Dietologo konsultacija. / Shutterstock nuotr.

8 priežastys, kada verta pasikonsultuoti su gydytoju dietologu

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2022-02-26 08:54
Gydytojas dietologas gydo ir suaugusius žmones, ir vaikus. Dažniausiai žmonės į šios srities medikus kreipiasi dėl nutukimo gydymo, kuris daugiau nei 20 metų yra įvardijamas lėtine liga, o ja serga vis daugiau pacientų. Visgi gydytoja dietologė Rasa Razgūnaitė ateiti į konsultaciją kviečia ne tik antsvorio varginamus pacientus, bet ir turinčius kitų sveikatos problemų.
Gydytoja dietologė Rasa Razgūnaitė.

Gydytoja dietologė Rasa Razgūnaitė.

  1. Virškinimo sistemos bėdos

Pasak gydytojos R.Razgūnaitės, su dietologu turėtų pasikonsultuoti žmonės, kurie turi gastroenterologinių problemų. „Nemažai žmonių skundžiasi refliuksu, tai tikrai gana dažna liga. Jeigu dažnai pasikartoja gastritai, jeigu vargina skrandžio opos, uždegiminės žarnų ligos, tokios, kaip Krono liga, kuri dažnai diagnozuojama vaikystėje. Jeigu diagnozuojamas opinis kolitas, tokiems žmonėms verta pasitarti su specialistu ir sužinoti jiems tinkamos mitybos ypatumus“, – pataria medikė.

  1. Endokrinologinės ligos

Dietologo konsultacijos prireikia pacientams, kuriems diagnozuojamos endokrinologinės ligos. Tai ir prediabetinė būklė, ir cukrinis diabetas. „Jeigu dar nėra paskirtas medikamentinis gydymas, rekomenduočiau prieš tai apsilankyti pas gydytoją dietologą. Galima ne tik išsiaiškinti, kokias mitybos klaidas daro, bet ir tai, kaip sudėliojus mitybą, galima sėkmingiau reguliuoti cukraus kiekį kraujyje“, – rekomenduoja R.Razgūnaitė.

  1. Ginekologinės problemos

Gydytojos teigimu, turinčioms ginekologinių ligų, tarkime, policistinių kiaušidžių sindromą, moterims taip pat naudinga apsilankyti pas dietologą, nes šios ligos gydymui irgi svarbi tinkama mityba. „Dažnai pasitaiko tokia gretutinė būklė – amenorėja – dingusios mėnesinės. Pasitaiko ir paauglėms mergaitėms, ir suaugusioms moterims. Tai gali nutikti ne tik dėl ginekologinės ligos, bet ir dėl nepakankamos mitybos, todėl verta pasitarti su abiejų sričių specialistais“, – sako gydytoja dietologė.

  1. Onkologinės diagnozės

Tinkamai sureguliuota mityba labai svarbi onkologiniams ligoniams. Pasak medikės, ji itin svarbi aktyvaus gydymo laikotarpiu, kai žmogui yra taikomas spindulinis gydymas ar chemoterapija. Svarbu žinoti, kaip maitintis ir remisijos laikotarpiu. Juo labiau, jeigu yra pašalinta kuri nors virškinamojo trakto dalis. Gydytojas dietologas sudėlioja visą reikalingą dienos racioną, kad ligonis gautų visas reikalingas maisto medžiagas.

Dietologo konsultacija vertinga ir po kitų operacijų, po ilgai trūkusio gydymo, naudinga pasitarti vyresnio amžiaus žmonėms, nes su amžiumi mityba irgi turi keistis.

  1. Kardiologinės ligos

Tinkama mityba taip pat yra labai svarbi sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, turintiems aukštą kraujo spaudimą, aukštus cholesterolio rodiklius. Pasak gydytojos R.Razgūnaitės, dietologas galėtų patarti kardiologinių problemų turintiems žmonės susidėlioti savo mitybos racioną, kuris padėtų sumažinti grėsmingus tyrimų rodiklius ir išvengti dėl šių būklių gresiančių pasekmių.

  1. Odos ligos

„Taip pat rekomenduoju pas dietologą apsilankyti žmonėms, kurie vargsta su dermatologinėmis ligomis, tokiomis, kaip aknė, atopinis dermatitas. Gydant šias ligas, mityba vaidina didžiulį vaidmenį, tad ją sureguliavus galima tikėtis kur kas geresnių rezultatų, nei gydant tik vaistais ar vien tik lankantis pas kosmetologą“, – pataria gydytoja R.Razgūnaitė.

  1. Psichologinės problemos

Šiuo laikotarpiu, kai visiems, o ypač vaikams trūksta socializacijos, gydytoja pastebi tarp paauglių mergaičių dažnėjančius nervinės anoreksijos ar bulimijos atvejus. „Tėvai būna sunerimę, kreipiasi dažniausiai pastebėję jau akivaizdžius pokyčius. Vienas iš tokių požymių ir yra dingusios mėnesinės, mergaitės tampa labai nervingos, akivaizdžiai patiria daug streso. Tada jau tenka atlikti tyrimus ir įvertinti, ar nėra mitybos nepakankamumo. O jį nustačius tenka diagnozuoti nervinę anoreksiją ir gydyti“, – pastebi gydytoja dietologė.

  1. Alergija maisto produktams

Gydytoja dietologė R.Razgūnaitė pastebi, jog apie alergiją maisto produktams galima kalbėti, jeigu ji yra diagnozuota gydytojų alergologų, atliekant specialius tyrimus. Daug žmonių „nusistato“ alergiją maisto produktams atlikę maisto netoleravimo testus, kuriuos daryti tapo vos ne madinga.

„Šie testai parodo organizmo įsijautrinimą dabartiniu metu. Gali būti, kad jie parodys, jog turite alergiją laktozei, karvės pienui, kviečiams ar citrusiniams vaisiams. Labai dažnai visiems tą ir parodo. Bet jeigu mes tuos produktus eliminuosime iš savo raciono kokiems 3 ar 6 mėnesiams, o po to vėl pasidarysime maisto netoleravimo testą, labai tikėtina, kad rezultatai būtų kiti – tos „alergijos“ nebeparodytų“, – pastebi gydytoja.

Jos teigimu, žmonės, kurie vieną kartą gyvenime pasidaro maisto netoleravimo testą, o po to įsivaizduoja, jog visą likusį gyvenimą nebegali valgyti tų produktų, galimai daro klaidą.