
Gonorėja (arba triperis) – tai lytiniais keliais plintanti infekcinė liga.
Gonorėjos požymiai
- Lytiniai santykiai tampa skausmingi
- Skausmas juntamas ir šlapinantis
- Tirštos išskyros iš varpos/ iš makšties
- Skausmingos mėnesinės
- Akių paraudimas, patinimas, galimos išskyros iš akių
- Pilvo skausmas
- Šviesos baimė
Daugumai sergančiųjų gonorėja (tiek vyrų, tiek moterų) jokie požymiai nepasireiškia arba jie būna itin neryškūs. Vyrams liga pasireiškia deginimo pojūčiu šlapinantis, baltos, gelsvos ar žalios spalvos išskyromis iš šlaplės; moterims – skausmingu, deginimo pojūčiu šlapinantis, gausesnėmis išskyromis iš makšties ar kraujavimu iš lyties takų tarp menstruacijų.
Kokios gonorėjos atsiradimo priežastys
Gonorėją sukelia bakterija Neisseria gonorrhoeae – tai mikroorganizmas, kuris gali daugintis lytinių takų, taip pat ir burnos, ryklės, tiesiosios žarnos ir akių gleivinėse.
- Dažniausiai gonorėja užsikrečiama lytiškai (taip pat ir oralinių bei analinių santykių metu).
- Galimas užsikrėtimas per asmens higienos reikmenis, tačiau itin retai.
- Kūdikiai gali užsikrėsti gimdymo metu slinkdami sergančiosios motinos gimdymo takais.
- Gonorėja gali atsirasti pakartotinai.
Kaip gydoma gonorėja
Ligoniui skiriamas antibiotikų kursas. Kaip pastebėta per kelis pastaruosius dešimtmečius, gonorėjos sukėlėjų atsparumas antibiotikams keitėsi.
- Šiuo metu gonorėją rekomenduojama gydyti trečios kartos cefalosporinais (ceftriaksonu). Alternatyvūs antibiotikai – ciprofloksacinas, ofloksacinas, cefotaksimas.
- Kadangi asmenys sergantys gonorėja dažnai serga ir chlamidioze, pacientą rekomenduojama tirti ir dėl šios bei kitų lytiškai plintančių ligų.
- Rekomenduojama vengti atsitiktinių lytinių santykių, patariama naudoti prezervatyvus, kurie reikšmingai sumažina užsikrėtimo riziką.
Paskutinė atnaujinimo data 2023-06-13