
Žarnyno nepraeinamumas – tai būklė, kai sutrinka žarnyno turinio slinkimas link išangės. Žarnyno nepraeinamumas gali būti ūminis ir lėtinis.
Žarnyno nepraeinamumas būna:
- Dinaminis, kai išnyksta žarnyno motorika,
- Mechaninis, kai žarnyno turinio slinkimui trukdo kliūtis žarnose ar už jų ribų.
Simptomai, liudijantys apie žarnyno nepraeinamumą
- Pilvo pūtimas ir skausmas
- Išmatų ir dujų susilaikymas
- Vėmimas
- Troškulys
Pagrindinis žarnų nepraeinamumo simptomas yra raižantis skausmas, kuris išplinta po visą pilvą. Skausmą gali lydėti pykinimas ar vėmimas. Plonosios žarnos nepraeinamumui būdingas ankstyvas, dažnas ir gausus vėmimas, mažesnis pilvo išpūtimas. Storosios žarnos nepraeinamumui labiau būdingas stiprus pilvo išpūtimas, dujų ir išmatų susilaikymas, ir tik vėliau atsiranda mažiau intensyvus vėmimas.
Kas skatina žarnyno nepraeinamumą
Mechaninį žarnų nepraeinamumą gali sukelti:
- žarnos spindyje esanti kliūtis, pvz. auglys, svetimkūnis, akmuo ir kt.,
- žarnos susiaurėjimas dėl uždegimo, randų (pvz. sergant Krono liga),
- įgimtas žarnos užakimas, užsisukimas,
- įstrigusi išvarža ir kt.
Dinaminis žarnų nepraeinamumas, pasitaikantis gerokai rečiau, gali atsirasti:
- po nugaros smegenų traumos ar ligos, pilvo operacijos,
- sutrikus žarnų kraujotakai,
- dėl kai kurių medikamentų vartojimo,
- apsinuodijus švinu,
- dėl inkstų akmenligės priepuolio.
Plonosios žarnos nepraeinamumą paprastai lemia pilvo ertmės sąaugos (po pilvo operacijų ar traumų) ir įstrigusios išvaržos, o storosios žarnos – augliai. Progresuojant žarnyno nepraeinamumui, gali išsivystyti žarnos gangrena, žarna gali prakiurti ir sukelti pilvaplėvės uždegimą, sepsį.
Koks taikomas gydymas
- Nustačius žarnyno nepraeinamumą, ligoniui paprastai skiriamos lašinės infuzijos, koreguojami elektrolitų pusiausvyros sutrikimai, kadangi vemiant netenkama daug skysčių.
- Atliekamos sifoninės klizmos, per į skrandį įkištą zondą atsiurbiamas žarnų turinys, plaunamas skrandis. Šiomis priemonėmis gydomas dinaminis žarnų nepraeinamumas.
- Esant mechaniniam nepraeinamumui, dažniausiai atliekama operacija, kurios metu šalinama nepraeinamumą sukėlusi kliūtis ir pakitusi žarna.
- Jei nepraeinamumas ūminis, operacija atliekama skubiai per pirmas valandas, o jei simptomai progresuoja pamažu, atliekami išsamesni tyrimai priežasčiai patikslinti (dažnai tai yra auglys) ir tik po to operuojama.
Paskutinė atnaujinimo data 2022-10-10