
Dakriocistitas – tai ašarų maišelio uždegimas, atsirandantis dėl ašarų latako, jungiančio ašarų liaukas su nosies ertme, užsikimšimo. Ši būklė gali pasitaikyti tiek kūdikiams, tiek suaugusiems.
Dakriocistitas pasižymi:
- Akių paraudimu, patinimu ir skausmu
- Karščiavimu
- Regėjimo sutrikimais
- Išskyromis iš akių
- Traiškanomis tarp blakstienų
Pirmiausia juntamas nemalonus skausmas vidinėje akies pusėje, dažniausiai padaugėja gleivingų ar pūlingų išskyrų. Parausta ir akies junginė dėl nuolatinio dirginimo ir uždegimo. Gausiau traiškanoja akys. Jei liga progresuoja, akis labiau patinsta – atrodo tarsi gumbas, kurį paspaudus, išsiskiria pūliai. Būtina kuo skubiau gydyti, norint išvengti rimtų komplikacijų.
Kas sukelia dakriocistitą
Vienas iš pagrindinių ligos veiksnių – ašarų latako užsikimšimas, kuris gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, pvz.:
- per daug išvešėjusios nosies gleivinės
- kreivos nosies pertvaros
- ašarų latako cistos
- dažnai pasikartojančių sinusitų
- alerginio rinito
- nosies traumos
- svetimkūnio nosyje
- nosies polipo ir kt.
Šiam susirgimui atsirasti įtakos gali turėti ir navikinis procesas ar tam tikros sisteminės ligos, pvz. Raudonoji vilkligė ir kt. Kūdikiams šis akių uždegimas dažnai išsivysto dėl neišnykusios plėvės ašarų latake, kuri ir trukdo nutekėti ašarų liaukos sekretui.
Gydymo būdai
- Esant itin sunkiai ligos formai, ligonis gydomas ligoninėje. Skiriami antibiotikai į veną, ašarų latako praplovimai, taip pat atliekami papildomi tyrimai nustatyti ar nereikalinga operacija.
- Jei toks gydymas neefektyvus, gali būti drenuojama ašarų liauka arba atliekama zondavimo procedūra, kuria stengiamasi atstatyti ašarų latako praeinamumą.
- Kai kuriais atvejais gali prireikti ir chirurginio gydymo, kurio metu atliekamos ašarų latako praeinamumą atstatančios operacijos.
- Jei ligos eiga lengva, skiriami antibiotikai, ašarų liaukos masažu, šiltais kompresais namuose.
Paskutinė atnaujinimo data 2023-03-27