Cukrinis diabetas


Cukrinis diabetas (cukraligė) – sutrikęs organizmo gebėjimas panaudoti gliukozę, dar vadinamą organizmo cukrumi. Gliukozė yra būtina kiekvienai ląstelei egzistuoti – tai ląstelių energijos šaltinis, ypač smegenys yra jautrios gliukozės sumažėjimui kraujyje. Epidemiologiniai stebėjimai rodo, kad cukrinis diabetas yra viena iš labiausiai paplitusių neinfekcinių ligų ir viena didžiausių mirties priežasčių išsivysčiusiose šalyse.

Cukrinio diabeto simptomai

  • Dažnas šlapinimasis
  • Pūlingos infekcijos
  • Troškulys ir alkis
  • Aukštas kraujo spaudimas
  • Blogai gyjančios žaizdos
  • Kūno masės mažėjimas
  • Bendras nuovargis
  • Odos niežėjimas

Cukrinio diabeto tipai

Tam, kad gliukozė galėtų patekti į ląstelės vidų, yra reikalingas kasos gaminamas hormonas insulinas. Jeigu jo yra nepakankamai, tuomet gliukozės kraujyje yra daug, tačiau jos ląstelės negauna ir žūva. 

  • I tipo cukrinis diabetas

Jis dar vadinamasis jaunatviniu cukriniu diabetu. Dažniausiai jis būna paveldėtas arba gali būti sukeltas tam tikrų virusų. Tai toks diabeto tipas, kuomet kasa tam tikru momentu (pvz. kūdikystėje, vaikystėje) visiškai nustoja gaminti insuliną. Kad žmogus išgyventų, jam yra būtinos kasdieninės insulino injekcijos. Jam labiau būdinga: labai gausus ir dažnas šlapinimasis, didelis troškulys, nuolatinis alkis, didelis svorio netekimas.

  • II tipo cukrinis diabetas 

Tai nuo insulino nepriklausomas cukrinis diabetas, kuriuo dažniau suserga vyresnio amžiaus asmenys bei turintys antsvorį. Tačiau pastaruoju metu daugėja ir nutukusių vaikų bei paauglių. Sergant šiuo tipu gali būti du variantai: arba gliukozės ir insulino yra pakankamai organizme, tačiau organizmo ląstelės pasidaro atsparios insulino poveikiui, arba kasa jau nebesugeba pagaminti tiek insulino, kad patenkintų organizmo poreikius ir jo gamina vis mažiau. II tipo cukriniam diabetui būdingi visi minėti simptomai, tačiau pasireiškia ir blogai gyjančios žaizdos, aukštas kraujospūdis, įvairių kūno vietų niežulys ir kt.

Kaip atsiranda cukrinis diabetas

  1. Kaip minėta, I tipo diabetas yra paveldėta, autoimuninė liga, kai kraujyje atsiranda antikūnų, ardančių insuliną gaminančias kasos ląsteles. Ligą gali išprovokuoti virusinė infekcija, stresas ir kt.
  2. Cukrinio diabeto II tipui atsirasti taip pat didelės reikšmės turi paveldimumas. Persivalgymas ir nutukimas – svarbiausi II tipo atsiradimo veiksniai. Svarbiausi rizikos veiksniai susirgti vaikams II tipo diabetu, tai nutukimas, fizinio aktyvumo stoka, sergantys II tipo diabetu pirmos eilės giminės.

Svarbūs tyrimai

  1. Sveiko žmogaus gliukozės kiekis kraujyje turi būti nuo 3,33 iki 5,55 mmol/l ribose. Įtarus šią ligą, pacientui tikrinamas cukraus kiekis kraujyje nevalgius. Jei gliukozės kiekis kraujyje nevalgius tiriant du kartus yra didesnis nei 7 mmol/l, tai galima diagnozuoti cukrinį diabetą.
  2. Gliukozės tolerancijos testas. Jis pasirenkamas, kuomet gliukozės koncentracija kraujyje nevalgius yra mažiau nei 7 mmol/l, tačiau didesnė nei norma arba yra rizikos veiksnių ar diabetui būdingų požymių. 
  3. Šlapimo tyrimas. Paprastai šlapimo tyrime gliukozės neturi būti visai, tačiau sergant cukriniu diabetu, būna gliukozės molekulių šlapime. Nustačius gliukozę šlapime, būtinas tolimesni tyrimai.
  4. Gliukuotas hemoglobinas (HbA1C). Hemoglobinas – kraujo baltymas, atsakingas už deguonies pernešimą ir anglies dvideginio pašalinimą. Kuomet kraujyje yra labai daug gliukozės, dalį jos prisijungia hemoglobinas. Jeigu gliukuotas hemoglobinas yra daugiau nei 6,5 proc.– galima įtarti cukrinį diabetą.

Gydymas

Gydant cukrinį diabetą, svarbiausia yra subalansuota mityba ir tinkamai parinkta dieta. 

  • Rekomenduojama valgyti dažnai po truputį (valgyti reikia tuo pačiu laiku, 5-6 kartus per dieną).
  • Vengti cukraus, medaus, sirupo, uogienių, saldainių, pyragaičių, saldžių gėrimų ir pan. Galima naudoti sachariną, labiausia rekomenduotina stevija.
  • Valgyti mažiau riebalų, ypač gyvulinės kilmės. Tinka liesa mėsa, paukštiena, žuvis, liesi pieno produktai.
  • Kasdien valgyti daug daržovių ir nedaug vaisių.
  • Vartokite daugiau skaidulinių medžiagų turinčio maisto – tai lėtina angliavandenių pasisavinimą iš virškinimo trakto.

Labai svarbus ir fizinis aktyvumas. Raumenys fiziškai dirbdami sudegina didelį kiekį gliukozės.

Medikamentinis gydymas skiriamas geriamais vaistais arba insulinu. Gliukozę mažinančių vaistų yra daug įvairių grupių. Kokį vaistą pasirinkti sprendžia gydytojas, atsižvelgdamas į ligos komplikacijas, gretutines ligas, glikemijos (gliukozės kiekio kraujyje) dydį.


Paskutinė atnaujinimo data 2024-01-18

Gydytojai, kurie jus priims greičiausiai