Pilvo skausmas, pilvo spazmai / Shutterstock nuotr.

Tulžies pūslės akmenlige suserga vis jaunesni pacientai – ar įmanoma išvengti?

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2022-07-14 12:03
Vargina stiprus skausmas arba diskomfortas po dešiniuoju šonkaulių lanku, kurį dažniausiais provokuoja riebus maistas. Skausmas plinta į dešinį petį, nugarą. Skausmą dar lydi pykinimas, vėmimas. Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Abdominalinės chirurgijos skyriaus vedėjas, gydytojas chirurgas Andrius Karpavičius manodaktaras.lt portalui sako, kad tai yra tipiniai tulžies pūslės akmenligės simptomai. Negalima į juos nekreipti dėmesio, tikint, kad pagysite išgėrę tabletę nuo skausmo. Negydomą tulžies pūslės akmenligę gali lydėti ir grėsmingos komplikacijos. Apie tai manodaktaras.lt pokalbis su mediku.
Gydytojas chirurgas Andrius Karpavičius.

Gydytojas chirurgas Andrius Karpavičius.

Kuo svarbi yra tulžies pūslė?

Viena iš kepenų funkcijų yra tulžies gamyba. Iš kepenų tulžis patenka į tulžies pūslę – nedidelį organą po kepenimis. Tulžies pūslė – tai tarsi tulžies rezervuaras. Žmogui pavalgius, tulžies pūslė susitraukia, tulžis patenka į žarnyną, kur toliau dalyvauja virškinimo procese.

Kodėl sutrinka jos veikla ir pradeda formuotis akmenys?

Tulžies pūslės akmenligė yra liga, kurią nulemia bilirubino ir cholesterolio apykaitos organizme sutrikimas. Šios medžiagos tulžies pūslėje „iškrenta į nuosėdas“, iš kurių ir formuojasi akmenys. Jie būna skirtingo dydžio, formos ir spalvos. Akmenų formavimuisi turi įtakos ir tulžies pūslės motorikos sutrikimai. Akmenys nesukelia didelės grėsmės, kol nepradeda „keliauti“ ir neužstringa tulžies  pūslės kaklelyje ar latakuose.

Faktoriai, kurie provokuoja tulžies pūslės akmenų susidarymą:

  • Moteriška lytis (moterys serga dažniau);
  • Žmogaus amžius, rizika padidėja nuo 40 metų. Pastaruoju metu į medikus nemažai kreipiasi ir gerokai jaunesnių pacientų. Ir vyrų, ir moterų;
  • Cukrinis diabetas;
  • Nutukimas; Staigus svorio metimas;
  • Nejudrus gyvenimo būdas;
  • Nesveika mityba, ypač daug cholesterolio ir mažai skaidulų turintis maistas;
  • Paveldimumas, ypač pagal moterišką liniją.
  • Nėštumas, padidintas estrogenų kiekis;
  • Moteriškų hormonų vartojimas (nėštumo prevencijai vartojami oraliniai kontraceptikai).
  • Medikamentai, kurie mažina cholesterolio kiekį (statinai).

Kokie yra tulžies akmenligės simptomai?

Tulžies pūslės akmenlige serga iki 20 proc. visos vakarų pasaulio populiacijos. Didelė sergančiųjų dalis (apie 50-70 proc.) jokių simptomų nejaučia. Tulžies akmenys jiems aptinkami atsitiktinai, atliekant pilvo organų echoskopiją. Likusiai daliai simptomai pasireiškia. Liga gali pasireikšti  stipriais skausmais arba tiesiog diskomfortu po dešiniuoju šonkaulių lanku. Skausmas gali plisti į dešinį petį, nugarą.  Skausmą gali lydėti pykinimas, vėmimas. Šie simptomai gali praeiti savaime arba išgėrus tam tikrų vaistų: analgetikų, spazmolitikų. Jei simptomai neregresuoja,  liga pereina į kitas būkles, komplikacijas. 

Ar galimos šios ligos komplikacijos, kuo jos pasireiškia?

Pavojingos kitos šios ligos būklės – tai ūmus tulžies pūslės uždegimas (ūminis cholecistitas), jo atveju dažniausiai tenka operuoti. Tokią būklę dažniausiai išprovokuoja tulžies pūslės kaklelyje įstrigęs ir ją blokuojantis akmuo.  Nesuteikus medicininės pagalbos, ši būklė pacientui gali baigtis tulžies pūslės perforacija (prakiurimu) ir peritonitu, kurį išgydyti gerokai sunkiau.

Kitu atveju akmuo nukeliauja į tulžies pūslės latakus, įstringa ir juos užkemša. Ši būklė vadinama tulžies latakų akmenlige, gali pasireikšti mechaninė gelta. Žmogus pagelsta, gali sukarščiuoti, visa tai lydi stiprūs skausmai. Gelta susirgę pacientai turi skubiai atsidurti chirurginio profilio stacionare. Negydant vėlgi gresia komplikacijos, gali prasidėti cholangitas (ūminis tulžies latakų uždegimas).

Dar viena grėsminga būklė – ūmus pankreatitas (kasos uždegimas). Dažna suaugusiesiems diagnozuojamo ūminio pankreatito priežastis – tulžies akmenys. Pankreatitas – sunki liga, kuri kartais, net ir tinkamai gydant, gali kelti grėsmę paciento gyvybei.

Tulžies pūslės akmenligė yra ir vienas iš tulžies pūslės vėžio rizikos faktorių. Nors tulžies pūslės akmenligė dažna, o vėžys – gana reta patolgija, tačiau ryšys tarp šių dviejų ligų tikrai yra. Žinoma, didesniai daliai asmenų, sergančių akmenlige vežys neišsivystys. Bet teigima, jog 4 ir 5 pacientų, sergančių tulžies pūslės vežiu turi ir akmenligę.

Kaip diagnozuojama?

Diagnostika tipiniu atveju paprasta, užtenka pilvo organų echoskopijos, kurios metu gydytojas echoskopuotojas nustato akmenis tulžies pūslėje, jų dydį, įvertina tulžies latakų būklę. Tyrimas pigus, neinvazinis, nesukeliantis jokio diskomforto pacientui. Turint echoskopinio tyrimo rezultataus reikia keliauti pas chirurgą ar gastroenterologą jų aptarti. Gydytojas, remdamasis echoskopija, laboratoriniais tyrimais bei klinika  parinks pacientui tinkamą gydymą. Komplikuotais atvejais kartais prireikia ir papildomų tyrimų – magnetinio rezonanso tomografijos, endoskopinio ultragarso. 

Kokie yra gydymo būdai?

Paskutinės rekomendacijos teigia, kad besimptomės tulžies pūslės akmenligės chirurgiškai gydyti nereikia. Gastroenterologas gali paskirti vadinamąjį akmenų tirpdymą, geriant tam tikrus preparatus. Teigiama, kad dalis tulžies pūslės akmenų gali ištirpti. Gydymas ilgas, užtrunka mėnesius, tinkamas tik pacientams, kurių akmenys smulkūs. Be to, jį nutraukus, akmenys formuojasi iš naujo. Turbūt dėl to chirurgai, nelabai juo tiki. 

Įprastai, kai žmogui kartojasi tulžies pūslės akmenligės priepuoliai, jis atvyksta chirurgo konsultacijai. Šis specialistas dažniausiai siūlo chirurginį būdą – standartinę tulžies pūslės šalinimo operaciją – laparoskopinę cholecistektomiją. Ji atliekama minimaliai invazyvia technika, kai tulžies pūslė kartu su akmenimis pašalinama per 4 nedidelius pjūvelius pilvo sienoje. Retesniais atvejais siūloma atviro tipo operacija. Rinktis atvirą operaciją tenka tada, kai paciento būklė neleidžia naudoti minimaliai invazyvios technikos – sunki lydinti terapinė patologiją, prieš tai atliktos operacijos ir t.t.

Medicininėje literatūroje yra aprašomos profilaktinės cholecistektomijos, kai tulžies pūslė šalinama ir nesant simptomų. Tai populiaru regionuose kur yra didelis tulžies pūslės vėžio paplitimas. Ir mes kartais taip darome.

Dažnas pacientų klausimas – ar galima pašalinti tik akmenis, o tulžies pūslę palikti? Deja, tokios praktikos nėra.

Chirurginių komplikacijų pasitaiko, bet jos tikrai gana retos, jeigu žmogus į gydytoją kreipiasi laiku. Ir pati operacija tipiniu atveju techniškai nėra labai sudėtinga, ypač jei operuojama planine tvarka, ne priepuolio metu. Komplikacijų skaičius didesnis operuojant skubos tvarka, užleistus, komplikuotus atvejus.

Pooperacinis laikotarpis visiems būna skirtingas, dažniausiai po operacijos rekomenduojame laikytis dietos, vengti kepto, riebaus, aštraus maisto, negerti gazuotų gėrimų. Po kurio laiko siūlome grįžti prie įprastinės mitybos – pradėti valgyti viską ir sekti, kaip reaguoja organizmas. Dažniausiai didelių bėdų dėl mitybos nebūna. Kai kuriems pacientams nepavyksta išvengti vadinamo postcholecistektominio sindromo, kai tam tikrą laiką vargina virškinimo sutrikimai: pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo pūtimas, diskomfortas dešiniame pašonkaulyje. Laikui bėgant visa tai praeina. Kitiems tenka papildomai pasikonsultuoti su gastroenterologu ar dietologu.

Kaip išvengti tulžies pūslės akmenligės?

  • Tvarkinga mityba, valgyti 3-4 kartus per dieną;
  • Valgyti daug skaidulų turinčio maisto;
  • Jeigu sugalvojate mažinti kūno svorį, tai mesti reikia labai lėtai. Greitas svorio metimas provokuoja akmenų susidarymą;
  • Reguliari mankšta, didesnis fizinis aktyvumas

Surasti pilvo chirurgą savo mieste ir užsiregistruoti konsultacijai patogu manodaktaras.lt platformoje.