glaukoma, akių patikra, akių ligos,
Akių patikra, akių ligos, glaukoma / Shutterstock nuotr.

Kiek trunka glaukomos operacija

Eglė Dagienė
Publikuota: 2024-02-19 09:10
Glaukoma yra lėtinė akių liga, kuri sukelia regos nervo ir tinklainės pažeidimus. Uždelsus gydymą neretai gresia negrįžtamas regos praradimas, t.y., apakimas. Kai nepakanka gydytojo oftalmologo paskirto medikamentinio ar lazerinio gydymo, rekomenduojama glaukomos operacija, kuri trunka apie valandą.
Šiuo metu maždaug 76 mln. žmonių serga glaukoma visame pasaulyje, tačiau prognozuojama, kad 2040 m. šis skaičius pasieks 111,8 mln. Nors tikslių duomenų nėra, manoma, kad Lietuvoje yra apie 32 tūkst. sergančiųjų glaukoma.

Kaip portalui manodaktaras.lt sakė „Hilla“ gydytoja oftalmologė Rasa Paulavičienė, glaukoma dažniausiai išsivysto dėl akies skysčio gamybos ir jo drenažo disbalanso, tokiu būdu padidėja vidinis akies spaudimas ir mechaniškai traumuojamas regos nervas.

Gydytoja oftalmologė Rasa Paulavičienė

Kartais žmogus nejaučia jokių simptomų

Glaukoma dar vadinama „klastingu regėjimo vagimi“, kadangi jos atsiradimas ne iš karto pastebimas, ir dažnai žmogus nesuvokia, atsiradusių pakitimų.

„Glaukomai progresuojant, pakenkiamas periferinis matymas, tačiau tai vyksta palaipsniui ir žmogus gali to net nepastebėti. Kartais pacientas gali skųstis ašarojimu, svetimkūnio pojučiu akyje, regėjimo sutrikimu, akies diskomfortu ar skausmu, tačiau gan dažnai, ypač pradinėse ligos stadijose žmogus nejaučia jokių simptomų“, – teigė oftalmologė R. Paulavičienė.

Rizikos veiksniai

Pasak akių ligų gydytojos, glaukoma labiau būdinga vyresnio, t. y. 40–60 metų amžiaus žmonėms, tačiau, nors ir retai, bet gali būti įgimta ar išsivystyti jauniems žmonėms.

Ligos išsivystymui svarbūs tokie faktoriai kaip:

  • akies hipertenzija (padidėjęs akispūdis),
  • paveldėjimas,
  • didelė trumparegystė,
  • cukrinis diabetas,
  • traumos arba akies operacija,
  • migrena,
  • ilgalaikis kortikosteroidų (hormonų) vartojimas,
  • aukštas kraujospūdis.

Glaukomos gydymo tikslas – akies spaudimo mažinimas

Vienintelis būdas glaukomą nustatyti ankstyvoje stadijoje, anot oftalmologės R. Paulavičienės, – periodiškai lankytis pas gydytoją oftalmologą nuo 40 metų amžiaus. Gydytojas, atlikęs tam tikrus tyrimus, pavyzdžiui, akies spaudimo matavimą, akies dugno apžiūrą, galės įtarti glaukomą ir, norėdamas patikslinti diagnozę, paskirs papildomus tyrimus.

„Kadangi pagrindinis modifikuojamas faktorius, kuris turį įtakos glaukomos atsiradimui ir jos progresvimui, yra padidėjęs akies spaudimas, tad pagrindinis glaukomos gydymo taikinys yra šio spaudimo mažinimas. Ligos pradžioje yra skiriami akies spaudimą mažinantys lašai ar lazerinis gydymas. Nepaisant to, koks gydymo būdas bus skiriamas, ir toliau būtina reguliariai lankytis pas gydytoją oftalmologą, nes kartais gydymą reikia koreguoti ir sekti, ar liga neprogresuoja“, – paaiškino gydytoja oftalmologė ir pridūrė, jog glaukoma nėra išgydoma, o skiriamo gydymo tikslas – sustabdyti regos nervo pažeidimą ir išsaugoti esamą regėjimą.

Kada prireikia glaukomos operacijos

Tais atvejais, kai gydymo lašais ar lazeriu nepakanka arba stebimas glaukomos progresavimas, skiriamas chirurginis gydymas. Planuojant operaciją, kaip sakė oftalmologė R. Paulavičienė, yra svarbus priešoperacinis ligonio paruošimas: kraujo skystinančių vaistų nutraukimas, kraujospūdžio sureguliavimas ir kt.

„Glaukomos operacija trunka apie vieną valandą ir dažniausiai atliekama vietinėje nejautroje, tačiau išskirtinais atvejais gali būti atliekama ir bendrinėje nejautroje. Po operacijos kiekvieno ligonio gijimo procesas yra individualus ir gali pareikalauti papildomų manipuliacijų ar intervencijų, todėl labai svarbi reguliari pooperacinė ligonio priežiūra“, – pabrėžė gydytoja, papildydama, jog itin svarbi ankstyva glaukomos diagnostika ir laiku atliktas gydymas, siekiant išsaugoti regėjimo funkcijas.