Nutukimas, antsvoris / Shutterstock nuotr.

Nutukimas – liga, kurią būtina gydyti

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2022-07-22 16:24
Nutukimas – tai perteklinis ir nenormalus riebalų susikaupimas organizme, kuris kelia pavojų žmogaus sveikatai. Jis dažniausiai nustatomas ir vertinamas, apskaičiuojant kūno masės indeksą (KMI) pagal žmogaus ūgį ir svorį. Žmonės, kurių KMI yra daugiau kaip 25, turi antsvorio, o jei jis yra 30 ir daugiau – serga nutukimu. Tai yra lėtinė liga, nors dažnai klaidingai vertinama kaip žmogaus apsileidimas. Apie nutukimo atsiradimo priežastis, gydymo būdus ir kaip išvengti šios ligos, manodaktaras.lt kalbasi su pilvo chirurgu med. m. dr. Donatu Daniu.
Pilvo chirurgas med. m. dr. Donatas Danys.

Pilvo chirurgas med. m. dr. Donatas Danys.

Nutukimas yra liga, kuri labai kenkia žmogaus sveikatai. Kokioms organizmo sistemoms kenkia labiausiai?

Taip, dažniausiai nutukimas labai kenkia bendrai savijautai: vargina greitas nuovargis, sutrinka virškinimas, atsiranda dusulys fizinio krūvio metu, sąnarių skausmai, neretai kyla psichologinių problemų, vargina nuotaikos svyravimai, kankina nepilnavertiškumo jausmas.

Visos šios būklės padidina riziką susirgti lėtinėmis ligomis: kaip širdies ir kraujagyslių, virškinimo sistemos, didina nevaisingumo riziką, didėja rizika onkologinių ligų, sąnarių, kvėpavimo sistemos (miego apnėja) ar cukrinio diabeto rizika.

Kodėl šia liga serga vis daugiau žmonių?

Tai lemia du pagrindiniai faktoriai: valgome per daug, judame per mažai. Daug įtakos turi ir genetiniai faktoriai bei mūsų gyvenimo būdas. Paradoksalu, bet inovacijos ir šiuolaikinis pasaulis irgi yra kalti dėl augančio svorio, juk technologijos padeda norimą rezultatą ar tikslą pasiekti be didesnių pastangų, nejudant, o greito maisto užkandinės „ranka“ pasiekiamos.

Kodėl ne visiems pacientams padeda patarimas: mažiau valgyti ir daugiau sportuoti?

Todėl kad turime per daug pagundų. Tai greitojo maisto restoranai, vis daugiau laiko praleidžiame darbe, o didžiąją dalį laiko esame fiziškai neaktyvūs, dirbame sėdimą darbą. COVID pandemija mus dar labiau pastūmėjo į virtualią erdvę. Vis rečiau matome kiemuose žaidžiančius vaikus, nes virtualioje erdvėje jie tampa čempionais ir nenugalimais – tai užburtas ratas, su kuriuo susiduria žmonija ir dėl to kenčia mūsų sveikata. Visos technologijos ne tik palengvina mūsų gyvenimą, bet ir padaro meškos paslaugą.

Net ir rinkdamiesi sveikesnį maistą pamirštame, kad jo mums reikia gerokai mažesnėmis porcijomis.

Kokie yra nutukimo gydymo būdai?

Pirmiausia – tai sveikas gyvenimo būdas. Šiais laikais tai atrodo visiems suprantamas dalykas, bet praktiškai sunkiai įgyvendinamas ilgalaikės perspektyvos atžvilgiu. Tris kartus per metus: po vasaros, sausio pradžioje ar artėjant vasaros sezonui – daug žmonių  pasižada sveikiau maitintis, sportuoti, tačiau šie pažadai ir tikslai labai greitai pasimiršta.

Nutukimo gydymas dažniausiai prasideda dietomis ir fizinio aktyvumo didinimu. Dietų yra įvairių, daugelis mūsų esame bandę vienokią ar kitokią populiarią dietą. Ar keto dieta, ar protarpinis badavimas bei visos kitos dietos pasižymi trumpalaikiu efektu. Ilgalaikėje perspektyvoje vienetai žmonių tokią mitybą paverčia gyvenimo būdu.

O intensyvus sportas netgi kenkia, kai nutukimas pasiekia III laipsnį – dėl didelio svorio kenčia mūsų sąnariai. Tad apkūnesni žmonės turėtų sportuoti tik specialistų priežiūroje.

Jei pacientas išbando mitybos ir fizinio krūvio korekcijas, o rezultato nėra, gali būti skiriamas gydymas vaistais. Šio būdo trūkumas, kad, nutraukus vaistų vartojimą, vėl galima sėkmingai priaugti svorio.

Kai konservatyvus gydymas neduoda rezultatų, ligoniui rekomenduojamas chirurginis nutukimo gydymas. Pacientams, kurių KMI siekia 27-33, šalia mitybos korekcijos gali būti siūlomas ne chirurginis, o endoskopinis būdas – intragastrinis balionas, kuris gali būti 6 mėnesiams implantuojamas į skrandį endoskopu.  Arba praryjama kapsulė su balionu, kuris skrandyje išsipučia ir savaime pasišalina po 4 mėnesių. Tokiu būdu galima atsikratyti iki 25 kg. perteklinio svorio. Tarpinis variantas tarp intragastrinio baliono ir chirurginio gydymo yra pakankamai naujas metodas – endoskopinis skrandžio sulankstymas.

Pasaulyje pripažįstama, kad efektyviausias nutukimo gydymo būdas yra chirurginis. Jų yra tikrai daug, suskaičiuoti nepakaktų ir rankos pirštų. Pastaraisiais metais dominuoja dviejų tipų operacijos: skrandžio rezekcija ir skrandžio apylankos operacija, tačiau vienintelės operacijos, kuri tiktų visiems pacientams, nėra. Pasaulyje populiariausia yra skrandžio rezekcija (Gastric Sleeve), o Lietuvoje apylankos operacija (Gastric Bypass).

Kada jau rekomenduojamas chirurginis nutukimo gydymo būdas?

Rekomenduojamas tada, kai visos kitos gydymo galimybės išsemtos, tai yra, kai žmogus jau yra išbandęs dietas, fizinį aktyvumą. Kriterijai yra aiškūs ir chirurginis gydymas indikuotinas, kai KMI yra virš 40 arba, kai KMI 35-40, o pacientas turi gretutinių ligų. Vis daugėja diskusijų, kad ir mažesnio KMI gydymui gali būti taikomas chirurginis gydymas, ypač sergant cukriniu diabetu.

Kokie yra naujausi ir moderniausi gydymo būdai?

Būtų labai gerai jei būtų viena tabletė ar piliulė, kuri padėtų kovoti su nutukimu. Gal kada nors taip ir bus. Kalbant apie modernius chirurginio nutukimo gydymo būdus, noriu atkreipti dėmesį,

kad  mano minėtos operacijos: skrandžio rezekcija ir skrandžio apylanka – atliekamos minimaliai invaziniu laparoskopiniu būdu. Šių operacijų metu vienkartinių modernių instrumentų pagalba sumažinamas skrandis.

Mažiau invazyvus ir mažiau efektyvus yra endoskopinis gydymas: tai intragastrinis balionas ar endoskopinė skrandžio plikacija.

Kokie patarimai padėtų išvengti antsvorio ir nutukimo?

Prevencija – tai yra sveika mityba ir fizinis aktyvumas. Yra daug ir įvairių dietų, bet patarčiau apsilankyti pas gydytoją dietologą, kuris pakoreguos mitybą, parinks efektyviausią gydymą ir padės įveikti ligą. Labai svarbu kontroliuoti savo kūno masės indeksą, nes jam didėjant, atsiranda rizika susirgti įvairiomis ligomis.