Epilepsija


Epilepsija - Epilepsija yra lėtinis polietiologinis neurologinio pobūdžio sutrikimas, pasireiškiantis kartotiniais priepuoliais. Epilepsijos priepuoliu vadinamas paroksizminis (staigus) stereotipinis sąmonės, elgesio, emocijų, motorikos, jutimų ar suvokimo sutrikimas dėl staigios ir labai stiprios galvos smegenų žievės neuronų elektrinės iškrovos. 

Epilepsijos formos:

1. Daliniai priepuoliai (parcialiniai, židininiai, fokaliniai) 

Paprastieji židininiai priepuoliai 

  • Su motoriniais simptomais
  • Su autonominiais simptomais
  • Su psichiniais simptomais
  • Su sensoriniais simptomais 

 

Sudėtingieji (kompleksiniai) židininiai priepuoliai (sutrikusi sąmonė)

Prasidedantys paprastuoju židininiu priepuoliu su vėlesniu sąmonės sutrikimu. Su sąmonės sutrikimu iš pat pradžių  

Paprastieji ar sudėtingieji židininiai priepuoliai su antrine generalizacija 

2. Generalizuoti priepuoliai

Absansiniai priepuoliai (pranc.petit mal, tai trumpi nuo kelių - keliolikos iki 30sek trukmės sutrikusios sąmonės ir sustojusios bet kokios veiklos epizodai. Pacientas atrodo tartum būtų trumpam užsisvajojęs ir pašauktas neatsiliepia, o vėliau neatsimena, kad patyrė priepuolį.

Miokloniniai priepuoliai trumpi žaibiški simetriški viso kūno ar jo dalių trūktelėjimai. Jos primena išgąstingą krūptelėjimą, pečių gūžtelėjimą.

Kloniniai traukuliai 

Toniniai traukuliai - kelioms sekundėms įsitempia kai kurie ar visi kūno raumenys, jie tarsi sukietėja tam tikroje pozicijoje - susirietus, išsitempus ir tt. Akys dažnai krypsta aukštyn, veidas truputį pamėlsta, nes dėl raumenų spazmo trumpam sustoja kvėpavimas.

Atoniniai priepuoliai -staigūs ir gali baigtis netikėtu griuvimu bei kūno sumušimu. Raumenys staiga suglemba ir negali išlaikyti kūno padėties. Kartais apima tik sprando raumenis, tuomet paciento galva linkteli žemyn, stukteldamas į stalą.

Toniniai – kloniniai traukuliai (pranc.grand mal,: prasideda toniniu kūno raumenų įsitempimu ir kritimu. Žvilgsnis fiksuotas, vyzdžiai plečiasi ir nustoja reaguoti į šviesą, galva lošiasi, įsitempia rankos ir kojos. Dėl gerklų ir tarpšonkaulinių raumenų spazmo sutrinka kvėpavimas,veidas pamėlsta, pasigirsta gerklinis garsas, dantys stipriai sukandami, nevalingai pasišlapinama ar pasituštinama. Toninė fazė trunka iki pusės minutės. Prasideda reguliarūs ritminiai (kloniniai) trūkčiojimai. Kumščiai stipriai sugniaužti, rankos bei kojos trūkteli ir labai trumpam atsipalaiduoja. Priepuolis trunka 5-10 min. po priepuolio užmiega ir atsibudęs būna dezorientuotas. Dažnai susižaloja.

Liga diagnozuojama kliniškai ir naudojant funkcinius tyrimus. Gydymui skiriami antiepilepsiniai vaistai. 

 

Gydytojai, kurie jus priims greičiausiai