgti ir vaikui.
  3. Psichologinės priežastys. Yra iškelta hipotezė, kad žmogaus įkyrios mintys ir veiksmai atsiranda, norint apsiginti nuo kylančio nerimo ar agresijos, kylančios iš jo vidaus. 
  4. Smegenų trauma (nustatyta, kad dalis ligonių jas patiria gimdymo metu). Itin sunkiais atvejais nustatomos išsiplėtusios galvos smegenyse esančios ertmės. 

Kokie yra OKS gydymo metodai?

Išskiriami du gydymo būdai – medikametinis ir psichoterapinis. Derinant juos tarpusavyje, pasak specialistų, pasiekiamas didžiausias efektyvumas.

  • Ligoniui gali būti skiriami SSRI tipo antidepresantai.
  • Kalbant apie psichoterapinį gydymą, paprastai taikoma kognityvinė – pažinimo terapija, kurios metu pacientas pamažu išmoksta toleruoti atsirandantį diskomfortą dėl įvairių įkyrumų ir obsesijų.

Bendraudamas su psichoterapeutu žmogus gali išmokti tęsti normalų gyvenimo būdą ir dirbti savo darbą. Jei įkyrios mintys bei veiksmai pacientui tampa per daug varginantys, skiriamas gydymas ligoninėje.


Paskutinė atnaujinimo data 2022-07-20

Gydytojai, kurie jus priims greičiausiai