Gimdos kaklelio vėžys


Gimdos kaklelio vėžys – onkologinė liga, kuri išsivysto iš pakitusių gimdos kaklelio gleivinės epitelinių ląstelių. Pačioje pradinėje ligos stadijoje ląstelės pakinta – tokie pokyčiai vadinami ikivėžiniais. Kartais užtrunka dešimt ir daugiau metų, kol išsivysto vėžys. Tai viena dažniausių moterų onkologinių ligų, kuri kasmet Lietuvoje diagnozuojama net keliems šimtams moterų.

Gimdos kaklelio vėžio simptomai

  1. Pasak specialistų, beveik nėra jokių simptomų, ypač ankstyvosiose gimdos kaklelio vėžio stadijose.
  2. Vėlyvose ligos stadijose moteris gali pajausti skausmą dubens srityje ir pastebėti vandeningas nemalonaus kvapo kraujingas išskyras.
  3. Liga laikoma pažengusia, jei be minėtų simptomų moteriai dar atsiranda tuštinimosi ir šlapinimosi sutrikimai. 

Taip pat rekomenduojama atkreipti dėmesį į kraujavimą po lytinių santykių ir nereguliarų kraujavimą tuo metu, kai nėra menstruacijų.

Gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksniai

Gimdos kaklelio vėžys yra vaisingo amžiaus moterų liga (dažniau diagnozuojama 35 metų amžiaus ir vyresnėms moterims). Vienas pagrindinių šios ligos rizikos veiksnių – žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija, kuri gali plisti lytiniu (tiek oraliniu, tiek vaginaliniu ar analiniu) keliu.

ŽPV plisti padeda daug kitų rizikos veiksnių:

  • ankstyvas lytinis gyvenimas,
  • daug ir (ar) ankstyvi gimdymai,
  • didelis lytinių partnerių skaičius,
  • kitos lytiškai plintančios infekcijos,
  • rūkymas,
  • ilgalaikis kontraceptinių tablečių vartojimas ir kt.

Kokia yra šios ligos prevencija?

Pagrindinė prevencija – paauglių, dar neturėjusių lytinių santykių, skiepijimas nuo ŽPV. Lietuvoje nemokamai skiepijamos visos 11 metų mergaitės, jei tėvai išreiškia tam valią ir norą. O nuo 2023 m. vasario 1 d. pasiskiepyti nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) galės ir berniukai, siekiant juos apsaugoti nuo kitų lokalizacijų vėžių, kuriuos gali sukelti ŽPV (praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras). Beje, skiepytis gali ir vyresnės moterys, tačiau ši vakcina joms jau nebus kompensuojama.

Kaip dažnai moterys turėtų tikrintis dėl gimdos kaklelio vėžio?

Nuo 25 metų iki 34 metų amžiaus moterims atliekami citologiniai tyrimai. O nuo 2022 m. sausio 1 d. vyresnės nei 35 metų moterys turi galimybę išsitirti dėl infekuotumo didelės rizikos ŽPV. Šis tyrimas atliekamas kas 5 metus ir kompensuojamas iš privalomo sveikatos draudimo fondo. Jei prevencinės patikros metu aptinkama pakitimų, atsižvelgiant į jų pobūdį, šeimos gydytojas tyrimus arba kartos, arba nukreips pacientę gydytojo akušerio-ginekologo konsultacijai.

Gimdos kaklelio vėžio gydymas

Gydymas taikomas, atsižvelgiant į tai, kokios stadijos gimdos kaklelio vėžys moteriai diagnozuojamas. Žinoma, kuo gimdos kaklelio vėžys aptinkamas anksčiau, tuo yra lengvesnis gydymas.

  • Ankstyvų stadijų gimdos kaklelio vėžio atveju dažniausiai taikomas chirurginis gydymas. Jei navikas matomas tik mikroskopu, gydytojas atlieka taip vadinamas tausojančias operacijas, kurios siekia išsaugoti moters vaisingumą. Kitais atvejais gali būti pašalinama gimda kartu su gimdos kakleliu. O jei aptinkami didesni navikai, tuomet gali būti priimtas sprendimas šalinti ne tik gimdą ir gimdos kaklelį, bet ir aplinkinius dubens audinius ir kt. 
  • Kai diagnozuojami didesni nei 4 cm navikai arba, jei vėžys išplitęs už gimdos kaklelio ribų, tačiau atokiųjų metastazių nėra – taikomas spindulinis gydymas, skiriama chemoterapija.
  • Tuo atveju, kai pacientei nustatomos atokiosios metastazės, skiriamas sisteminis priešvėžinis medikamentinis gydymas  – chemoterapija, neretai kartu su biologine terapija.

Paskutinė atnaujinimo data 2023-01-23