Pilvo skausmas vaikui
Pilvo skausmas vaikui; pilvo spazmai / Shutterstock nuotr.

Vaikui skauda pilvą aplink bambą: ką tai rodo?

Eglė Dagienė
Publikuota: 2024-03-29 09:50
Įvairaus pobūdžio pilvo skausmas – bene dažniausia sveikatos problema vaikų amžiuje. Tai vienas ryškiausių virškinimo sutrikimų simptomų. Tačiau ką reiškia, kai vaikas parodo, jog jam skauda prie bambos ar aplink ją? Kokius galimus susirgimus tai gali rodyti?
Pasak vaikų ligų gydytojos Agnijos Vaščiūnaitės, pilvo skausmas aplink bambą – vienas dažniausių vaikų pilvo skausmų. Laimei, anot jos, tai mažiausiai pavojingas pilvo skausmas.

Dažniausios pilvo skausmo aplink bambą priežastys – įvairūs virškinimo sutrikimai (gal vaikas ne tą užvalgė arba gali turėti alergiją tam tikriems maisto produktams ir pan.). Neretai skausmas aplink bambą yra susijęs su nervine įtampa, patiriamu nerimu ar lėtiniu stresu, kurį vaikui galėjo išprovokuoti tiek nepalanki psichologinė atmosfera namuose, tiek mokykloje ar kitoje ugdymo įstaigoje.

Agnija Vaščiūnaitė
Vaikų ligų gydytoja Agnija Vaščiūnaitė

Kaip sumažinti vaiko pilvo spazmus

„Iš savo darbo praktikos galiu pasakyti, jog dažniausiai pasitaikanti vaiko pilvo skausmo aplink bambą priežastis yra pilvo pūtimas arba vidurių užkietėjimas. Šias abi problemas galima pradžioje bandyti palengvinti namuose. Tik tuo atveju, jei ilgai nepraeina, keiptis į gydytojus“, – teigė vaikų gydytoja A. Vaščiūnaitė.

Jei manote, kad jūsų vaikui galėtų pūsti pilvą, gydytoja patarė duoti specialių vaistų, kurie skirti mažinti pilvo pūtimą, dujų kaupimąsi ir pilnumo jausmą.

Taip pat vaikui galima pasiūlyti atsigerti negazuoto vandens, leisti kurį laiką pagulėti ir įsitikinti, kad pilvo skausmas ir bendras vaiko neramumas nėra susiję su poreikiu pasituštinti. Nuolat stebėkite, kaip keičiasi vaiko savijauta.

Kokiais atvejais, suskaudus pilvui, reikia skubėti pas gydytoją

Vaikų ligų gydytoja A. Vaščiūnaitė patarė atkreipti dėmesį į keletą svarbių veiksnių. Jei vaikui pilvo skausmas yra labai stiprus, stebint jo būklė blogėja, jei įtariate, kad vaikui galėtų būti apendicitas (stiprus skausmas apatinėje dešinėje pilvo dalyje, karščiavimas, pykinimas) ar kita chirurginė patologija, tokiais atvejais reikia skubiai kreiptis į gydytoją.

Jei neturite galimybės vykti pas specialistus – kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

Pasirodyti vaiko ligų gydytojui, pediatrui arba šeimos gydytojui būtinai tuo atveju , jei:

  • pilvo skausmas nėra stiprus, bet išlieka ilgesnį laiką,
  • skausmas trukdo atlikti kasdieninę veiklą,
  • nuolat kartojasi vidurių užkietėjimai ar viduriavimas,
  • karščiavimas,
  • atsiranda gelta,
  • atsiranda skausmas šlapinantis,
  • nepaaiškinamas vaiko svorio mažėjimas.

Būna, jog vaikas ima skųstis pilvo skausmu naktį, nuolat prabunda iš miegų arba nuo skausmo vemia, viduriuoja ar net skundžiasi kojyčių skausmais (skauda sąnariai), nepavyksta girdyti skysčių ir būklė greitai blogėja, tokiais atvejais reikėtų skubiai kreiptis į budintį gydytoją ar skubios pagalbos ir priėmimo skyrių.