Stoma / Shutterstock nuotr.

Gyvenimas su stoma – sunkiausia įveikti psichologinį diskomfortą

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2022-05-13 10:17
Sunkios ligos neretai pakeičia žmogaus gyvenimą. Viena jų – storosios ir tiesiosios žarnos vėžys. Chirurginis šios ligos gydymas nesibaigia vėžio pašalinimu. Kartais operacijos metu chirurgai suformuoja dirbtinę išangę ir per šoną išveda stomą. Pilvo chirurgas med. m. dr. Donatas Danys sako, kad pacientams baisiausias dalykas išgirsti, jog po operacijos teks gyventi su stoma: „Dėl pacientų žinių trūkumo, kas tai yra stoma, visuomenės ir kultūrinio stigmatizavimo bei savęs sumenkinimo stomos atsiradimo poveikis dažnai tampa svarbesnis nei pagrindinė liga“.
Bendrosios praktikos slaugytoja Nijolė Ivoškienė pastebi, jog pacientams sunku suvokti, kaip reikės gyventi toliau, jie patiria psichosocialines komplikacijas. Kaip išvengti maišelio turinio nutekėjimo, nemalonaus kvapo, kaip prisiderinti drabužius, ką daryti, kai atsiranda stomos komplikacijos, kokie būtini mitybos pakeitimai –  tai tik dalis ligonius neraminančių klausimų, kurie apsunkina gyvenimą su stoma.  

Kaip gyventi su šiuo organizmo pokyčiu, kaip prižiūrėti stomą ir gyventi visavertį gyvenimą, manodaktaras.lt kalbasi su pilvo chirurgu med. m. dr. D.Daniu ir bendrosios praktikos slaugytoja N.Ivoškiene.

Kokiais atvejais ligoniams prireikia stomos? Kokios tai būna ligos?

Pilvo chirurgas med. m. dr. Donatas Danys.

Pilvo chirurgas med. m. dr. Donatas Danys.

D.Danys: Dažniausiai stoma (kolostoma, ileostoma) gali būti suformuota, kai ligonis serga tiesiosios ar storosios žarnos vėžiu, komplikuotu divertikulitu, žarnų nepraeinamumu, Krono liga, uždegiminėmis žarnų ligomis, gimdos kaklelio ar makšties išplitusiu vėžiu bei kitomis būklėmis, kada dėl ligos žarnų vientisumas nėra įmanomas.

Kiek tokių ligonių yra, kokio jie amžiaus?

D.Danys: Kiek Lietuvoje yra tokių pacientų tikslaus skaičiaus nežinoma, tačiau, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje yra 120 tūkst. stomuotų gyventojų, o Jungtinėse Amerikos Valstijose – daugiau nei 725 tūkst. Vidutinis tokių pacientų amžius  – apie 68 metai.

Kada stomos suformavimas yra laikina pagalba, o kokiais atvejais su ja reikia gyventi iki gyvenimo pabaigos?

D.Danys: Dažnai stomos suformavimas yra gyvybę gelbstinti priemonė. Ji būtina, jei yra žarnų perforacija, išplitęs onkologinis procesas ar pilvo trauma. Suformuotos stomos gali būti trumpalaikės arba su ja tenka gyventi visą likusį gyvenimą. Pavyzdžiui, sergant tiesiosios žarnos apatinio ar vidurinio trečdalio naviku, trumpalaikės ileostomos suformavimas 1-3 mėnesio laikotarpiui yra svarbi viso kompleksinio gydymo dalis. Jeigu navikas yra labai arti išangės – tada stoma suformuojama visam gyvenimui ir jos atstatymo galimybės nėra.

Pacientams tenka mokytis, kaip prižiūrėti stomą? Kas juos apmoko? Ar iš ligoninės grįžus į namus vis dar reikalinga medikų pagalba?

D.Danys: Odos uždegimai aplink stomą, parastomalinė išvarža, susiaurėjimas, prolapsas (iškritimas) – tai būklės apsunkinančios stomos priežiūrą. Jos pasitaiko apie 72 proc. stomuotų pacientų. Todėl labai svarbu po operacijos išmokti taisyklingai prižiūrėti ir suprasti, kaip toliau gyventi su stoma. Tam yra specializuotos slaugytojos, kurios esant poreikiui atvyksta pas ligonius į namus.

N.Ivoškienė: Dar pacientams gulint ligoninėje personalas pradeda kalbėti apie stomos priežiūrą, tačiau ne kiekvienas pacientas yra pasiruošęs visą informaciją suvokti, ypač, jei tai yra ekstrinė operacija.

Bendrosios praktikos slaugytoja Nijolė Ivoškienė.

Bendrosios praktikos slaugytoja Nijolė Ivoškienė.

Šiandien Lietuvoje yra labai didelis stomos priežiūros priemonių pasirinkimas – skirtų naujagimiams ir fistulėms, suaugusiems, ileostomoms, kolostomoms, urostomoms. Padėdami  atsirinkti ir edukuodami, kaip tinkamai jas naudoti, galime pakeisti stomuotų žmonių gyvenimą, suteikdami jiems daugiau patogumo, didesnę judėjimo laisvę bei saugumą. Stomos priežiūros specialistai yra pasiruošę padėti ne tik pacientui, bet ir jo artimiesiems. Tokiems pacientams tenka užtikrinti ilgalaikę priežiūrą.

Ką reikėtų žinoti gyvenant su stoma, kokių taisyklių laikytis, kokių klaidų nedaryti?

N.Ivoškienė: Žmonės vengia kalbėti apie su stomos priežiūra susijusias problemas arba kalba pašnibždomis. Pasikeitęs gyvenimas kelia didelį nerimą. Žmonės bijo nukrypti nuo savo įprastos higienos rutinos, vengia būti toliau nuo namų, nes baiminasi, kad pratekės išmatos, jaučia susirūpinimą, kur galima bus išmesti prisipildžiusį maišelį, nesukeliant aplinkiniams nepatogumų.

Dažnu atveju tokie pacientai susiduria su jų poreikiams nepritaikyta erdve viešuosiuose tualetuose, kur nėra pakankamai valymo priemonių. Sutrinka netgi miegas, nes su stoma gyvenantys ligoniai tiesiog bijo, kad naktį gali atsiklijuoti plokštelė ir maišelio turinys gali pratekėti, sutepti visus rūbus ir patalynę.

Pacientus ištinka ne tik fizinis, bet ir psichologinis šokas, todėl iš ligoninės namo grįžusiems ligoniams yra būtinos papildomos kompleksinės konsultacijos. Jų metų atsakoma į klausimus ir išsprendžiami visi neramumai dėl stomos priežiūros, mitybos, fizinio aktyvumo bei psichologinės sveikatos.  Savo žinias nuolat tobulinantys stomos priežiūros specialistai išmano stomos priežiūros specifiką, yra atidūs ir dėmesingi. Pacientui taip pat reikalinga pagalba pasirenkant tik individualiai tinkančias stomos priežiūros priemones, kurios yra pritaikomos pagal asmens gyvensenos įpročius, judėjimą, savarankiškumą.

Ypatingai svarbu rūpintis ir išlaikyti sveiką parastominę odą, nes tai ne tik prisideda prie geros sveikatos išsaugojimo, mažina komplikacijų atsiradimą, bet tuo pačiu turi įtakos ir bendrai paciento savijautai. Todėl šiai odos sričiai ypatingai būtina tinkama priežiūra bei atidumas, norint išvengti odos sudirgimo. Pacientas neturėtų kentėti, jei oda yra sudirgusi, perštinti. Svarbu laiku kreiptis į stomos priežiūros specialistus. Gydymo įstaigose esanti stomos rinktuvų pasiūla dažniausiai yra ribota, todėl pacientai turėtų būti iniciatyvūs ir žinoti savo teises dėl išsamios informacijos suteikimo, rinktis ir ieškoti išorinės pagalbos. Pacientas neturi bijoti kreiptis pagalbos į specialistus.

Stoma / Shutterstock nuotr.

Stoma / Shutterstock nuotr.

Kiek yra  svarbi mityba?

N.Ivoškienė: Po operacijos yra svarbi mityba ir skysčių balanso palaikymas. Dažnai ligoniai grįžta namo netekę svorio ir sumažėjusiu apetitu, todėl svarbi subalansuota mityba. Kai kurie maisto produktai gali sukelti sunkumo jausmą: vidurių pūtimą, viduriavimą ar atvirkščiai – vidurių užkietėjimą. Svarbu yra gerti ir valgyti reguliariai, kasdien vartoti daug baltymų turinčio maisto. Įspėjame pacientą, kokie maisto produktai sukelia dujų kaupimąsi ir kitas virškinimo problemas. Kai kurie produktai gali įtakoti net blogą kvapą. Pacientas turi žinoti, kad kai kurie maisto produktai, medikamentai gali pakeisti išmatų ir šlapimo spalvą.

Kaip keičiasi žmogaus higiena, ar jam nėra sudėtinga savarankiškai nusiprausti?

N.Ivoškienė: Pacientas turi žinoti, kad rinktuvą geriausia keisti ryte, dar nevalgius, tada stoma mažiau aktyvi. Rinktuvą reikia klijuoti ant švarios ir sausos odos. Odos valymui naudoti tik stomos priežiūrai skirtas priemones, negalima naudoti higieninių servetėlių. Negalima naudoti vatos, kosmetinių diskelių, dezinfekcinių skysčių, taip pat nenaudoti raminančių kremų, kurie nėra skirti stomos priežiūrai. Maudytis galima ir su maišeliu, ir be jo. Yra labai daug niuansų, kuriuos aptariame konsultacijų metu.

Stomos priežiūra, valymas, keitimas, ar ligoniai tą gali atlikti savarankiškai?

N.Ivoškienė: Dauguma pacientų gali patys savarankiškai prisižiūrėti stomą, pasikeisti rinktuvą. Tik reikia juos padrąsinti ir išmokinti. Sveika oda yra mūsų prigimtis, todėl atitinkamų priemonių naudojimas gali pakeisti gyvenimo kokybę.

Ar pacientams kyla psichologinių problemų?

N.Ivoškienė: Stomos suformavimas priskiriamas vienai iš sunkiausių chirurginių intervencijų, kurios tampa nelengvu išbandymu ne tik fizine, bet psichosocialine prasme. Dažnai pacientai patiria baimę dėl operacijos, baimę dėl pasikeitusių šlapinimosi ar tuštinimosi įpročių, mitybos pokyčių, dažnai pacientai bijo pasirodyti net savo namiškiams. Natūralu, jog kyla klausimų ir dėl seksualinio gyvenimo. Ir pagrindinis žmonėms rūpimas klausimas, kokius darbus galės atlikti ir ar aplinkiniai tai pastebės.