Sergantis vaikas
Sergantis vaikas / 123RF.com nuotr.

Kaip atpažinti, kad vaikas serga streptokokine infekcija

Eglė Dagienė
Publikuota: 2024-03-05 09:10
Jei vaikas pasiskundė stipriu gerklės skausmu, kelias dienas laikosi aukšta temperatūra ar atsirado bėrimų ant viso kūno – galima įtarti streptokokinę infekciją. Didžiausias sergamumas – pirmaisiais pavasario mėnesiais ir rudenį. Kuo ji pavojinga?

Kas yra streptokokas?

Visos vaikų infekcijos yra skirstomos į virusines ir bakterines. Daugelis virusinių infekcijų yra gydomos simptomiškai, bakterinės – antibiotiniais vaistais.

Pasak vaikų ligų gydytojos Eglės Lanzbergaitės Manuilovos, streptokokas yra bakterija, kurios dažniausiai pasitaikanti rūšis – streptococus pyogenes. Streptokokai daugeliu atvejų sukelia viršutinių kvėpavimo takų infekcijas, pvz., sinusitą, slogą, gerklės skausmą arba tonzilių uždegimą (anginą). Taip pat gali sukelti ir kitas kvėpavimo takų ligas, tokias kaip plaučių uždegimas, gerokai rečiau – sepsį (sisteminį kraujo užkrėtimą).

Vaikų ligų gydytoja E. Lanzbergaitė Manuilova

„Netinkamai gydomos streptokokinės infekcijos gali komplikuotis dar pavojingesnėmis ligomis. Todėl būtina kuo skubiau sergančiam vaikui skirti antibakterinį gydymą. Būna, jog sergantysis streptokokine infekcija pasveiksta pats (jei jo imunitetas yra pajėgus susidoroti su šiuo sukėlėju), tačiau vaikų amžiuje tai pasitaiko itin retai“, – paaiškino vaikų gydytoja.

Viena agresyvesnių streptokoko rūšių yra A tipo streptokokas, kuris vaikams ir sukelia viršutinių kvėpavimo takų uždegimą, dažniausiai pasireiškiantį tokiais simptomais, kaip karščiavimas, stiprus gerklės skausmas, skausmingas rijimas. Streptokokas A gali sukelti ir skarlatiną.

Kaip atskirti bakterinę infekciją nuo virusinės

Vaikui sunegalavus, atskirti, ar jis serga bakterine, ar virusine infekcija, pasak vaikų gydytojos E. Lanzbergaitės Manuilovos, gana sudėtinga (tai gali paaiškėti tik atlikus kraujo tyrimus), visgi tėvai gali pastebėti tam tikrus ligos požymius.

Pagrindinis skirtumas tarp virusinės ir bakterinės infekcijos, yra tas, jog pastarosios atveju pasireiškia sisteminė organizmo reakcija į intoksikaciją:

 • vaikas tampa mieguistas ir vangus
 • nebenori žaisti
 • atsisako valgyti
 • mažiau geria skysčių
 • laikosi aukšta temperatūra
 • skauda pilvą

„Žinoma, dėl karščiavimo vaikas savaime blogiau jaučiasi, tampa vangus, tačiau jei sumažėjus temperatūrai mažasis ligonis vis tiek jaučiasi prastai, didesnė tikimybė, kad tai – bakterinė infekcija”, – paaiškino gydytoja.

Jeigu pastebite, kad nukritus temperatūrai vaikas gerai jaučiasi, žaidžia, užsiima savo veiklomis, dūksta, neatsisako valgyti ar gerti, tuomet didesnė tikimybė, kad jis serga virusine infekcija.

Sisteminė streptokokinės infekcijos forma vadinama skarlatina. Ją atpažinti galima iš tipingų šiai ligai požymių:

 • pradžioje vaiko liežuvis tampa balkšvos spalvos dėl storo apnašų sluoksnio,
 • vėliau ligonio liežuvis tampa ryškiai avietinės spalvos,
 • nemalonus kvapas iš burnos
 • smulkus rausvas bėrimas ant viso kūno, bėrimas neiškilus (nuo skruostų iki alkūnių),
 • aukšta temperatūra
 • pykinimas
 • padidėję pažandžio limfmazgiai

„Ne visi vaikai, užsikrėtę streptokoku, suserga skarlatina. Daugelį vargina tiesiog gerklės skausmas, karščiavimas, skausmingas rijimas, silpnumas. Visgi norint įsitikinti, kuo vaikas serga, geriausia pasikonsultuoti su gydytoju, kad būtų laiku skirtas tinkamas gydymas“, – pabrėžė vaikų gydytoja E. Lanzbergaitė Manuilova.

Dažniausios streptokoko paplitimo priežastys

Pagrindinė priežastis, kodėl toks didelis šios ligos paplitimas – infekcija plinta oro–lašiniu būdu (čiaudint, kosint, dalinantis bendrais stalo įrankiais). Todėl dažniausiai streptokokine infekcija serga darželius, mokyklas ir kitas ugdymo įstaigas lankantys vaikai (5–15 metų).

Gydytojos teigimu, susirgti gali ir jaunesnio amžiaus vaikai, tačiau mažyliams iki trejų metų paprastai ligos simptomai yra mažiau išreikšti.

Vaikai lengvai užsikrečia tiesiog būnant toje pačioje patalpoje su sergančiu asmeniu. Ilgesnis buvimas tokiose patalpose, ypač mažai vėdinamose, yra palanki terpė streptokokui daugintis ir plisti.

Pavojingiausios streptokoko infekcijos komplikacijos

Visos bakterinės ligos (ne išimtis – ir streptokokinė infekcija), kaip minėta, yra gydomos antibiotikais. Gydytojas parenka geriausiai šią bakteriją veikiantį antibiotiką.

„Jei paskirtas vaistas mažajam pacientui nėra veiksmingas, tuomet nuo tonzilių ir ryklės imamas pasėlis, auginamas streptokokas specialioje terpėje, atliekama antibiotikograma – tyrimas, kurio metu stebima, kokie antibiotikai būtent tą bakteriją veikia. Tokiu būdu paskiriamas geriausiai šią bakteriją konkrečiam pacientui veikiantis antibiotikas“, – sakė vaikų gydytoja E. Lanzbergaitė Manuilova ir priminė, jog itin svarbu paskirtus vaistus vartoti dešimt dienų, nes tik taip streptokoko bakterija bus išnaikinta.

Jei antibiotikai bus vartojami trumpiau arba netiksliai, kaip gydytojas paskyrė (būna, jog tėvai savo nuožiūra sutrumpina vaistų vartojimo kursą, nes vaikas pasijunta geriau), tuomet, pasak gydytojos, vaiko organizme likęs streptokokas gali ateityje sukelti rimtas komplikacijas, tokias kaip:

 • reumatą,
 • sąnarių, širdies vožtuvų pažeidimus,
 • neurologinį susirgimą Pandas (pasireiškia psichologiniai ir psichiniai simtomai),
 • postreptokokinį glomerulonefritą (inkstų ligą) ir kt.

Kada kreiptis į gydytoją

Pastebėjus, jog vaikui pakilo temperatūra, ėmė skaudėti gerklę, nereikia iškart skubėti pas gydytoją. Rekomeduojama ligos pradžioje tiesiog stebėti vaiko savijautą, duoti temperatūrą mažinančius vaistus, pakankamai skysčių. 

Jei per porą dienų vaiko būklė negerėja, simptomai ryškėja, tik tuomet patariama kreiptis į specialistus. Anot vaikų gydytojos, tinkamiausias metas kreiptis, kai nuo karščiavimo pradžios yra praėję ne mažiau kaip para, o geriausia – 48 val. Tokiu atveju gydytojas galės vaikui atlikti kraujo tyrimus, paimti tepinėlį iš nosiaryklės – greitąjį testą streptokokui nustatyti. Tik tuomet ligos diagnozė bus tiksli.

Užsiregistruoti konsultacijai pas vaikų ligų gydytoją galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.