Sėdėjimas; nugaros skausmai / 123rf.com nuotr.

Kodėl ilgas sėdėjimas kenkia sveikatai: 9 priežastys

manodaktaras.lt
Publikuota: 2023-07-27 12:17
Nūdienoje daugelis esame įpratę daugiau sėdėti nei vaikščioti. „Mano toks darbas“ – dažnas antrina, tačiau net jei profesinė veikla reikalauja ilgo sėdėjimo, pvz., prie kompiuterio ar automobilio vairo, specialistai pataria daryti bent keliolikos minučių pertraukas pasivaikščiojimui, mat ilgainiui galite sulaukti neigiamų pasekmių sveikatai.
 • Gali atsirasti nugaros problemų

Sėdima padėtis itin apkrauna nugaros raumenis, kaklą ir stuburą. Dar blogiau, jei sėdite netaisyklingai, susikūprinę. Būtina sėdėti ant ergonomiškos kėdės, t.y., ji turi būti tinkamo aukščio ir turi palaikyti jūsų nugarą tinkamose vietose. Tačiau svarbu atminti: nesvarbu, kaip patogiai įsitaisysite kėdėje are krėsle, jūsų nugarai vis tiek tai nepatiks. Bent kas pusvalandį atsikelkite ir kelias minutes pajudėkite, kad išvengtumėte nugaros skausmų ir stuburo problemų.

 • Kenkia širdžiai

Mokslininkai atliko tyrimą, kurio metu buvo lyginamos dvi panašios žmonių grupės: tolimųjų reisų transporto vairuotojai, kurie didžiąją dienos dalį sėdi, ir konduktoriai bei apsaugos darbuotojai, kurie beveik nesėdi. Nors tiriamųjų mityba ir gyvenimo būdas buvo labai panašūs, sėdintieji turėjo maždaug dvigubai didesnę tikimybę susirgti širdies ligomis nei tų, kurių darbas buvo stovimas.

 • Didesnė demencijos tikimybė

Jei žmogus per ilgai sėdi, mokslininkų teigimu, jo smegenys ilgalaikėje perspektyvoje gali supanašėti su demencija sergančio žmogaus smegenimis. Sėdėjimas taip pat didina riziką susirgti širdies ligomis, diabetu, insultu, padidėjusio kraujospūdžio liga bei didina cholesterolio kiekį kraujyje. Kasdienis reguliarus judėjimas ir fiziniai pratimai padeda sumažinti visų šių sveikatos sutrikimų riziką.

 • Didėja tikimybė susirgti cukriniu diabetu

Jei visą dieną sėdite, turite didesnę tikimybę susirgti cukriniu diabetu. Ir ne tik todėl, kad sudeginate mažiau kalorijų. Pasirodo, tai lemia pats sėdėjimas. Neaišku, kodėl, bet medikų manymu, sėdėjimas gali pakeisti organizmo reakciją į insuliną – hormoną, padedantį deginti cukrų ir angliavandenius energijai gauti.

 • Didėja giliųjų venų trombozės rizika

Giliųjų venų trombozė, paprastai tariant – tai krešulys, susidarantis kojų venose. Taip gali būti todėl, jog per ilgai sėdite. Krešulių susidarymas itin pavojingas, mat gali nukeliauti į plaučius ar kitus svarbius organus. Galite pastebėti patinimą ir skausmą, tačiau kai kuriems žmonėms simptomų nebūna.

 • Galite priaugti svorio

Ilgai žiūrite televizorių, o gal valandų valandas naršote internete, sėdite prie kompiuterio ir dar užkandžiaujate? Jei taip, turite didesnę tikimybę priaugti papildomo svorio. Kasdien judėkite ir mankštinkitės.

 • Gali padidėti nerimas

Gali būti, kad dažnai būnate vieni, žiūrėdami, naršydami ar žaisdami prie ekranų. Dėl to gali sutrikti miego rimtas bei padidėti nerimas. Jei daug laiko praleidžiate vienas prie ekranų, atsiribojate nuo draugų ir artimųjų, didėja socialinio nerimo rizika. Mokslininkai vis dar bando išsiaiškinti tikslią to priežastį.

 • Didėja venų varikozės rizika

Per ilgai sėdint, kraujas ima kauptis kojų venose, jos patiria papildomą spaudimą – tokiu būdu jos gali padidėti, išsipūsti, imti skaudėti – tai vadinama venų varikoze. Taip pat galite pastebėti voratinklines venas – netoliese esančius sutrūkinėjusių kraujagyslių pluoštus. Paprastai jos nėra rimtos, tačiau gali skaudėti.

 • Didėja vėžio rizika

Per ilgas sėdėjimas gali daryti neigiamą įtaką gaubtinės žarnos, gimdos gleivinės ar plaučių vėžio atsiradimui. Kuo daugiau sėdite, tuo didesnė šių onkologinių ligų susirgimo tikimybė. Vyresnio amžiaus moterys turi didesnę tikimybę susirgti krūties vėžiu.

Taigi, norint sumažinti riziką susirgti minėtomis ligomis, įtraukite į savo kasdienybę daugiau judesio:

 1. Bent kas pusvalandį atsistokite nuo kėdės ir išsitieskite, pasirąžykite, pasilankstykite į šonus, į priekį, palieskite kojų pirštus.
 2. Dalį dienos tiesiog pastovėkite ir dirbkite prie pakeliamo darbastalio, jei turite tokią galimybę.
 3. Įsigykite bėgimo takelį, o dar geriau – išeikite tiesiog trumpam pasivaikščioti į lauką.

Atraskite tai, kas jums tinka ir patinka – taip išvengsite neigiamų ilgo sėdėjimo pasekmių.

Parengta pagal: webmd.com