Kraujavimas iš nosies / Shutterstock nuotr.

Ką rodo pasikartojantis kraujavimas iš nosies ir kaip jį stabdyti?

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-11-28 10:49
Kraujavimas iš nosies dažnai pasitaiko tiek vaikams, tiek suaugusiems. Kartais ši būklė praeina savaime be didesnių medicininių įsikišimų, tačiau neretai tai gali būti ir tam tikros ligos požymis arba kaip atskiras susirgimas. Su gydytoja otorinolaringologe Dalia Bučinskaite portale manodaktaras.lt kalbamės apie tai, kas šią būklę išprovokuoja, kodėl kai kuriems asmenims kraujavimas iš nosies nuolat kartojasi ir kada metas skubėti pas gydytoją.
Dažniau kraujavimas iš nosies pasitaiko 2–12 metų amžiaus vaikams ir suaugusiems, vyresniems nei 50 metų. Pasak klinikos „Idameda“ gydytojos otorinolaringologės D. Bučinskaitės, vaikams kraujavimai iš nosies būna lengvesni, dažniausiai po ūmių virusinių infekcijų, o suaugusiems pasitaiko ir gana rimtų pakraujavimų, dėl kurių žmogui tenka gultis į ligoninę, kur atliekama priekinė ar užpakalinė nosies tamponada.

Kas sukelia kraujavimą iš nosies?

Kraujavimo iš nosies priežastys gali būti dviejų tipų: vietinės ir sisteminės.

Vietinės priežastys – tai nosyje atsiradęs uždegimas:

 • po ūmių virusinių respiracinių infekcijų (ŪVRI),
 • sinusito,
 • nosies traumos,
 • nosikaulių lūžimo,
 • kaukolės pamato lūžio (autoavarijos),
 • nosies krapštymo,
 • nosies svetimkūnio,
 • po ilgalaikio vaistų vartojimo (pvz. xylometazolinų, steroidinių preparatų, tokių kaip Nasonex, Awamys, Dymista, narkotikų uostymo).

Sisteminės priežtastys:

 • širdies kraujagyslių ligos, tokios kaip hipertonija ar esant padidėjusiam arteriniam kraujo spaudimui (AKS),
 • kraujo krešėjimo sistemos sutrikimai (įgimta ir įgyta koagulopatija),
 • trombocitopenija,
 • kepenų ligos,
 • ilgalaikis antikoaguliantų, tokių kaip kaip aspirino ir kitų preparatų, vartojimas, kraujo vėžys (leukemija).

„Dažnesni kraujavimai būna iš priekinės nosies pertvaros dalies. Taip yra todėl, jog anatomiškai nosies pertvaros priekiniame–apatiniame paviršiuje yra labai tankus kraujagyslių rezginys, kur yra ypač intensyvi nosies kraujotaka, todėl pažeidus bent vieną kraujagyslę krapštant nosį, gali prasidėti intensyvus kraujavimas“, – paaiškino gydytoja ir pridūrė, jog dažnai iš nosies pakraujuoja po ŪVRI, virusui pažeidus šias kraujagysles, po virusinių infekcijų šios kraujagyslės ypač trapios, vaikai dar mėgsta krapštyti, taip dar labiau sukeldami nosies kraujavimus.

Kaip tinkamai stabdyti nosies kraujavimą?

Prasidėjus kraujavimui iš nosies, natūralu, dažnas sunerimstame. Tačiau gydytoja otorinolaringologė pataria nepulti į paniką ir nieko nelaukiant sustabdyti kraujavimą: „Paimkite didesnį sterilios vatos tamponėlį ir stipriai užspauskite pirštais ties nosies sparneliais ir palaikykite apie 10–15 min. Jei kraujavimas nesiliauja, tuomet reikėtų nosį suvilgyti vazelinu, antibiotikiniu tepalu, o dar geriau, jei turite – praskiestu adrenalino tirpalu santykiu 1:100 000“.

Jei visgi pastebite, jog net ir atlikus minėtus veiksmus, vis dar pakraujuoja iš nosies, būtinai vykite pas gydytoją.

Kodėl kraujavimo iš nosies nevalia ignoruoti?

Kraujavimas iš nosies paprastai būna vienpusis, nors atrodo, jog kraujuoja iš abiejų pusių, nes kraujas gali pradėti tekėti per nosiaryklę į kitą nosies pusę. Jei kraujavimas užsitęsia, anot gydytojos otorinolaringologės D. Bučinskaitės, kraujas gali nutekėti į ryklę, skrandį, kartais gali prasidėti pykinimas, vėmimas krauju, žmogui neretai ima svaigti galva, nes netenkama daug kraujo.

„Suaugusiems patariu sekti savo arterinį kraujo spaudimą, jam pakilus – jį koreguoti, vartoti gydytojo paskirtus vaistus. Taip pat reikia ieškoti priežasties, kodėl kraujavimas iš nosies kartojasi. Būtina atlikti bendrą kraujo tyrimą, tirti kraujo krešumo parametrus, sekti savo AKS, o kraujavimui užsitęsus – vykti būtinai į gydymo įstaigą“, – pabrėžė gydytoja.

Kraujavimas iš nosies gali prasidėti labai ūmiai ir karštą vasaros dieną, ir žiemą, tačiau šaltuoju sezonu dažnesni kraujavimai po persirgtų virusinių ligų, tokių kaip gripas, Covid-19 virusinės infekcijos ir kt.

Jei pavyko sustabdyti kraujavimą iš nosies, rekomenduojama dešimt dienų vartoti vitamino C bei naudoti nosies gleivinę sutepantį aliejuką (pvz. rhinopanteiną ar gelositiną), nes prasidėjus šildymo sezonui itin išsausėja nosies gleivinė.