Arterinė hipertenzija; kraujospūdžio matavimas / Shutterstock nuotr.

Koks kraujospūdis laikomas padidėjusiu

Eglė Dagienė
Publikuota: 2024-02-09 09:16
Kraujospūdžiu vadiname kraujo spaudimą, tekantį iš širdies į arterijų sieneles. Jį reguliariai matuotis būtina, jei įtariate, jog jis gali būti padidėjęs arba itin žemas. Kokios arterinės hipertenzijos – padidėjusio kraujospūdžio ligos – priežastys, kokių komplikacijų ji gali sukelti, jei nėra kontroliuojama, ir kaip teisingai matuoti kraujospūdį?

Kas sukelia arterinę hipertenziją

Pasak VUL Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro gydytojos kardiologės dr. Mildos Kovaitės, tarp suaugusiųjų vyrauja pirminė arterinė hipertenzija, dar vadinama esencine hipertenzija. Ją dažniausiai lemia aplinkos, genetiniai veiksniai bei fiziologiniai mechanizmai. Šių veiksnių visuma paprastai ir iššaukia padidėjusio kraujopūdžio ligą.

Apie 5 proc. serga antrine arterine hipertenzija, kai ją sukelia kitos ligos, pvz., inkstų ligos, endokrininės sistemos sutrikimai, tam tikrų vaistų vartojimas ir kt. Dažniausiai šio tipo hipertenzija nustatoma jaunesnio amžiaus žmonėms.

Specialistai pabrėžia, jog arterinę hipertenziją būtina laiku nustatyti ir gydyti, nes nekontroliuojama ji didina sunkių ligų, tokių kaip infarktas, insultas, inkstų ligos, riziką.

Koks kraujospūdis laikomas padidėjusiu

Arterinė hipertenzija diagnozuojama, kai sistolinis kraujo spaudimas („viršutinė riba“) pasiekia 140 mm Hg ir/arba diastolinis („apatinė riba“) viršija 90 mm Hg. Tam, kad būtų diagnozuota liga, pacientas turi matuotis kraujospūdį kelis kartus keturių savaičių laikotarpyje.

Pasak kardiologės dr. M. Kovaitės, yra keletas kraujospūdžio parametrų:

 • Optimalus kraujospūdis: kai sistolinis siekia 120 mm Hg, o diastolinis – 80 mm Hg.
 • Normalus kraujospūdis: kai sistolinis siekia 120–129 mm Hg, o diastolinis – mažiau 80 mm Hg.
 • Aukštas normalus: 130–139 mm Hg ir/ar 85–89 mm Hg.
 • Izoliuota sistolinė hipertenzija: kai padidėja tik viršutinis kraujospūdis (virš 140 mm Hg), o apatinis – mažiau 90 mm Hg.
 • Izoliuota diastolinė hipertenzija: kai viršutinis kraujospūdis mažesnis nei 140 mm Hg, o apatinis – daugiau 90 mm Hg.

„Tai yra taip vadinamos „kabinetinės“ kraujospūdžio ribos, mat atėjus į gydytojo kabinetą dažnam natūraliai pakyla streso ir jaudulio lygis, tad ir kraujospūdis gali nežymiai padidėti. Namų kraujospūdžio ribos skiriasi: sistolinis – iki 135 mm Hg, diastolinis – iki 85 mm Hg. Kitap tariant, jei kelis kartus pamatavus kraujospūdį namuose, viršutinė riba viršija 135 mm Hg, o apatinė – 85 mm Hg, jau reikėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją“, – nuotolinėje Santaros klinikų konferencijoje paaiškino gydytoja kardiologė.

Kaip teisingai matuoti kraujospūdį

Kraujospūdžio matavimas, anot specialistų, turėtų būti savo sveikata besirūpinančio žmogaus veikla. Patariama nors nors kartą metuose sveikam žmogui apsilankyti pas savo šeimos gydytoją ir pasitikrinti savo sveikatą, kartu sužinant ir kraujo spaudimo rodiklius.

Jei registruojamas padidėjęs kraujospūdis, tuomet gydytojas patars įsigyti kraujospūdžio matuoklį namuose su tinkamo dydžio manžete ir reguliariai matuoti, kad būtų aišku, kaip spaudimas kinta.

Renkantis kaujospūdžio matavimo aparatą, kardiologė patarė atkreipti dėmesį į jo manžetės dydį: maža, vidutinė ir didelė. „Manžetė turėtų apimti bent trečdalį žmogaus žasto. Daugumai tinka vidutinio dydžio manžetė, bet jei ranka labai liekna, reikėtų rinktis mažą dydį, atitinkamai viršsvorį turintiems asmenims – didelį. Tačiau pasitaiko atvejų, kai nutukusiems asmenims net ir didelio dydžio manžetė gali būti per maža, tokiu atveju rekomenduojama naudoti riešo matuoklį. Nes neteisingai užsidėjus manžetę, bus netikslūs kraujospūdžio duomenys“, – teigė dr. M. Kovaitė.

Kraujospūdis turi būti matuojamas ryte ir vakare, užsirašant rodiklius, pvz. ryte registruojate tris pamatavimus per minutę ir išvedate vidurkį. Tą patį atliekate ir vakare. Geriausia matuotis tuo pačiu metu ryte ir vakare. Kraujospūdis paprastai matuojamas keturias savaites, tuomet patariama apsilankyti pas savo šeimos gydytoją, kuris nusprendžia, ką toliau daryti.

Prieš matuojantis kraujo spaudimą, rekomenduojama:

 • pasėdėti bent 5 minutes,
 • atsipalaiduoti ir nekalbėti,
 • bent pusvalandį iki matavimo negerti kavos, arbatos, alkoholio
 • nerūkyti
 • nestresuoti.

Kaip arterinė hipertenzija gydoma

„Kalbant apie suaugusiųjų arterinę hipertenziją, dauguma pacientų sako: “Kam man gydytis, jei nieko neskauda?”. Išties, apie 90 proc ligonių hipertenzija nepasireiškia jokiais simptomais, bet komplikacijos būna labai skaudžios, jei liga nėra gydoma“, – patikino gydytoja kardiologė.

Arterinė hipertenzija yra labai pavojinga liga, sąlygojanti kitų kardiologinių ligų atsiradimą, kurios gali atsirasti po kelių ar net keliolikos metų. Todėl liga turi būti koreguojama tam, kad ateityje kiltų gerokai mažiau sveikatos problemų.

Jei pacientas geria gydytojo paskirtus vaistus, bet pagerėjus savijautai, nustoja juos vartoti, o pakilus kraujospūdžiui – vėl išgeria, tokie „žaidimai“, anot dr. M. Kovaitės, gali labai blogai atsiliepti jo sveikatai. Jos pastebėjimu, maždaug pusė visų pacientų, sergančių arterine hipertenzija, neteisingai vartoja vaistus.

„Ši liga neprasideda ir nesusireguliuoja per vieną dieną. Noriu pabrėžti, jog tai – nepagydoma lėtinė liga, kuriai gydymas skiriamas visą gyvenimui, galbūt koreguojant vaistų dozes, bet jokiu būdu nenutraukiant jų vartojimo net ir pagerėjus savijautai, – teigė gydytoja kardiologė. – Didžiausia problema yra vaistų nevartojimas arba nereguliarus jų vartojimas. Daugelis klaidingai suvokia pačią ligą, gydosi pagal save. Pavyzdžiui, vienas pacientas sakė, jog nebegers vaistų, nes jam rūpi jo kepenys ir inkstai. Tačiau negydoma hipertenzija jau gadina inkstus – tai viena didžiausių komplikacijų, kai gali prireikti dializės“.

Kokios yra nemedikamentinės priemonės

Suaugusiems asmenims, sergantiems arterine hipertenzija, duodamas terminas (kiekvienam individualiai), per kurį tikimasi sureguliuoti kraujospūdį šiomis priemonėmis:

 1. Koreguojant mitybą, ypač didinant daržovių ir vaistų vartojimą (turi kalio);
 2. Didinant fizinį aktyvumą (nereikia staigiai didinti krūvio);
 3. Mažinant druskos vartojimą, t.y. bent nesūdyti gaminamo namie maisto, nes dauguma pirktinių maisto produktų jau turi druskos;
 4. Mažinti svorį, jei jis padidėjęs (svoriui nukritus 10 kg, kraujo spaudimas atitinkamai sumažės 10 mm Hg)
 5. Riboti alkoholio vartojimą, o geriausia – jo atsisakyti.

„Tačiau, jei pacientui nustatomas kraujospūdis, kai sistolinis siekia 180 mm Hg, o diastolinis – 110 mm Hg (tai trečio laipsnio hipertenzija), tokiu atveju gydymas vaistais skiriamas nedelsiant. Tai gydymas visam gyvenimui, laikantis sveikos mitybos principų ir, žinoma, teisingai vartojant paskirtus vaistus“, – pabrėžė gydytoja kardiologė.

Užsiregistruoti konsultacijai pas gydytoją kardiologą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.