Ar visiems reikia antros sustiprinančios vakcinos dozės nuo Covid-19: tyrėjų išvados
Šiuo metu visame pasaulyje sparčiai plinta nauja Omicron versija – subvariantas, žinomas kaip BA.2, apėmęs didžiąją dalį Europos bei Kinijos. Vis dėlto mokslininkai ir gydytojai tarpusavyje nesutaria dėl kito revakcinacijos etapo naudos ir vakcinų tikslo, skelbia The New York Times.
Ar pakartotinis vakcinavimas turėtų užkirsti kelią mirtims ir ligos komplikacijoms, o gal turėtų būti siekiama „užbėgti už akių“ visoms koronaviruso infekcijoms?
„Mes nesiimame vakcinų gamybos, kad išvengtume peršalimo ir slogos. Tačiau nematau priežasčių, kodėl neturėtume pradėti peržiūrėti sustiprinančiosios dozės nuo Covid-19 galimybės“, – sakė Stanfordo universiteto vaikų infekcinių ligų gydytoja dr. Yvonne Maldonado.
Kam šiuo metu būtina antroji sustiprinančioji COVID-19 vakcinos dozė?
Dar šių metų pavasarį JAV Maisto ir vaistų administracija patvirtino, kad 50 metų ir vyresni suaugusieji galėtų gauti antrąjį sustiprinančiąją vakcinos dozę. Tai būtų ketvirtasis skiepas tiems, kurie jau anksčiau yra gavę tris vakcinos dozes.
Žmonės, kurių imuninė sistema susilpnėjusi, taip pat gali gauti antrąją sustiprinančiąją vakcinos dozę. Tai paaugliai ir suaugusieji,
- kuriems buvo persodinti organai arba kamieninės ląstelės,
- kuriems taikoma chemoterapija nuo vėžio,
- yra pažengęs arba negydytas ŽIV,
- arba vartoja imunitetą slopinančius vaistus.
Sustiprinančioji dozė amerikiečiams skiriami praėjus keturiems mėnesiams po paskutinės injekcijos. Kai tuo tarpu Lietuvoje ir Europoje antrąją sustiprinančiąją dozę rekomenduojama skirti tik praėjus šešiems mėnesiams po paskutinio skiepo nuo COVID-19 ligos.
Neaišku, ar JAV Maisto ir vaistų administracija artimiausiu metu leis skirti antrą revakcinaciją jaunesnio amžiaus suaugusiems, nesant sveikatos sutrikimų. Mat kol kas nėra pakankamai tai patvirtinančių mokslinių įrodymų.
Kodėl vyresnio amžiaus asmenims naudinga papildoma revakcinacija?
Viena iš priežasčių yra ta, kad žmogaus imuninė sistema senstant silpnėja ir negamina tokio pat kiekio ar tokios pačios kokybės antikūnų, kaip jauname amžiuje. Be to, vyresnio amžiaus žmonės dažnai turi kitų sveikatos sutrikimų, todėl jiems kyla didesnė sunkių ligų rizika, teigė Niujorko Rokfelerio universiteto imunologijos tyrėjas dr. Christianas Gaebleris.
„Cukrinis diabetas, hipertenzija, lėtinė inkstų liga, nutukimas yra sunkios Covid-19 ligos rizikos veiksniai, – sakė jis. – Ir mes žinome, kad tai dažniausiai pasireiškia vyresniame amžiuje“.
Izraelyje atliktų tyrimų duomenys rodo, kad ketvirta vakcinos nuo koronoviruso injekcija sumažina patvirtintų infekcijų ir sunkių ligų skaičių vyresniems nei 60 metų žmonėms. Tai taip pat žymiai sumažino vyresnio amžiaus Izraelio gyventojų mirčių skaičių per Omicron bangą. Po vieno tyrimo mokslininkai pranešė, kad vyresnio amžiaus asmenims, gavusiems antrą vakcinos nuo Covid-19 sustiprinančiąją dozę, mirtingumo rizika buvo 78 proc. mažesnė, palyginti su tais, kurie buvo skiepyti tik tris kartus.
Tačiau ekspertai įspėja, kad turimi duomenys vis dar yra preliminarūs ir dar neparodė, kiek ilgai išliks ketvirtos dozės nauda.
Ar reikia pakartotinai skiepytis jauno amžiaus sveikiems asmenims?
Sveikiems jauno ir vidutinio amžiaus suaugusiems, pasak daugelio ekspertų, šiuo metu greičiausiai pakanka trijų vakcinos nuo COVIDO-19 dozių.
Ketvirtosios dozės gavimas šiuo metu greičiausiai duos tik nedidelę naudą, teigė medicinos mokslų daktaras, UVA infekcinių ligų ir tarptautinės sveikatos bei plaučių ir kritinės sveikatos medicinos doc. Taisonas Bellas: „Manau, kad šios vakcinos veikia kaip apelsino išspaudimas. Daugiausia sulčių gausite pirmą kartą išspaudę – tai tarsi jūsų pirminė vakcinacija. Kiekvieną kartą po pakartotinio išspaudimo gaunate vis mažiau naudos, palyginus su ankstesniais kartais“.
Dar vienas Izraelio mokslininkų atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo vyresni nei 18 amžiaus sveikatos priežiūros darbuotojai, parodė, kad ketvirtoji dozė tik atkūrė žmonių imuninius antikūnus iki maksimalaus lygio, kurį suteikė trečioji dozė.
Štai kodėl daugelis infekcinių ligų ekspertų mano, kad ketvirtosios dozės turėtų būti skirtos tik labiausiai pažeidžiamoms populiacijoms, o platesnėse vakcinacijos kampanijose vis tiek daugiausia dėmesio turėtų būti skiriama trečiosioms dozėms. Iki šiol mažiau nei pusė JAV suaugusiųjų gavo pirmąjį revakcinaciją.
Pasak Emory universiteto infekcinių ligų specialisto dr. Carlos del Rio, jei daugiau žmonių pasiskiepytų Jungtinėse Valstijose ir visame pasaulyje, tai turėtų didesnį poveikį mažinant koronaviruso plitimą ir naujų atmainų susidarymą.
Mokslininkai jau kurį laiką tiria vakcinas, kurios stiprina nosies gleivinės imunitetą, taip pat baltymų pagrindu pagamintus skiepus, kurie ateityje gali geriau apsaugoti nuo koronaviruso.
„Turime tikrai gerai apgalvoti visas vakcinų strategijas, – teigė dr. Amy Sherman, Bostono Brigamo ir moterų ligoninės infekcinių ligų gydytoja. – Mes kaip visuomenė turime galvoti apie tai, koks yra mūsų tikslas dėl pakartotinės revakcinacijos, nes, kaip žinia, nė viena iš esamų vakcinų visiškai neapsaugo nuo viruso perdavimo ir susirgimo. Taigi, nors kai kurie iš mūsų jaučiasi patenkinti besimptome ar lengva infekcijos forma populiacijoje, vis tik gal galime apsaugoti tuos, kurie yra labiausiai pažeidžiami?“
Parengta pagal: https://www.nytimes.com