
Keratitas – tai ragenos uždegimas, dažnai pasireiškiantis akių paraudimu ir ašarojimu, šviesos baime, vokų spazmais ir kt. Ragena yra priekiniame akies obuolio paviršiuje, panaši į laikrodžio stiklelį, kurio paviršius lygus.
Keratito simptomai:
- Svetimkūnio pojūtis akyje
- Akių skausmas, paraudimas, ašarojimas
- Šviesos baimė
- Išskyros iš akių
- Vokų spazmai
Keratitai gali būti:
- Bakterinės kilmės (sukelia stafilokokai, streptokokai, pseudomonos ir kt.). Dažnai prasideda nuo labai mažų traumų (lapas, pirštas, šakelė). Jei nekreipiama dėmesio, gali išsivystyti infekcija.
- Grybelinės kilmės keretitai retesni. Dažniausiai infiltratas susidaro ragenos centre.
- Virusinės kilmės. Dažniausias virusas yra Herpes simplex – juo užsikrečiama vaikystėje, 95 proc. suaugusiųjų yra jo nešiotojai. Šį susirgimą gali provokuoti šaltis, vėjas, karštis, emocijos ir kiti veiksniai.
Rizikos veiksniai keratitui išsivystyti dar gali būti:
- kontaktinių lęšių nešiojimas (ypač pažeidžiant rekomenduojamą jų nešiojimo režimą),
- akies paviršiaus ligos – sausos akies sindromas, nepilnas užsimerkimas, akies trauma.
Koks taikomas gydymas
Gydymo metodai priklauso nuo ligos sunkumo ir ją sukėlusios priežasties. Gydytojas oftalmologas pirmiausia nustato, kas sukėlė keratitą: ar į akį patekęs svetimkūnis, ar vaistai, sukėlę uždegimą, o galbūt kontaktiniai lęšiai ir kt.
- Jei yra bakterinės kilmės infekcija – skiriami antibiotikai, virusinės kilmės keratitai gydomi antivirusiniais, grybelinės – vaistais nuo grybelio.
- Gali būti išrašomi ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, kortikosteroidai akims, antihistamininiai, kalcio preparatai gerti.
- Kadangi dažna keratito pasėkmė – pasiliekanti drumstis ragenoje, labai pabloginanti regėjimą, kartais vienintelis būdas vėl matyti – donorinės ragenos persodinimas, vadinamas keratoplastika.
Paskutinė atnaujinimo data 2022-10-12