Galvos skausmas / Shutterstock nuotr.

Klasteriniai galvos skausmai: neurologė paaiškina, kuo jie skiriasi nuo migrenos

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-06-19 09:58
Stiprus galvos skausmas, neretai – vienpusis, pasikartojantys skausmo priepuoliai – tai dalis simptomų, kurie gali pasireikšti tiek prasidėjus klasteriniam, tiek migreniniam galvos skausmui. Apie tai, kaip jų nesupainioti, kas sukelia klasterinius galvos skausmus, ar gali žmogus juos iš anksto numatyti ir išvengti, portale manodaktaras.lt kalbamės su gydytoja neurologe med. dr. Vaineta Valeikiene.
Dažniausiai įvairaus amžiaus žmones vargina migreniniai ir įtampos tipo galvos skausmai. Pasak gydytojos neurologės, daugelis net nežino, kad gana intensyvus galvos skausmas gali būti ir klasterinis. Tai vienas intensyviausių galvos skausmų. 

„Skausmas pavadintas klasteriniu todėl, nes prasidėjus skausmo epizodui, jis kartojasi cikliškai, kas naktį gali būti gana intensyvaus galvos skausmo priepuolis. Tokie besikartojantys priepuoliai gali trukti net iki 2–3 savaičių, retai – net iki 1–2 mėn. Po to prasideda remisijos periodas, trunkantis keletą mėnesių, po kurio laiko ir vėl kartojasi serija galvos skausmo priepuolių“, – pasakojo med. dr. V.Valeikienė.

Gydytoja neurologė dr. Vaineta Valeikienė.

Tačiau būna, jog žmogui per metus pasitaiko tik vienas skausmo klasteris. Tokie priepuoliai, anot gydytojos, gali kartotis ritmiškai, pasireikšdami pavasarį, rudenį.  Skausmai dėl tokio intensyvaus pobūdžio trukdo paciento gyvenimo kokybei, tačiau, laimei, tokie priepuoliai nėra dažni. 

Kas būdinga klasteriniam skausmui ir kuo jis skiriasi nuo migreninio?

Migrena, kaip teigė gydytoja neurologė, taip pat gali pasireikšti intensyviu galvos skausmu, bet priepuoliai nesikartoja kas naktį ir kelias savaites iš eilės. Jeigu ir galimas priepuolis, trunkantis kelias paras, po to kelios savaitės ar dienos būna be galvos skausmo. 

„Migrenai labiau būdingas vienos pusės galvos skausmas, bet skirtingų priepuolių metu gali skaudėti skiringas galvos puses: skausmas gali būti juntamas apie vieną akį, kaktos, smilkinio srityje, intensyvaus skausmo metu gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, šviesos, triukšmo baimė, – vardino med. dr. V.Valeikienė. – Kalbant apie klasterinį skausmą, dažniausiai jis prasideda naktimis. Jeigu būna keli klasteriai per dieną, tai gali prasidėti ir dienos metu, bet bus pasikartojimas kasdien“.

Klasterinio skausmo metu pacientui skauda apie akį, jis skausmą vertina kaip maksimalų ir labai intensyvų, veriantį, kai kurie asmenys skausmą apibūdina kaip „žudantį“.

Paprastai vieno priepuolio metu, kaip paaiškino gydytoja, skauda vieną galvos pusę, retai per kitą klasterį pereina į kitą galvos pusę. Ypatingai retai skausmas to paties priepuolio metu keičia puses. 

Klasterinio priepuolio metu:

  • gali parausti, ašaroti viena akis,
  • užgula nosį, ji gali varvėti
  • taip pat gali užkristi viršutinis vokas,
  • gali susitraukti vyzdys, ko nebus esant migrenos priepuoliui.
  • klasterinio skausmo galima trukmė – nuo 15 min. iki 2–3 val.  

Gydytoja neurologė sakė, jog migreną neretai gali provokuoti tam tikras maistas: riešutai, fermentinis sūris, raudonas vynas, kava. Alkoholis, anot jos, taip pat gali sukelti galvos skausmo priepuolį klasterio metu, bet remisijos metu skausmo atsiradimui įtakos neturi. 

Klasteriniai galvos skausmai – dažnesni vyrams

Klasteriniai galvos skausmai nėra dažna liga. Literatūros duomeninis, sergamumas siekia apie 0,1 proc. bendroje populiacijoje. 

Kaip teigė med. dr. V.Valeikienė, tokio pobūdžio galvos skausmai dažniau pasireiškia vyrams, moterims – 5–7 kartus rečiau, nors, spėjama, jog moterims pasireiškiantys klasteriniai galvos skausmai gali būti vertinami tiesiog kaip migreniniai (migrena moterys serga 4 kartus dažniau). Tačiau gydytoja pasidžiaugė, jog gerėjant ligų diagnostikai, pamažu keičiasi ir statistikos duomenys, vertinantys ligos paplitimą tarp vyrų ir moterų.

„Klasteriniai galvos skausmai dažniausiai sutinkami 20–40 metų amžiaus grupėje. Paveldimumas ligai nebuvo nustatytas, bet yra atlikti tyrimai, kurių metu buvo stebimi monozigotiniai dvyniai. Nustatyta, kad genetinis komponentas yra svarbus. Pirmos eilės giminėms susirgimo rizika padidėja virš 10 kartų, antros eilės – iki 2 kartų“, – kalbėjo med. dr. V.Valeikienė.

Rūkymas – vienas pagrindinių skausmo provokatorių

Klasterinį galvos skausmą klasterio metu provokuoja alkoholio vartojimas bei rūkymas. Tarp sergančiųjų, kaip pastebi gydytoja neurologė, nemaža dalis yra gausiai rūkančių – net 1–2 pakelius per dieną. Taip pat pastebėta, jog klasterio priepuoliai dažniau pasireiškia tiems asmenims, kuriems nustatyta miego apnėja.

Ligą diagnozuoja gydytojas neurologas, kuris ir diferencijuoja klasterinius galvos skausmus nuo kitų galimų galvos skausmo priežasčių. Diagnozės metu įvertinami paciento nusiskundimai, objektyvios apžiūros duomenys. Be to, kaip paaiškino gydytoja neurologė med. dr. V.Valeikienė, atliekami ir neurovizualiniai tyrimai, siekiant atmesti kitas galvos skausmo priežastis: kraujagyslių aneurizmas bei auglius. 

Nustačius diagnozę, pacientui skiriamas gydymas priepuolių  metu, o esant dažniems besikartojantiems klasteriams – ir profilaktinis gydymas. 

Skausmas užkumpa neįspėdamas

Ar gali žmogus nujausti artėjantį skausmo priepuolį ir to išvengti? Pasak gydytojos neurologės, klasterinis galvos skausmas prasideda staiga, deja, be įspėjimo ir per kelias minutes intensyvėja, pasiekdamas maksimalų lygį.

„Skirtingai nei pasireiškus migrenos priepuoliui, klasterinio skausmo metu vengiama prigulti, nes gulima padėtis galimai dar labiau suintensyvina skausmą. Tad visiems jau patiriantiems tokį galvos skausmą ar norintiems jo išvengti rekomenduoju riboti arba visiškai atsisakyti alkoholio vartojimo bei rūkymo“, – patarė gydytoja neurologė.