Peties, nugaros skausmas / 123rf.com nuotr.

Nerimsta peties ar alkūnės skausmas? Gydytojas įvardina esmines priežastis ir gydymo būdus

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-07-31 10:05
Šiandieninėje visuomenėje, kai sėdime daugiau nei judame, pečių, sprando, alkūnės, dilbio srities skausmai yra vieni dažniausių nusiskundimų, dėl kurių kreipiamasi į gydytojus traumatologus. Tačiau neretai pasitaiko atvejų, kai vieno ar abiejų pečių, alkūnių sąnarių skausmas ilgai nepraeina net ir ramybės būsenoje ar naktį, judesiai tampa apriboti. Tokiu atveju galima įtarti tendinitą – peties ar alkūnės sausgyslių degeneraciją ir uždegimą, varginantį tiek jaunus, tiek vyresnio amžiaus asmenis.
Apie tai, kas iššaukia šią būklę, ar žmogus iš skausmo pobūdžio gali pats ją atpažinti, kaip sumažinti pečių ir alkūnių skausmą ir kada skubėti pas specialistą – portale manodaktaras.lt kalbamės su gydytoju ortopedu traumatologu prof. Rimtautu Gudu.

Gydytojas ortopedas traumatologas prof. Rimtautas Gudas

Kas yra peties sąnario tendinitas? Kaip ir kodėl jis pasireiškia?

Kadangi peties sąnarys yra pats judriausias žmogaus sąnarys, dažniausiai žmones ir vargina peties sąnario tendinitas, kuris dažniausiai suprantamas kaip viršdyglinio, podyglinio ir kitų smulkiųjų sukamųjų peties sąnario raumenų sausgyslių degeneracija ir uždegimas. Labai dažnai kartu būna ir peties kapsulės uždegimas, taip vadinamas kapsulitas.

Peties tendinitas atsiranda, kai dėl įvairių priežasčių sustorėja peties sukamosios sausgyslės (dažniausiai – viršdyglinio ir podyglinio raumenų sausgyslės), o judesių metu jos suspaudžiamos susiaurėjusiame petinės mentės ataugos tarpe (normalus tarpas – 8 mm), tai sukelia skausmą ir peties sąnario funkcijos apribojimą ir uždegiminius procesus sąnaryje ir aplinkui jį. 

Šio sindromo metu viršdyglinio, podyglinio ir kitų smulkiųjų sukamųjų peties sąnario raumenų sausgyslės dėl degeneracinių pakitimų ar nuolatinės perkrovos sustorėja, taip susiaurindamos petinės mentės ataugos arba posnapinės ataugos tarpus, kuriuose jos turi būti.

Šios būklės dažniau pasitaiko tiems asmenims, kurie:

  • dažnai arba nuolatos naudoja rankos judesius virš galvos; keliant ranką į viršų, žastikaulio didysis gumburėlis ir sukamosios sausgyslės yra suspaudžiamos po petine arba snapine mentės ataugomis;
  • turi II arba III tipo petinę mentės ataugą. Dėl petinės mentės ataugos tarpo ankštumo peties sukamosiose sausgyslėse atsiranda degeneracinio pobūdžio pakitimai, todėl jos susilpnėja ir gali iš dalies ar pilnai plyšti nuo menkiausio nepatogaus judesio.

Ar ši būklė pasireiškia tik peties sąnaryje?

Tendinitas gali pasireikšti ir ties alkūnės, kelio sąnariais, tačiau rečiau. Gal dažniau pasitaiko alkūnės srityje, taip vadinamas epikondilitas, kuris dar vadinamas „tenisininko alkūne“, „mūrininko alkūnė“, „golfo žaidėjo alkūnė“ ir pan.

Tendinitas gali pasireikšti tiek jaunam, tiek vyresnio amžiaus žmogui ir tai labiau priklauso nuo to, ką žmogus veikia, kokį fizinį darbą dirba.

Ar pats žmogus iš skausmo pobūdžio gali nuspėti, jog jam prasidėjęs rimtas peties sausgyslių uždegimas?

Kalbant apie peties sąnarį, žmonės jaučia skausmą priekinėje arba šoninėje, rečiau nugarinėje peties sąnario dalyse, kuris gali plisti žemyn ir sustiprėti po sunkesnio fizinio krūvio. Dažnai skausmas pradeda varginti ir naktį.

Dėl sustorėjusių sausgyslių sukelto ankštumo ir skausmo sumažėja aktyvūs peties sąnario judesiai, skausmas lokalizuojasi, priklausomai nuo to, kuri iš keturių raumenų sausgyslių yra pakitusi.

Dėl susilpnėjusios sausgyslės struktūros gali būti ir įvairūs sausgyslės pažeidimai (daliniai ar pilni plyšimai), kurie nustatomi specialiais diagnostiniais peties sąnario testais bei sausgyslių judesių pasipriešinimo testais, kuriuos atliekant išryškėja atskirų raumenų sausgyslių silpnumas ar negalėjimas atlikti judesio dėl skausmo ar plyšimo. 

Įvertinami skaudančios ir sveikos pusių aktyvūs bei pasyvūs judesiai per peties sąnarį, peties ir nugaros raumenų būklė, mentės judėjimo pakitimai.

Kalbant apie alkūnės srities epikondilitą, jis dažniau pasireiškia išorinės alkūnės dalies skausmu, ją tiesiant, pavyzdžiui, keliant daiktą per alkūnės sąnarį.

Dažniausiai žmonės skundžiasi atsiradusiu peties sąnario skausmu po peties sąnario traumos arba palaipsniui atsiradusiu skausmu peties srityje bei blogėjančia peties sąnario funkcija. Skausmą dažnai sukelia ir fizinis krūvis.

Sukamųjų peties sausgyslių pilnam plyšimui būdingas skausmas ramybės metu ir naktį, kuris gali plisti net iki alkūnės sąnario bei peties sąnario jėgos ir funkcijos blogėjimas. Ne visiems žmonėms skausmo stiprumas vienodas, o simptomai ir funkcijos pablogėjimas priklauso nuo plyšusių sausgyslių skaičiaus, dydžio bei sausgyslių riebalinės degeneracijos laipsnio. 

Kokie atliekami diagnostiniai testai?

Būdinga, kad pažeisto peties sąnario aktyvių, o kartais ir pasyvių judesių amplitudė, lyginant su priešingos rankos judesiais, sumažėja. Atliekami tie patys peties ankštumo testai, kurių metu išprovokuojamas lokalus skausmas peties srityje. Nors ankštumo testai yra jautrūs, tačiau tiksliai nustatyti, kuri ir kiek sausgyslių plyšusios, tenka įvertinti peties sukamųjų sausgyslių jėgą, atliekant sausgyslių pasipriešinimo testus.

Sporto medicinos gydytojas, kineziterapeutas ar ortopedas-traumatologas įvertina sukamųjų peties raumenų jėgą, palygindamas ją su priešingos rankos jėga. Išorinio rankos sukimo jėgos sumažėjimas atspindi podyglinio ir mažojo apvaliojo raumenų, vidinės rankos sukimo – pomentinio raumens, o lenkimo jėga – antdyglinio raumens būklę. Raumenų jėgos sumažėjimas būdingas daugiau sukamųjų peties sausgyslių plyšimui nei uždegimui.

Visada atliekamos peties sąnario rentgenogramos kartu su ultragarsiniu, branduolinio magnetinio rezonanso (BMR) ar kontrastiniu kompiuterinės tomografijos (KT) tyrimais, kurių metu nustatoma ir sukamųjų raumenų riebalinės degeneracijos laipsnis, petinės mentės ataugos tipas, posnapinės ataugos ankštumas, kapsulito išplitimas, dvigalvio žasto raumens ilgosios sausgyslės padėtis ir uždegimas, sąnario kremzlės ir sąnarinės lūpos būklė.

Ką pirmiausia reikėtų daryti, pajutus pečių ir alkūnių skausmą, ir kokių klaidų vengti?

Pajutus pirmuosius bet kurios dalies tendinito simptomus, aišku, idealu pasitarti su gydytojais, tačiau ne visada taip greitai pavyksta. Svarbu išsiaiškinti, dėl ko taip atsitiko ir apriboti tą fizinę veiklą, kuri išprovokavo skausmo atsiradimą.

Nereikia labai stipriai masažuoti tos vietos, tačiau aplinkinių audinių masažinis atpalaidavimas gali padėti. Neskubėkite šaldyti skaudamos vietos, nes pirmiausia reikia išsiaiškinti skausmo atsiradimo priežastis.

Kokios gydymo priemonės labiausiai padeda sumažinti peties ar alkūnės skausmą?

Visada pradedama nuo kineziterapijos ir taip vadinamos reabilitacijos. Kalbant apie peties sąnarį, degeneracinio pobūdžio peties sąnario sukamųjų sausgyslių uždegimai ir I bei II tipo peties ankštumo sindromas pradedami gydyti taip pat, kaip ir daliniai jų plyšimai. III stadijos peties ankštumas su sukamųjų peties sausgyslių plyšimu (pilnu ar daliniu) gydomas labai individualiai, priklausomai nuo simptomų, plyšusių sausgyslių dydžio, vietos, skaičiaus

Jei neoperacinės šio tipo peties ankštumo ir tendinito gydymo priemonės nepadeda, svarstomas operacinio gydymo būtinumas. Pradžioje visada skiriamas konservatyvus gydymas, kuris gali būti tęsiamas iki 6 mėnesių.

Būtina nuskausminti: skiriami priešuždegiminiai vaistai, šaltis lokaliai, pradedama fizioterapija, kineziterapija. Galimos kortizono injekcijos po petine mentės atauga bei pradedama specializuota peties sąnario sukamųjų sausgyslių kineziterapija, specialūs peties sąnario teipavimai.

Esant vienos sausgyslės nedideliam plyšimui ar tendinitas, taikoma kineziterapija, fizioterapija ir kitos reabilitacinės priemonės. Kartu su kineziterapija, pradedamas pečių juostos ir giliųjų sukamųjų raumenų stiprinimas, teipavimas. Panašus gydymas taikomas ir esant kitų lokalizacijų tendinitams (alkūnės, kelio ir kitų).

Ką patartumėte, norint išvengti tokio pobūdžio skausmo?

Labai efektyvios yra prevencinės priemonės, priklausomai nuo žmogaus atliekamos veiklos pobūdžio. Geriausiai patarti gali sporto medicinos gydytojai, kurie kartu su reabilitologais bei kineziterapeutais, dirbančiais sporto medicinos srityje, sudaro labai efektyvius prevencijos planus. Juos gavęs žmogus gali pats efektyviai atlikti specialius pratimus ir namų sąlygomis.

Užsiregistruoti konsultacijai pas gydytoją ortopedą traumatologą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.