Valgymo sutrikimai / Shutterstock nuotr.

Valgymo sutrikimų gydymui būtina medikų komanda: „Vien gydytojas dietologas – lauke ne karys“

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2022-05-16 11:11
Valgymo sutrikimai pasireiškia perdėtu dėmesiu savo svoriui, kūno formoms ir maistui bei lemia žalingų valgymo įpročių išsivystymą ir nepakankamą mitybą. Dažniausiai susiduriama su nervine anoreksija, nervine bulimija bei persivalgymu. Valgymo sutrikimai ilgainiui pažeidžia širdį, virškinimo sistemą, kaulus, dantis bei burną ir lemia eilę kitų ligų ar netgi mirtį.
Nors valgymo sutrikimai gali paveikti bet kokio amžiaus ir lyties asmenis, dažniausiai jais suserga paaugliai ir jaunos moterys. Rimti valgymo sutrikimai paveikia net iki 5 proc. moterų ir 2 proc. vyrų visame pasaulyje, jie kamuoja kelis milijonus žmonių, dažniausiai moteris nuo 12 iki 35 metų.

Kai kurie sutrikimai, ypač nervinė anoreksija ir nervinė bulimija, dažniau pasitaiko moterims, vis dėlto šie sutrikimai nepaiso nei lyties, nei amžiaus, nei rasės, nei socialinės padėties.

Specialistų komanda

Gydytoja dietologė Rasa Razgūnaitė sako, kad valgymo sutrikimai yra pakankamai opi problema, kuri  nėra tokia reta, kaip galėtų atrodyti iš pirmo žvilgsnio.

„Valgymo sutrikimus gydo grupė specialistų. Vienas dietologas ar vienas psichiatras šios problemos neišspręs. Dažniausiai dirba visa komanda gydytojų: gydytojas psichiatras, psichologas arba psichoterapeutas, gydytojas dietologas, didelį vaidmenį atlieka endokrinologas. Jeigu gydomos merginos, komandoje turi būti gydytojas ginekologas, o taip pat reikalingas ir šeimos gydytojas“, – portalui manodaktaras.lt tvirtina medikė.

Gydytoja dietologė Rasa Razgūnaitė.

Gydytoja dietologė Rasa Razgūnaitė.

Medicinos literatūroje tvirtinama, kad valgymo sutrikimai gali sukelti labai rimtas būkles, turinčias įtakos fizinei, psichologinei ir socialinei funkcijoms. Valgymo sutrikimai gali atsirasti kartu su kitais psichikos sutrikimais, dažniausiai nuotaikos ir nerimo sutrikimais, obsesiniu kompulsiniu sutrikimu, piktnaudžiavimu alkoholiu ir kitomis psichiką veikiančiomis medžiagomis. Tyrimai rodo, kad genai ir paveldimumas gali didinti valgymo sutrikimų riziką, tačiau šie sutrikimai gali kamuoti ir tuos, kurių šeimoje tokių susirgimų nėra buvę.

Pasak gydytojos dietologės R.Razgūnaitės, dažniausiai žmonės, turintys emocinius persivalgymus, labai griežtai besilaikantys dietos, o gal save baudžiantys dėl kažkokių priežasčių, nes būna ir taip, kad emocinius persivalgymus lydi išsivėmimas, kreipiasi į gydytojus dietologus.

„Visgi sėkmės galima tikėtis, jeigu visi paminėti specialistai įsitraukia į gydymo procesą, stebi pacientą ir vieni kitiems padeda kovoti su šia kompleksine liga“, – teigia gydytoja. 

Labai svarbu išsiaiškinti priežastis

Kol būna pats problemos pikas, medikės teigimu, gydytojai dietologai dar yra šiek tiek bejėgiai.

„Iš pradžių reikia kartu su psichiatru ar psichoterapeutu išsiaiškinti valgymo sutrikimų priežastis, nes labai dažnai būna, kad susirgimą lemia labai dideli gyvenimo pokyčiai, būna skyrybos ir dėl jų patiriamas didžiulis stresas. Pasitaiko, kad vyresniųjų klasių mokiniai patiria valgymo sutrikimus prieš baigiamuosius egzaminus, nes labai dažnai jaučia stiprų nerimą“, – pasakoja R.Razgūnaitė.

Jos teigimu, dažniau dėl valgymo sutrikimų kenčia stropieji mokiniai, pirmūnai, žmonės, kurie stengiasi viską padaryti nepriekaištingai: „Jie iš savęs reikalauja labai daug. Yra ne vienas ir ne du atvejai, kai iš didelio noro viską daryti tobulai ir atsiranda valgymo sutrikimai“.

Gydymas sudėtingas, jis apima psichologines, elgesio, mitybos ir kitas medicinines komplikacijas. Specialistams nerimą kelia neadekvatus sergančiųjų ir jų artimųjų požiūris į valgymo sutrikimus bei jų gydymą, problemų dėl valgymo ir svorio neigimas, nenoras keisti mitybos įpročių.

„Vienas gydytojas dietologas lauke ne karys, todėl būtinai reikia dirbti komandoje ir stebėti pacientą, o matant, kad gijimo etape reikalingas kitas specialistas, jam ir nukreipti. Negalima  prisiimti visos atsakomybės sau vienam. Aš gal žinau, kaip padėti sureguliuoti mitybą, bet tikrai nežinau, kaip išspręsti psichologines problemas, kurios tuos mitybos sutrikimus provokuoja. Todėl visi kartu turime globoti pacientą ir vesti sveikimo keliu“, – įsitikinusi gydytoja dietologė R.Razgūnaitė.

Koks yra gydytojo dietologo vaidmuo?

Medikė pasakoja, kad dietologai būna vieni pirmųjų specialistų, kurie pamato ligoninės stacionare į sunkią būklę patekusį ligonį.

„Tuomet rūpinamės ne mitybos režimo sudėliojimu, nes ligoninėje maisto meniu jau būna sudarytas, bet mums tenka užtikrinti racione trūkstamų medžiagų papildymą, kad maiste būtų visi reikalingi vitaminai ir mineralai, o taip pat ir papildomo maitinimo skyrimą. Tai gali būti papildomi geriamieji baltymai, skaičiuojame koloražą (suvartotų kalorijų kiekį). Mes stebime ligonį, kol jis išeina iš gyvybei pavojingos būklės“, – pasakoja R.Razgūnaitė.

Pasak medikės, jeigu pacientas gydosi ambulatoriškai poliklinikoje, dietologas ne tik suskaičiuoja reikalingą paros koloražą, bet taip pat ir reikalingus makroelementus: baltymus, riebalus ir angliavandenius.

„Tokie pacientai turi gauti reikiamą kiekį visų reikalingų makroelementų. Ypač kalbant apie jauno amžiaus ligonius, kad merginoms nesutriktų menstruacinis ciklas, kad neišsibalansuotų hormonai, kad svoris nepradėtų kristi raumenų, o ne riebalinio sluoksnio sąskaita“, – teigia gydytoja dietologė.

Medikė pastebi, jog dietologai neretai tampa tokių žmonių draugais. Pacientai jiems papasakoja, ką yra įpratę valgyti, ko nemėgsta ir tikrai nevalgys, tariasi, kuo būtų galima pakeisti. Kaip jaučiasi suvalgęs tam tikrus maisto produktus. „Tai yra nuolatinis suvartojamų maistinių medžiagų sekimas ir atitinkamas koregavimas, jeigu reikia“, – pasakoja R.Razgūnaitė.

Pacientai privalo patikėti, kad šiuo metu valgymo sutrikimų specialistai turi visą kompleksą priemonių, leidžiančių sėkmingai gydyti valgymo sutrikimus ir palaikyti gerą savijautą. Tiesa, gydymas ilgas, prireikia daug pastangų ir artimųjų palaikymo, bet svarbu ieškoti pagalbos ir neslėpti problemų, nes jos pačios niekur nedings. Tik laikantis tinkamos medicininės priežiūros ir specialistų rekomendacijų, valgymo sutrikimų turintys asmenys gali grįžti prie sveikos mitybos įpročių ir susigrąžinti emocinę bei psichologinę sveikatą.