Cistitas; šlapimo pūslės uždegimas / Shutterstock nuotr.

Urologas – apie šlapimo pūslės uždegimus: moterys serga dažniau, bet vyrai – sunkiau

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-04-13 07:15
Cistitas arba šlapimo pūslės uždegimas, pasak gydytojo urologo Mariaus Anglickio, yra viena dažniausių ir nemaloniausių ligų, su kuria anksčiau ar vėliau susiduria beveik pusė moterų. Nors šlapimo takų infekcija dailioji lytis serga dažniau, tačiau vyrai – kur kas sunkiau, pavyzdžiui, laiku neskyrus gydymo, liga gali komplikuotis prostatos uždegimu ar net sepsiu.
Northway medicinos centro gydytojas urologas M.Anglickis portalui manodaktaras.lt pripažino, jog dažnai tenka gydyti moteris, kurioms šlapimo takų uždegimas kartojasi net kas 2 ar 3 savaites ar po kiekvienų lytinių santykių.

„Tokios moterys dažnai susiduria su nemaloniais skausmais ir galiausiai pradeda bijoti visko – sušalti, maudytis, vengia lytinių santykių. Cistitui yra būdingas skausmas pilvo apačioje, dažnas ir labai skausmingas šlapinimasis. Kartais moterys tą jausmą apibūdina tarsi šlapinimasi skutimosi peiliukais“, – pasakojo gydytojas.

Gydytojas urologas Marius Anglickis

Kartais šlapime gali būti kraujo, o tai ne juokais išgąsdina. Nors moterys šlapimo takų infekcija serga dažniau, tačiau vyrai, anot urologo, dažniausiai serga daug sunkiau.

„Laiku neskyrus tinkamo gydymo, gali prasidėti ūminis prostatos uždegimas, kuris pasireiškia skausmais pilvo apačioje, karščiavimu iki 41 laipsnių ar net sepsiu. Įsisenėjus uždegimui, gali prasidėti lėtinis prostatitas, kuris neretai vyrus kamuoja visą likusį gyvenimą. Be to, laiku nepaskyrus gydymo, gali prasidėti inkstų uždegimas, kuris kartais komplikuojasi sepsiu ar inkstų pūliniais. Manoma, kad iki 30 proc. sepsių priežastis yra laiku nepradėta gydyti šlapimo takų infekcija. Vien JAV ir Europoje tai kasmet lemia apie 1,6 mln. mirčių“, – sakė gydytojas urologas M. Anglickis.

Gali būti kaltas ir netinkamas antibiotikų vartojimas

Dažniausiai ūminį cistitą sukelia bakterijos – žarnyno lazdelės, patekusios į šlapimo takus. Yra keletas dažniausiai šlapimo takų uždegimą sukeliančių bakterijų: E.Coli, K.pneumoniae ir kt. Pasak gydytojo urologo, daug rečiau šlapimo takų uždegimą sukelia kiti sukėlėjai. Kai kurioms moterims šlapimo takų infekcija pasireiškia labai retai, tačiau gydytojas sakė susiduriantis ir su moterimis, kurioms šlapimo takų infekcijos kartojasi kas pora ar tris savaites.

„Būna, jog dėl dažno šlapimo takų infekcijų pasikartojimo gali būti kaltas netinkamas antibiotikų vartojimas, kai išgėrus kelias antibiotiko tabletes ir pajutus pagerėjimą, nustojama vaistus gerti. Šiuo metu vis dažniau susiduriame su bakterijomis, kurios yra jautrios vienam ar tik keliems rezerviniams antibiotikams. Vis daugiau aprašoma atvejų, kada bakterijų nebeveikia jokie antibiotikai. Jau net ir Lietuvoje teko susidurti su asmenimis, kuriems pasireiškė šlapimo takų infekcija, atspari visiems mūsų naudojamiems antibiotikams. Tačiau labai džiugu, kad kuriami vis nauji vaistai, – kalbėjo gydytojas urologas M.Anglickis ir pridūrė turintis patirties, dalyvaujant klinikinėse studijose, kuriant naujus vaistus. – Per kelis pastaruosius metus atlikome nemažai klinikinių tyrimų su naujausiais antibiotikais, skirtais komplikuotų šlapimo takų infekcijų gydymui“.

Moterys serga dažniau dėl anatominių skirtumų

Bent kartą gyvenime šlapimo pūslės uždegimu perserga apie 40–50 proc. moterų. Dažniausiai tai lemia šlapimo takų anatomija. Moterų šlaplė, anot gydytojo, yra daug trumpesnė nei vyrų ir siekia apie 3–4 cm, o vyro šlaplė yra apie 20–25 cm: „Moters šlaplė yra šalia lyties organų ir išeinamosios angos, o tai taip pat padidina bakterijų patekimo riziką. Be to, prasidėjus menopauzei, sumažėja moteriškų hormonų, dėl to išplonėja šlaplės gleivinė ir bakterijoms daug lengviau patekti į šlapimo takus“.

Kiek rečiau cistitas pasireiškia vyrams. Dažniausiai taip nutinka dėl blogai kontroliuojamo cukrinio diabeto, gerybinės prostatos su liekamuoju šlapimo, stuburo traumų, dėl kurių užsilaiko šlapimas šlapimo pūslėje ir kitų priežasčių. Jauni sveiki vyrai šlapimo takų uždegimais serga išskirtinai retai.

Gydymas spanguolėmis – ne pats geriausias pasirinkimas

Labai dažnai, gydytojo urologo M.Anglickio pastebėjimu, moterys šlapimo takų uždegimą gydosi savarankiškai, pavyzdžiui, spanguolių preparatais ar šlapimo takus dezinfekuojančiomis arbatomis. Tai, anot jo, nėra pats geriausias pasirinkimas, mat taip gydantis šlapimo takų infekcija gali tik labiau įsisenėti ir nuolat kartotis.

„Pastaruoju metu pasirodė keletas didelės apimties tyrimų, kurių išvados teigia, kad spanguolių preparatai greičiausiai yra neveiksmingi, gydant ūminę šlapimo takų infekciją. Pirmo pasirinkimo priemonė turėtų būti uroseptikai arba antibiotikai. Tačiau ne visada tas gydymas veiksmingas. Dažniausia to priežastis – dažnas ir netinkamas antibiotikų naudojimas, bakterijos atsparios antibiotikams. Tuomet šlapimo pūslės uždegimai kartojasi ir dažnėja. Svarbiausia priemonė, norint išvengti šlapimo takų ir inkstų uždegimų pasikartojimų – tinkamas ir savalaikis gydymas“, – pabrėžė gydytojas.

Kada kreiptis į urologą

Yra daugybė priežasčių, kodėl kai kurioms moterims labai dažnai kartojasi šlapimo takų infekcijos: lytiniai santykiai, netinkamas gydymas, dažnas lankymasis baseine ir kt. Tokioms moterims patariama nelaukiant kreiptis į gydytoją urologą, kuris įvertins galimas uždegimo priežastis ir pasirinks tinkamą gydymo taktiką.

Vienoms moterims, pasak gydytojo urologo M.Anglickio, pasiteisina antibiotikų skyrimas po lytinių santykių, kitoms – ilgalaikis antibiotikų naudojimas ar kiti gydymo metodai.

„Šiandien Lietuvoje yra labai platus šlapimo takų infekcijų gydymo pasirinkimas, pradedant specialaus preparato instaliacijomis į šlapimo pūslę ir baigiant specialiai apdorotų bakterijų imunoterapija, kuri stimuliuoja įmuninį atsaką į šlapimo takų sukėlėjus. Dėl to šlapimo takų infekcijos požymiai sušvelnėja arba uždegimai nebepasireiškia, – paaiškino specialistas. – Deja, būna moterų, kurioms standartinis gydymas būna neveiksmingas ir šlapimo takų infekcijos kartojasi be galo dažnai. Vienos šalies ligoninėje teko stebėti, kaip moterims chirurgiškai perkelia šlaplę toliau nuo lyties organų, tačiau net ir tai jų neapsaugo nuo dažnų šlapimo takų infekcijų“.