Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas: kas padeda greičiau sveikti ir kokių klaidų nedaryti

Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas Mantas Kundreckas.
Pasak mediko, baigiantis pandemijai sanatorijoje gydėsi labai daug ligonių, persirgusių Covid-19 infekcija, kurie savo sveikatos problemomis skyrėsi nuo įprastinių pacientų.
„Jie turėjo visą puokštę pačių įvairiausių ligų, tenka konstatuoti, jog persirgta infekcija labai paaštrino ne tik kvėpavimo sistemos, bet ir kardiologines, nervų sistemos, judamojo – atramos aparato problemas, taip pat paveikė kognityvines funkcijas, tokias kaip atmintis, mąstymas. Žmonės skųsdavosi sutrikusiu miegu, pakilusiu kraujospūdžiu, judėjimą apsunkinančiais skausmais, vargino dusulys“, – vardina Druskininkų „Eglės sanatorijos“ gydytojas M.Kundreckas.
Daugiau procedūrų – nebūtinai sveikiau
Pirmoji ir bene populiariausia klaida, kai pacientai atvyksta gydytis į sanatoriją jau tvirtai žinodami, kokios procedūros turi būti paskirtos. „Prisiskaito internete, pasiklauso draugų, giminaičių, kurie turėjo panašių sveikatos problemų, patarimų ir atvykę pradeda aiškinti, kaip reikia gydyti, kokias procedūras paskirti ir kiek jų turi būti kiekvieną dieną. Deja, neretai pacientų lūkesčiai būna gerokai didesni nei jie patys gali pakelti: reikalauja baseino, o dar siūlai po operacijos neištraukti“, – stebisi gydytojas. Medikas apgailestauja, kad pasitaiko ir taip, kad susidūrus su realybe pacientams dingsta motyvacija, o būtent ji reabilitacijos procese itin svarbi. Todėl nepatartina kurti nerealių planų, kur kas geriau pasitikėti gydytojais ir sveikti mažais žingsneliais.
„Mes visada pradedame nuo mažesnio krūvio, kuris palaipsniui yra didinamas, žmogaus organizmas prisitaiko ir toleruoja vis didėjantį krūvį. Klaidinga manyti, kad kuo daugiau procedūrų, tuo greičiau pasveiksi. Per didelis krūvis gali būti ir labai kenksmingas“, – tvirtina M.Kundreckas. Jo teigimu, žmogaus sveikimo procesas turi savo tempą ir jo tikrai nepaspartinsi didesniu fiziniu krūviu. „Mes negalime priversti žmogaus sveikti greičiau negu leidžia jo organizmo rezervai, skubindami galime situaciją ir pabloginti“, – teigia medikas.

Kineziterapija / Mankšta
Į reabilitaciją iš karto po operacijos?
Chirurgines intervencijas patyrę ligoniai neretai turi abejonių, ar į reabilitaciją važiuoti tiesiai iš ligoninės po operacijos ar vėliau, sustiprėjus namuose keletą dienų ar savaičių. Abejonės labai suprantamos: po operacijos nesugijusi pjūvio vieta, neišimti siūlai, skausmas ir silpna savijauta labai apriboja galimybes mankštintis, negalima naudotis vandens procedūromis. Gydytojas Mantas Kundreckas įsitikinęs, kad delsimas sveikti nepadės. „Juk ne be reikalo po operacijos gydytojai liepia pacientams stotis ant kojų ir eiti, dažnai chirurgai netgi atima ramentus. Kaip pacientai sugeba, gali, taip ir turi pradėti vaikščioti“, – pastebi medikas. Jis įsitikinęs, kad pats judėjimas ir skatina sveikimo procesą, o gulint lovoje žaizda greičiau nesugys. „Būna sunkios būklės ligonių, turinčių daug gretutinių ligų, jiems gali būti sunkiau kelias pirmąsias dienas tik atvykus į reabilitaciją. Bet jie labai greitai adaptuojasi. Tad esu tikras, kuo greičiau prasideda reabilitacija, tuo spartesnis sveikimo procesas“, – tvirtina gydytojas. Pasak jo, tai ypač svarbu vyresniame amžiuje, nes visi fiziniai parametrai labai greitai „važiuoja žemyn“: kūnas stingsta, raumenys silpnėja.
Psichologinės problemos
Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas M.Kundreckas atkreipia dėmesį, jog neretai atvykusius į reabilitaciją pacientus vargina ne tik fizinės problemos, bet ir psichologinės. „Būna, kad sutrinka miegas, kamuoja nerimas, bloga nuotaika, taip nutinka ir dėl skausmo, ir dėl pasikeitusios aplinkos ar dėl streso staiga susirgus ar pablogėjus būklei. O kai žmogus neišsimiega, nepailsi, skausmas dar labiau sustiprėja, didėja susierzinimas, nepasitenkinimas, motyvacija sportuoti, lankyti procedūras sumažėja. Situacija pradeda priminti užburtą ratą“, – sako medikas.
Todėl tokiems pacientams skiriamos specialios procedūros, kurios padeda įveikti psichologines problemas, prireikus skiriamas ir medikamentinis gydymas, rekomenduojamos psichologo konsultacijos, grupinės psichoterapijos užsiėmimai. Deja, nemažai žmonių nepripažįsta psichologinių problemų ir apsilankyti pas specialistą kategoriškai atsisako. „Natūralu, kad bet kokią operaciją ar net ir lėtinę ligą lydi didelis stresas, todėl tikrai klysta tie pacientai, kurie savo baimių, įtampos nenori atsikratyti padedami specialisto, juk prasta psichologinė savijauta tik lėtina sveikimo procesą“, – teigia M.Kundreckas.

Mankšta baseine
Nereikia kęsti skausmo
Į reabilitaciją atvykusius pacientus labai dažnai lydi skausmas. Gydytojas tvirtina, kad didelė ligonių klaida kęsti skausmą ir nesikreipti pagalbos. „Skausmas yra toks dirgiklis, kuris įspėja, kad organizmui kažkas negerai, todėl jo kentėti nereikėtų. Reikia ieškoti priežasčių, kodėl skauda ir jas šalinti. Ir tabletės nuo skausmo bijoti tikrai nereikia“, – įsitikinęs gydytojas reabilitologas.
Pasak jo, šiuolaikinėje medicinoje tikrai yra daug priemonių, kurios gali numalšinti skausmą, padėti sau su juo susigyventi, kad netrukdytų įprastam gyvenimo būdui. Ir tai ne tik medikamentai, padėti gali ir psichoterapijos seansai, tam tikra fizinė veikla. „Net elementarus galvos skausmas gali turėti blogų padarinių kitoms organizmo sistemoms“, – įspėja medikas.
Nereikia persistengti
Gydytojas sako, kad yra dalis pacientų, kurie, norėdami kuo greičiau pasveikti, neįvertina savo jėgų ir persistengia, nors visgi šiek tiek daugiau tokių, kurie linkę patinginiauti. „Yra tokių, kurie labai stropiai daro visus pratimus per paskirtą treniruotę ir juos dar pakartoja savarankiškai laisvu laiku. Jie gal ir nepagalvoja, kad tokiu būdu gali sau pakenkti, atlikdami pratimus be specialisto priežiūros. Nėra teisingas požiūris: padarysiu daugiau ir man bus geriau. Krūvį reikia didinti palaipsniui“, – tvirtina gydytojas M.Kundreckas.
Pasak mediko, reabilitacija yra paremta tęstinumu. Tik tokiu būdu galima tikėtis gerų rezultatų. „Ligoniai įprastai atvažiuoja 14-20 dienų, per kurias mankštinasi vis intensyviau, gauna tuo metu esančiai būklei tinkamiausias procedūras, o mes siekiame motyvuoti, kad iš reabilitacijos išvažiuotų su mintimis, kad ir toliau tą darys sugrįžę į namus. Kitaip rezultatų nebus“, – teigia gydytojas M.Kundreckas. Dar viena pacientų klaida medikas įvardina pacientų požiūrį, kad sanatorija gali išspręsti visas jo sveikatos problemas – sveikimas yra ilgas procesas, reikalaujantis kantrybės, motyvacijos, aplinkinių paramos ir palaikymo.
Neretai į namus ligoniai sugrįžta kur kas geriau jausdamiesi, motyvacija tęsti mankštas dingsta, nebedaro jokių pratimų, nebeturi fizinio aktyvumo, nebeina pasivaikščioti, vėl pradeda maitintis neatsakingai, nutraukia medikamentų vartojimą. Pasak mediko, toks požiūris yra labai klaidingas.
Valgyti viską, bet su saiku
Gydytojas akcentuoja, kad mityba yra labai svarbus sveikimo faktorius ir rekomenduoja valgyti įvairų maistą, bet saikingai. Gydantis sanatorijoje pagundų persivalgyti yra gerokai daugiau, bet sugrįžus į namus reikėtų rinktis maistą labai atidžiai. „Su maistu gauname visas reikalingas statybines medžiagas, kurios svarbios raumenų atsistatymui, gijimui, įvairių biologinių medžiagų gamybai, kraujo ląstelių atsinaujinimui. Visa tai spartina gijimą“, – sako medikas.
Jo teigimu, pilnavertė mityba yra labai svarbi, tik reikia riboti riebalų, angliavandenių kiekį. Svarbu maitintis reguliariai, o porcijos neturėtų būti pernelyg didelės, kad nesijaustų sunkumas. „Nereikėtų per vieną valgymą primaišyti įvairiausių produktų. Užtenka įsidėti mėsos ar žuvies, daržovių ir kažkiek garnyro, bet neprisikrauti į lėkštę visko po truputį, nereikėtų savo lėkštės paverti mišraine“, – pataria gydytojas M.Kundreckas.
Gydytojo patarimai, kaip greičiau pasveikti sugrįžus iš reabilitacijos
- Nepamiršti, ko išmoko reabilitacijoje ir toliau tęsti kineziterapijos pratimus.
- Atsisakyti žalingų įpročių.
- Rinktis subalansuotą mitybą.
- Laikytis darbo ir poilsio režimo.
- Vengti streso.
- Užsitikrinti poilsį, kokybišką miegą.
- Vykdyti visus gydytojų nurodymus. Vartoti paskirtus vaistus ir reguliariai lankytis pas medikus.
- Nekentėti skausmo, tartis su medikais, jeigu pajunta sveikatos pablogėjimą.
Surasti fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoją savo mieste ir užsiregistruoti konsultacijai patogu manodaktaras.lt platformoje.