Pankreatitas; kasos uždegimas; pilvo skausmas / Shutterstock nuotr.

Pankreatitas: ką būtina žinoti?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2024-01-26 09:10
Pankreatitas – kasos uždegimas, kuris gali būti ūmus ir lėtinis. Tulžies pūslės akmenys ir alkoholio vartojimas yra viena pagrindinių ūminio pankreatito priežasčių. Kaip atpažinti šios ligos simptomus, ką galima valgyti, o ko geriau vengti?
Kasa yra liauka, esanti už skrandžio viršutinėje pilvo dalyje. Ji atlieka dvi esmines funkcijas organizme: išskiria virškinimo fermentus, padedančius žarnynui virškinti maistą, bei padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, gamindama hormonus – insuliną ir gliukagoną.

Pankreatitas išsivysto tuomet, kai kasos virškinimo fermentai per daug suaktyvėja ir ima dirginti kasos ląsteles, tokiu būdu sukeldami uždegimą. Šią ligą gali sukelti tulžies pūslės akmenys, gausus alkoholio vartojimas ir vartojami vaistai.

Kur jaučiamas pankreatito skausmas?

Dažniausias tiek ūminio, tiek lėtinio pankreatito simptomas yra skausmas viršutinėje pilvo dalyje, dažniausiai po šonkauliais. Šis skausmas:

 • iš pradžių gali būti silpnas, o pavalgius ar išgėrus gali sustiprėti
 • gali tapti nuolatinis ir tęstis kelias dienas
 • dažniausiai sustiprėja gulint ant nugaros ir sumažėja sėdint pasilenkus į priekį
 • neretai skausmo spazmai radijuoja į nugarą
 • nepasunkėja dėl judesių
 • nėra bukas ar esantis apatinėje pilvo dalyje

Pilvo skausmas taip pat gali skirtis, priklausomai nuo pankreatito priežasties. Pavyzdžiui, tulžies akmenų sukeltas pankreatito skausmas paprastai būna ryškus, duriantis ir gali radijuoti į nugarą. Alkoholinio pankreatito skausmas gali vystytis lėtai ir yra mažiau lokalizuotas.

Ūminio pankreatito simptomai

Ligos požymiai gali skirtis, priklausomai nuo tipo. Ūminis pankreatitas pasižymi:

 1. Karščiavimu
 2. Greitu pulsu
 3. Pilvo pūtimu
 4. Pykinimu ir vėmimu
 5. Virškinimo sutrikimais
 6. Molio spalvos išmatomis

Kadangi dėl pankreatito sumažėja virškinimo fermentų kiekis, organizmas negali pakankamai gerai suskaidyti maisto ir jo įsisavinti, todėl pasikeičia ir išmatų pobūdis. Dėl sunkumo pasisavinant maistines medžiagas gali sumažėti ir svoris.

Lėtinio pankreatito simptomai

Lėtinio pankreatito simptomai dažnai išryškėja tik tada, kai atsiranda komplikacijų arba būklė pablogėja. Lėtinio pankreatito skausmas gali kartotis ir praeiti, paūmėti kelioms valandoms ar kelioms savaitėms arba skausmas gali būti pastovus ir alinantis. Kai kurie pacientai gali jausti skausmą ne tik pilvo, bet ir kitose kūno dalyse.

 1. Viršutinės pilvo dalies skausmas
 2. Viduriavimas
 3. Pykinimas, vėmimas
 4. Svorio kritimas be aiškios priežasties
 5. Riebios išmatos

Pankreatito komplikacijos

Lengvas ar vidutinio sunkumo pankreatitas trunka kelias dienas, o sunkus pankreatitas gali tęstis kelias savaites. Pastarasis pasireiškia apie 15 proc. visų ūminio pankreatito atvejų, gali sukelti daugybę komplikacijų.

Pirmoji sunkaus pankreatito stadija pasižymi organų nepakankamumu. Mokslininkai tiksliai nežino, kaip įvyksta šis organų nepakankamumas, tačiau mano, kad pankreatitas sukelia grandininę uždegimo reakciją, kuri pažeidžia ir sutrikdo su kasa susijusias sistemas.

Pirmiausia pažeidžiami plaučiai. Dėl uždegimo aplinkinės kraujagyslės prasiskverbia į oro maišelius, o plaučiuose esantis skystis apsunkina kvėpavimą. Kvėpavimo sutrikimai, kuriuos sukelia organų nepakankamumas, yra dažniausios ūminio pankreatito komplikacijos.

Jei organų nepakankamumas gydomas per kelias dienas, mirties rizika yra maža. Tačiau ilgiau nei savaitę besitęsiantis organų nepakankamumas gerokai padidina mirties riziką.

Sergant sunkiu pankreatitu, kasos audiniai žūsta (vadinama kasos nekroze) ir užsikrečia. Ši komplikacija pasireiškia jau nustačius organų nepakankamumą. Siekiant užkirsti kelią tolesniam infekcijos plitimui, negyvi audiniai dažnai pašalinami.

Kitos sunkaus pankreatito komplikacijos:

 • Kraujavimas
 • Tulžies latako užsikimšimas
 • Peritonitas – pilvo vidinę sienelę dengiančio audinio (pilvaplėvės) uždegimas
 • Kasos latako plyšimas
 • Ūmus plaučių pažeidimas
 • Žemas kraujospūdis
 • Dehidratacija
 • Kvėpavimo sutrikimai
 • Cukrinis diabetas

Pankreatito gydymas

Sergant pankreatitu, labai svarbi tinkama mityba. Patariama vengti arba bent riboti tokius maisto produktus:

 • raudona mėsa,
 • riebūs pieno produktai,
 • keptas maistas,
 • kofeinas,
 • alkoholis,
 • saldumynai (įskaitant ir saldžius gėrimus)

Rekomenduojama valgyti lėtai ir mažomis porcijomis, gerti daug skysčių.

Ūminį lengvą pankreatitą galima gydyti poilsiu ir namuose vartojamais vaistais nuo skausmo. Rekomenduojama laikytis specialios mitybos, kurioje būtų mažai riebalų, jokio alkoholio, keisti gyvenimo būdą, mesti rūkyti ir sureguliuoti kūno svorį.

Priklausomai nuo to, kokio sunkumo liga, gali tekti kurį laiką gydytis ir ligoninėje. Jei bus aptikta antrinė infekcija, bus paskirti antibiotikai. Jei nustatoma, kad priežastis yra tulžies pūslės akmenys, gali tekti pašalinti tulžies pūslę.

Tiek ūminio, tiek lėtinio pankreatito atveju gali prireikti operacijos, jei yra infekuotų kasos audinių. Sergant lėtiniu pankreatitu, taip pat gali tekti vartoti vaistus ir vitaminus dėl sutrikusio maistinių medžiagų pasisavinimo.

Parengta pagal: everydayhealth.com