Kiškio lūpa


Kiškio lūpa – tai įgimtas lūpos nesuaugimas. Įgimti lūpos, alveolinės ataugos ir gomurio nesuaugimai yra viena dažniausių įgimtų anomalijų. Apie 25 proc. vaikų įgimtas lūpos nesuaugimas yra tik sindromo dalis. Tai reiškia, kad kartu su įgimtu lūpos ir gomurio nesuaugimu būna ir kitų apsigimimų, nebūtinai veido.

Kiškio lūpos simptomai

  • Lūpos nesuaugimas
  • Nosies anatominiai pakitimai
  • Gomurio defektas
  • Apsunkintas krūties žindymas ir springimas valgant
  • Kūno masės augimo atsilikimas

Kodėl išsivysto kiškio lūpa

Kūdikio lūpų susiformavimui ypač svarbus pirmųjų 12 nėštumo savaičių periodas. Nėštumo metu ypač svarbu vengti tokių pavojingų veiksnių, kurie gali daryti įtakos kūdikio lūpos nesuaugimui, kaip: alkoholio, radiacijos, vaistų nuo traukulių, folinės rūgšties trūkumo, stresinių situacijų, ligų ankstyvuoju nėštumo periodu ir kt. Jei moteris nėštumo metu rūko, tikimybė pagimdyti kūdikį su šia anomalija padidėja net kelis kartus. Taip pat kiškio lūpą gali lemti ir paveldimumas. 

Gydymo metodai

1. Vaikus su įgimtais lūpos nesuaugimais iki pat pilnametystės gydo ir prižiūri visa gydytojų komanda: bendrosios praktikos gydytojas, pediatras, ausų-nosies-gerklės gydytojas, ortodontas (dantų ir žandikaulių anomalijų gydytojas), veido ir žandikaulių chirurgas, genetikas, logopedas, psichologas.
2. Jei yra izoliuotas lūpos nesuaugimas, vienos ar dviejų savaičių kūdikiui yra rišamas specialus elastinis tvarstis arba pritaikomas nesuaugusios lūpytės kraštus suartinantis pleistras. Atliekamas švelnus lūpytės masažas. 
3. Lūpos nesuaugimas operuojamas mažyliui sulaukus 3 mėnesių, siekiant pailginti ir susiūti lūpą. Jei yra alveolinės ataugos ar gomurio nesuaugimas, jie operuojami vėliau. 
4. Esant poreikiui, 6 metų vaikams daroma lūpos korekcija, o vėlyvoje paauglystėje dar gali būti atliekama nosies koregavimo operacija. Po lūpos operacijos ortodontas koreguoja žandikaulių augimą ir dantų padėtį, logopedas vaiką moko taisyklingai kalbėti.
 


Paskutinė atnaujinimo data 2023-08-21