Inkstų policistozė


Inkstų policistozė – paveldima inkstų liga, kai inkstuose ima vystytis daugybinės cistos. Tai skysčio pripildyti dariniai, kurių dydis gali varijuoti nuo adatos galvutės iki apelsino dydžio.

Inkstų policistozės požymiai:

  • Padidėję inkstai
  • Dažnos šlapimo takų infekcijos
  • Pilvo, juosmens skausmas
  • Padidėjusi pilvo apimtis
  • Aukštas kraujo spaudimas

Vaikams labai anksti prasideda inkstų funkcijos nepakankamumas, kartais dar net iki gimimo. Vaikui gimus, atsiranda kepenų cirozei būdingų simptomų. Suaugusiems žmonėms šios ligos simptomai atsiranda tik tada, kai didžiąją normalaus inkstų dalį pakeičia cistos ir blogėja inkstų funkcija. Inkstų policistozę galima įtarti, kai yra padidėjęs arterinis kraujospūdis, kraujas šlapime, kartojasi šlapimo takų infekcijos ar skauda nugarą, juosmenį ir kt.

Kas lemia cistų susidarymą inkstuose

Žinomi du ligos paveldėjimo tipai:

  1. Liga pasireiškia vyresniame amžiuje, paprastai nuo 30 iki 60 metų. Sergant inkstų policistoze, pažeidžiami ne tik inkstai, bet ir kepenys, kasa, blužnis, dažniau randama pakitimų žarnose. Esant šiam pirmam ligos paveldėjimo tipui, abu tėvai turi turėti ligą sukeliantį geną, bet dažniausiai patys neserga. Tikimybė, kad vaikas susirgs šia liga yra 25 proc.
  2. Liga nustatoma dar kūdikystėje. Šie paveldėjimo atvejai gerokai retesni – serga vidutiniškai 1 iš 15 tūkst. vaikų. Kartu su inkstų pažeidimu nustatoma ir kepenų fibrozė, su kepenų cirozei panašiais požymiais. Antruoju paveldėjimo atveju, bent vienas iš tėvų, turėdamas pakitusį geną, gali perduoti jį savo vaikams. Tikimybė, kad susirgs vienas iš vaikų yra 50 proc.

Kaip liga gydoma

Nustačius inkstų policistozę, dažniausiai taikomas simptominis gydymas:

  • arterinis kraujospūdis reguliuojamas vaistais;
  • gydomos šlapimo pūslės bei inkstų infekcijos;
  • jei yra inkstų funkcijos nepakankamumas, atliekamos dializės arba persodinamas donoro inkstas.

Paskutinė atnaujinimo data 2022-11-21

Gydytojai, kurie jus priims greičiausiai