Moterų ligos, ginekologas / Shutterstock nuotr.

Kokius susirgimus galima diagnozuoti iš makšties tepinėlio tyrimo?

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2021-08-11 18:47
Dažna moterų ginekologinė liga – įvairios kilmės makšties gleivinės uždegimas. Beveik visos nors kartą gyvenime jį patiria. Apie šią sveikatos būseną, nemalonius pojūčius moterys kalba nenoriai ir nemalonią savo savijautą patiki tik gydytojui ginekologui. Būna, kad į medikus ir nesikreipia, bando gydytis pačios, vaistinėje įsigydamos nebūtinai šiai problemai spręsti tinkančių vaistų.
Gydytoja ginekologė Violeta Jonaitienė.

Gydytoja ginekologė Violeta Jonaitienė.

Gydytoja akušerė ginekologė Violeta Jonaitienė portalui manodaktaras.lt pasakoja, kad makšties uždegimą galima nustatyti atlikus makšties citologinį tyrimą. Jis atliekamas pacientės apsilankymo metu ir iš makšties paimto tepinėlio sudėtis mikroskopu ištiriama nedelsiant. Todėl iš karto galima nustatyti diagnozę ir paskirti gydymą.

„Kartais pacientės daro klaidą, kai kreipiasi į medikus jau apsilankę vaistinėje ir išbandę ten rekomenduotus vaistus. O pas gydytoją ateina, sakydami, jog vaistai nepadėjo“, – pastebi medikė.

Makšties uždegimo simptomai

Kaip atpažinti makšties uždegimą? „Skauda, degina, niežti, peršti, gali atsirasti nemalonaus kvapo išskyros, gali pakisti jų spalva. Gali tapti gelsva, ryškiai gelsva, žalsva. Išskyros gali būti panašios į varškę. Tokiu atveju jau tikrai reikia kreiptis į gydytoją, o ne į vaistininką“, – tvirtina gydytoja ginekologė V. Jonaitienė.

Pasak medikės, daugelio makšties uždegimų požymiai gali būti vienodi, bet sukėlėjai skirtingi, todėl reikalingas ir skirtingas gydymas. „Pavyzdžiu, ateina pacientė ir skundžiasi deginimu, vargina baltos išskyros, skausmingas šlapinimasis, tokius simptomus turi net 3 skirtingos organizmo būsenos, kurios visos gydomos skirtingai. O sukėlėjas nustatomas tik mikroskopu atlikus makšties tepinėlio tyrimą“, – sako V.Jonaitienė.

Skirtingos būsenos – skirtingas ir gydymas

Gydytojos teigimu, vienu atveju gali būti bakterinė vaginozė. Ji pasižymi dar vienu simptomu – nemalonaus kvapo išskyromis. Dažniausiai pasireiškia prieš arba po menstruacijų. „Gali pasireikšti po lytinio akto, kai nenaudojamos apsaugos priemonės ir sperma pakliūna į makštį. Tada susidaro šarminė aplinka, žūsta gerosios bakterijos. Tokiu atveju gali išsivystyti bakterinė vaginozė“, – teigia medikė.

Kita būsena – citolitinė vaginozė – taip pat pasižymi analogiškais simptomais. Šią būseną sukelia per daug gerųjų bakterijų makštyje. Dažniausiai ciklo viduryje. Taip pat reikalingas gydymas. „Citolitinė vaginozė savo simptomais labai panaši į grybelinę infekciją, liaudiškai vadinama pienlige. Bet vaistininkui pasiūlius vaistus nuo grybelio, šios vaginozės neišgydysite. Priešgrybeliniai vaistai taip pat nepadės ir nuo bakterinės vaginozės“, – tvirtina gydytoja ginekologė.

Pasak medikės, trečioji būsena vadinasi laktobaciliozė. Jos simptomai irgi panašūs į grybelinės infekcijos, bet šiuo atveju organizme būna pakitusios laktobacilos. Šiai būsenai išgydyti jau prireikia antibiotikų.

„Nors simptomai ir labai panašūs, bet būsenos skirtingos, tad gydymas taip pat skirtingas. Todėl visada patariu pacientėms ateiti pas gydytoją ir atlikti tyrimą. Toms moterims, kurios atpažįsta grybelinę infekciją, ne pirmą kartą jaučia jos požymius, iš tiesų gali padėti vaistininko rekomenduoti vaistai, jis pasiūlys nereceptinę žvakutę, bet jeigu kyla nors menkiausia abejonė, visgi rekomenduočiau kreiptis į medikus“, – pataria gydytoja ginekologė V.Jonaitienė.

Medikė pati mikroskopu atlieka šlapio tepinėlio tyrimą iš makšties išskyrų. „Pasižiūrėjus pro mikroskopą, galima gauti daug informacijos, kas vyksta moters organizme. Ir čia pat pacientei paskiriamas gydymas, gauna receptą ir gali keliauti tiesiai į vaistinę“, – sako gydytoja.

Kiti negalavimai

Makšties tepinėlis parodo ir kitus negalavimus, kurie skiriasi priklausomai nuo moters amžiaus. Vyresnėms moterims kartais diagnozuojamas atrofinis makšties uždegimas. Jauname amžiuje taip pat pasitaiko makšties uždegimų, kurie kyla dėl pačių įvairiausių priežasčių, o taip pat galima nustatyti ir lytiškai plintančias ligas, tokias, kaip gonorėja, trichomonozė  ir kitas.

Gydytoja ginekologė V. Jonaitienė sako, kad jeigu moteris jokių tipinių simptomų nejaučia, tai apsilankius profilaktiškai pas ginekologą, makšties tepinėlio tyrimo daryti nereikia. „Būna pacienčių, kurios reikalauja tokio tyrimo, tai gana dažna klaida, nes medikai mato, kada toks tyrimas yra būtinas“, – tvirtina gydytoja ginekologė.

Kur konsultuoja gydytoja ginekologė Violeta Jonaitienė galite sužinoti manodaktaras.lt platformoje.