Feochromocitoma – tai retas navikas, kuris atsiranda antinksčių (endokrininės sistemos liaukučių, esančių virš inksto) šerdinėje dalyje. Žmogaus orgnizme antinksčių yra po vieną virš kiekvieno inksto. Jie gamina hormonus, vadinamus katecholaminais (adrenalinas ir noradrenalinas), kurie organizme reguliuoja kraujo spaudimą ir yra svarbūs organizmo reakcijai į stresą.
Dažniausiai feochromocitoma atsiranda vidutinio amžiaus žmonėms. Tai nepiktybiniai augliai, kurie niekur neplinta, tačiau gali išsivystyti ir piktybinių auglių, kurie metastazuoja į smegenis, plaučius ar kaulus. Feochromocitoma gali būti gyvybei grėsmingas susirgimas, ypač jei laiku nediagnozuojama ir nepaskiriamas tinkamas gydymas.
Kai organizme yra gaminami dideli katecholaminų (adrenalino, noradrenalino) kiekiai, didėja arterinis kraujo spaudimas ir širdies susitraukimų dažnis – tuomet diagnozuojama feochromocitoma.
Žinoma tai, kad feochromocitoma išsivysto iš chromafininių ląstelių, esančių antinksčių šerdinėje dalyje. Navikas dažniausiai išsivysto viename antinkstyje, tačiau gali būti atvejų, kai jame yra keli navikai ir pan. Kadangi chromafininių ląstelių yra ir nerviniame audinyje, jame taip pat gali išsivystyti feochromocitoma.
Kai kuriais atvejais, feochromocitomomis serga giminės arba jos yra susijusios su tam tikromis paveldimomis būklėmis: