vaiko kraujospūdžio matavimas
Vaiko kraujospūdžio matavimas / Shutterstock nuotr.

Ką daryti, jei vaikas turi aukštą kraujo spaudimą

Eglė Dagienė
Publikuota: 2024-02-23 09:07
Padidėjusio kraujospūdžio liga, vadinama arterine hipertenzija, būdinga ne tik suaugusiems, bet ji gali pasireikšti ir įvairaus amžiaus vaikams. Vaikų kraujospūdis priklauso nuo jų amžiaus, lyties, ūgio, t.y. kinta jiems vystantis ir augant. Kodėl vaikams padidėja kraujospūdis ir kaip jis matuojamas?

Vaikų arterinės hipertenzijos priežastys

Daugelio šaltinių duomenimis, apie 80 proc. vaikų yra būdinga antrinė arterinė hipertenzija (suaugusiems – pirminė arterinė hipertenzija). Kaip sakė VUL Santaros klinikų Pediatrijos centro vadovė gydytoja vaikų nefrologė prof. Augustina Jankauskienė, viena dažniausių antrinės arterinės hipertenzijos priežasčių yra inkstų ligos.

„Vaikams gali būti ir pirminės šios ligos priežastys, dažniausiai tokių sergančiųjų grupę sudaro paaugliai. Tačiau naujų šaltinių duomenimis, pirminė arterinė hipertenzija jaunėja (gali pasireikšti ir vaikams nuo 10 metų). Tai susiję su didėjančiu nutukusių vaikų skaičiumi. Jau nustatytas neabejotinas ryšys tarp nutukimo ir padidėjusio kraujo spaudimo,“ – nuotolinėje konferencijoje kalbėjo prof. A. Jankauskienė.

Kaip ir kada vaikams matuojamas kraujospūdis

Pasak gydytojos, pamatuoti kraujospūdį vaikams yra vienas iš didesnių iššūkių. Vaikams kraujospūdis kinta, priklausomai nuo lyties, amžiaus ir ūgio.

Yra trys metodai, kaip vaikams matuojamas kraujospūdis:

 • gydytojo kabinete,
 • namuose,
 • 24 valandų kraujospūdžio matavimas.

„Manau, kraujospūdžio matavimas namuose, jei jis atliekamas teisingai, yra labai naudingas ir artimas 24 valandų kraujospūdžio matavimui. Svarbu, kad tėvai turėtų tinkamą, tik vaikui skirtą kraujospūdžio matavimo aparatą (o ne pasiskolintą iš močiutės) ir juo kraujo spaudimas turėtų būti registruojamas reguliariai. Visai kitaip, kai vaiko kraujospūdis matuojamas gydytojo kabinete. Tuomet gali pasireikšti taip vadinama „baltojo chalato“ hipertenzija, tad duomenys gali skirtis“, – paaiškino vaikų nefrologė prof. A. Jankauskienė.

Vaiko kraujospūdžio normą paprastai nustato gydytojai pagal specialų procentilių metodą (panašiai pagal specialias lenteles yra vertinamas vaiko ūgis ir svoris). Todėl kiekvienam mažajam pacientui apskaičiuojama individuali jo kraujospūdžio norma. Reikia atminti, jog ji visada bus žemesnė negu suaugusio asmens (suaugusiojo kraujospūdžio norma turėtų būti žemesnė nei 140/90 mm Hg, jei matuojama namuose – ne daugiau kaip 135/85 mm Hg).

Visiems vaikams nuo trejų metų vaikų gydytojas matuoja kraujospūdį profilaktinės sveikatos apžiūros metu, arba ligų atvejais.

Tačiau yra atskira grupė vaikų, kuriems kraujo spaudimas matuojamas iki 3 metų amžiaus:

 • visi neišnešioti vaikai ir gimę per mažo svorio;
 • vaikai, kurie buvo gydyti naujagimių Intensyvios terapijos skyriuje;
 • inkstų ligomis sergantys vaikai;
 • vaikai, turintys genetinių ligų;
 • vaikai po solidinių organų transplantacijos;
 • I tipo cukriniu diabetu sergantys vaikais;
 • vaikai su įgimtomis širdies ligomis.

Rekomenduojama tėvams rinktis tik sertifikuotus kraujospūdžio matavimo aparatus iš patikimų gamintojų (geriausia jų ieškoti vaistinėse).

Gydymo svarba

Kalbant apie vaikų padidėjusio kraujospūdžio ligą, yra taikoma skirtinga gydymo taktika, esant tiek pirminei, tiek antrinei hipertenzijai.

Kaip teigė prof. A. Jankauskienė, jei vaikui nustatoma antrinė arterinė hipertenzija, ji iškart gydoma medikamentais. Esant pirminei arterinei hipertenzijai, pradedama kitų rizikos faktorių korekcija:

 • svorio mažinimas (jei vaikas turi viršsvorį ar serga nutukimu),
 • fizinio aktyvumo didinimas,
 • suvartojamos druskos mažinimas.

Pasak gydytojos nefrologės, tam, kad vaikui būtų lengviau, kartu su tėvais pasitariama ir priimamas konkretus planas bei tikslas, kokių sveikatos rodiklių norima ateityje pasiekti. Įprastai po trijų mėnesių numatomas pakartotinis vizitas pas gydytoją, kurio metu analizuojama, kaip pavyko sureguliuoti vaiko mitybą, svorį, fizinį aktyvumą ir pan. Jei maždaug po pusmečio paciento kraujospūdis lieka padidėjęs, tuomet skiriamas gydymas medikamentais.

„Gydant vaikų arterinę hipertenziją atsižvelgiama į vaiko amžių, lytį, gretutines lėtines ligas, organizmo savybes ir pan. Šiuo metu mūsų šalyje vaikams vaistai nuo padidėjusio kraujospūdžio yra kompensuojami. Gydymas paprastai pradedamas vienu vaistu, skiriant vidutinę dozę ir vėliau palaipsniui ją didinant iki maksimalios. Jei tokio gydymo veiksmingumas nepasiekiamas, po kurio laiko skiriamas ir antras vaistas“, – pasakojo prof. A. Jankauskienė.

Užsiregistruoti konsultacijai pas vaikų nefrologą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.