Senjorai; Alzheimerio ligos prevencija / Shutterstock nuotr.

Pirmuosius Alzheimerio ligos požymius galima išvysti akyse

manodaktaras.lt
Publikuota: 2023-03-29 09:31
Akys – ne tik sielos veidrodis. Jos taip pat atspindi žmogaus kognityvinę sveikatą. Naujausi moksliniai tyrimai atskleidė, kaip žmogaus akys gali padėti diagnozuoti Alzheimerio ligą dar prieš prasidedant aiškiems simptomams, praneša CNN Health.
„Akis yra langas į smegenis, – sako Neurodegeneracinių ligų instituto Floridoje medicinos švietimo direktorė, oftalmologė dr. Christine Greer. – Žiūrint į patį akies dugną, į regos nervą ir tinklainę, galima pažvelgti tiesiai į nervų sistemą“.

Moksliniai tyrimai analizavo, kaip akys gali padėti diagnozuoti Alzheimerio ligą prieš prasidedant jos simptomams. Liga jau gerokai yra pažengusi, kai pažeidžiama atmintis ir pasikeičia žmogaus elgesys.

„Alzheimerio liga smegenyse prasideda gerokai anksčiau nei pasirodo pirmieji atminties praradimo simptomai. Ligos užuomazgos gali tęstis ne vieną dešitmetį“, – sakė Alzheimerio ligos prevencinis neurologas, Neurodegeneracinių ligų instituto gydytojas Richard’as Isaacson’as.

Jei gydytojai sugebės nustatyti ligą ankstyviausiose stadijose, žmonės galėtų pasirinkti sveiką gyvenimo būdą ir kontroliuoti „kintamus rizikos veiksnius, tokius kaip aukštas kraujospūdis, didelis cholesterolio kiekis ir cukrinis diabetas“, – sakė R.Isaacson’as.

Tyrimas truko 14 metų

Kaip anksti galime pastebėti kognityvinius suprastėjimo požymius? Neseniai buvo užbaigtas tyrimas, kuriame dalyvavo 86 asmenys, turintys skirtingą psichikos sveikatos laipsnį, tinklainės ir smegenų audinį.

„Mūsų tyrimas yra pirmasis, kuriame pateikiama nuodugni baltymų profilių ir Alzheimerio ligos molekulinio, ląstelinio bei struktūrinio poveikio žmogaus tinklainėje analizė ir kaip tai atitinka smegenų ir kognityvinių funkcijų pokyčius“, – pareiškime teigė vyresnysis tyrimo autorius, Los Andželo Cedars-Sinai neurochirurgijos ir biomedicinos mokslų prof. Maya Koronyo-Hamaoui.

„Tyrimo dalyvių akių tinklainės pokyčiai koreliavo su pokyčiais smegenų dalyse, vadinamose entorinaline ir laikinąja žieve, atminties, navigacijos ir laiko suvokimo centru“, – teigė jis.

Tyrėjai 14 metų laikotarpyje rinko tinklainės ir smegenų audinių mėginius iš 86 žmonių donorų, sergančių Alzheimerio liga ir lengvu kognityviniu sutrikimu. Vėliau mokslininkai palygino donorų, kurių kognityvinė funkcija yra normali, mėginius su nežymaus kognityvinio sutrikimo ir vėlesnės stadijos Alzheimerio liga sergančiais asmenimis.

Tyrimas, paskelbtas žurnale Acta Neuropathologica, atskleidė, jog žmonėms, sergantiems Alzheimerio liga ir ankstyvu kognityvinių funkcijų suprastėjimu, labai padidėjo beta amiloido, pagrindinio Alzheimerio ligos žymens, kiekis.

Tyrime nustatyta, kad mikroglijų ląstelių sumažėjo 80 proc. Šios ląstelės yra atsakingos už kitų ląstelių būklę ir priežiūrą, įskaitant beta amiloido pašalinimą iš smegenų ir tinklainės. Pasak tyrėjų, išvados buvo akivaizdžios asmenims, neturintiems kognityvinių simptomų arba juos turintiems minimaliai, o tai rodo, kad šie nauji akių tyrimai gali būti tinkami ankstyvai Alzheimerio ligos diagnozei.

Mokslininkai nustatė, jog yra daugybė imuninių ląstelių, glaudžiai supančių amiloido beta plokšteles, taip pat kitas ląsteles, atsakingas už uždegimą ir ląstelių bei audinių žūtį. Tyrime nustatyta ir tai, jog audinių atrofija ir uždegimas ląstelėse tolimoje tinklainės periferijoje labiausiai liudijo apie kognityvinę būklę.

„Šios tyrimo išvados galiausiai gali paskatinti sukurti vaizdinius metodus, kurie leistų mums anksčiau ir tiksliau diagnozuoti Alzheimerio ligą ir stebėti jos progresavimą neinvaziškai, t.y., žiūrint pro akis“, – sakė neurologas R.Isaacson’as.

Parengta pagal: edition.cnn.com