
Meteorizmas – žarnose susikaupusių dujų sąlygotas pilvo išsipūtimas.
Meteorizmo požymiai
- Pilvo skausmas
- Pojūtis lyg pilvą temptų žemyn
Virškinimo metu nereikalingomis medžiagomis (skystos, kietos, dujinės) organizmas paprastai atsikrato. Pasigaminusios dujos susimaišo su žarnyne esančiomis gleivėmis ir suformuoja tirštas putas, kurios slankioja žarnynu, todėl girdimas pilvo gurgėjimas. Žmogus jaučia nemalonius pojūčius, kuriuos sukelia susikaupę dujų burbuliukai, jie sunkiai pasišalina, taip žmogaus ima justi vidurių pūtimą (meteorizmas). Jam ima skaudėti ir raižyti pilvą, sutrinka maisto medžiagų virškinimas ir pasisavinimas žarnyne.
Kas sukelia pilvo pūtimą
Yra keletas tai sąlygojančių veiksnių:
- Pilvą pučia dėl susikaupusių dujų žarnyne, nes valgant nuryjama nemažai oro. Dalis oro pasišalina atsirūgstant, o kita patenka į žarnyną. Tokiu būdu žarnyne atsiranda deguonies ir azoto.
- Pilvą gali pūsti dėl netoleruojamų pieno produktų, jei žmogus serga laktazės trūkumo liga, kuri gali būti tiek įgyta, tiek įgimta.
- Meteorizmą gali sukelti ir vidurių užkietėjimas. Šis nusiskundimas yra labai dažnas: jis vargina apie 30 proc. moterų, vyresnių nei 60 m. ir apie 20 proc. vyrų.
- Dujos gali susikaupti dėl antibiotikų ar kitų vaistų vartojimo, arba sergant žarnyno infekcinėmis ligomis, dirgliosios žarnos sindromu, žarnyno nepraeinamumu, ir kt.
- Dujų kaupimąsi žarnyne taip pat skatina neaktyvus gyvenimo būdas, dažna sėdima padėtis, nereguliarus valgymas, gazuoti gėrimai ir pan.
Meteorizmo gydymas
- Dažniausiai žmonės ima vartoti aktyviosios anglies tabletes, tačiau taip elgtis nepatariama, nes susikaupusių dujų burbuliukų ji nesuardo, o tik rezorbuoja į virškinimą patekusias toksiškas medžiagas.
- Patariama vartoti specialius, dujų burbuliukus žarnyne suardančius vaistus (pvz. simetikoną).
Paskutinė atnaujinimo data 2023-11-22