
Endometritas – tai gimdos gleivinės uždegimas. Gimdą sudaro gimdos kūnas ir gimdos kaklelis, o gimdos vidų dengia gleivinė, vadinam endometru.
Gimdos gleivinės uždegimo simptomai:
- Gausios, nemalonaus kvapo išskyros
- Skystos, pūlingos, susimaišiusios su krauju išskyros iš lytinių takų
- Skausmas pilvo apačioje
- Prakaitavimas
- Apetito stoka
- Karščiavimas
- Šaltkrėtis
Esant gimdos gleivinės uždegimui, gimdos gleivinė paburksta, padidėja jos kraujagyslių sienelių pralaidumas, todėl į gimdos ertmę iš kraujo pro kraujagyslių sieneles patenka įvairios uždegiminės ląstelės. Sergant sunkia ligos forma, uždegimas gali plisti gilyn į gimdos sienelės raumeninį sluoksnį.
Kas sukelia endometritą
Dažniausi ligos sukėlėjai: stafilokokai, streptokokai, žarninės lazdelės, virusai, Candida grybeliai, mikoplazmos, chlamidijos ir kt.
Endometrito atsiradimą gali paskatinti:
- abortas,
- savaiminis persileidimas,
- įvairios intervencijos į gimdos ertmę, jei nesilaikoma sterilumo taisyklių,
- infekuotas gimdymas,
- kai kurios kontraceptinės priemonės, tokios kaip gimdinė spiralė, jei buvo įvesta į gimdą, nesilaikant aseptikos taisyklių,
- ilgai negydytos ir užleistos uždegiminės moters lytinių organų ligos
Endometrito gydymo būdai
- Moterys, sergančios ūminiu endometritu, paprastai gydomos ligoninėje, kur skiriamas antibiotikų kursas (ligos pradžioje – plataus veikimo spektro, po to – siauro).
- Taip pat skiriamos antibakterinio veikimo žvakutės į makštį, makšties vonelės ir praplovimai šiltais dezinfekuojančiais tirpalais.
- Gali būti skiriami ir skausmą bei karščiavimą mažinantys medikamentai – nesteroidiniai priešuždegiminiai preparatai, vitaminai, kraujagyslių pralaidumą mažinantys medikamentai.
- Pacientėms rekomenduojamas lovos režimas, vitaminingas, lengvai virškinamas maistas, patariama gerti pakankamai skysčių.
Paskutinė atnaujinimo data 2022-09-16