Žvynelinė; psoriazė / Shutterstock nuotr.

Kas labiausiai provokuoja žvynelinę ir kaip tinkamai ją gydyti?

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-06-27 09:56
Žvynelinė (arba psoriazė) yra lėtinė atsinaujinančios eigos uždegiminė liga, kurios metu pakinta įgimtas ir įgytas odos imuninis atsakas. Ja sergant, pasak gydytojos dermatovenerologės med. m. dr. Jurgitos Karčiauskienės, dėl daugybės persipinančių veiksnių odos ląstelės pradeda per greitai daugintis, todėl laiku nepasišalina nuo odos, kyla odos uždegimas, atsiranda specifinių išbėrimų, dažniausiai padengtų pleiskanų žvyno sluoksniu. Tai liga visam gyvenimui, tačiau laiku pradėjus gydymą – įmanoma suvaldyti.

Ligą atpažinti nėra lengva dėl daugybės jos formų

Išskiriami du psoriazės tipai: iki 40 metų amžiaus dažniausiai pasireiškia paveldimas ligos tipas, o vėliau – gyvensenos nulemtas. Pasaulyje ja serga apie 125 mln. žmonių, o Lietuvoje – daugiau nei 120 tūkst.

Kaip teigė gydytoja dermatovenerologė, žvynelinės (tiek turint genetinį polinkį, tiek įgijus gyvenimo eigoje) pasireiškimą labiausiai skatina tokie veiksniai kaip:

„Žvynelinę atpažinti padeda specifinis bėrimas raudonomis, pleiskanojančiomis plokštelėmis tipinėse kūno odos vietose: alkūnių, kelių, skalpo odoje. Tačiau šios ligos formų yra daug, todėl pačiam žmogui ją nustatyti yra sunku. Pastebėjus bėrimus ant odos, patariu iškart kreiptis į gydytoją dermatovenerologą detalesniam ištyrimui. Žvynelinė taip pat gali pažeisti sąnarius, nagus, delnų ir padų odą, raukšlių srities odą“, – pasakojo dr. J.Karčiauskienė.

Gydytoja dermatovenerologė dr. Jurgita Karčiauskienė

Žvynelinei būdingas sezoniškumas, nes dažniausiai šią ligą provokuoja infekcijos, stresas, kitos ligos, o gydo saulėtas oras bei jūrinis klimatas, todėl dažnai vasarą stebimas šios ligos pagerėjimas, o žiemą – pablogėjimas. 

Vaikai dažniau serga brendimo periodu

Vaikai taip pat serga psoriaze ir sudaro maždaug 10 proc. visų sergančiųjų žvyneline. Vaikų žvynelinei, anot gydytojos, didžiausią įtaką turi genetika, o jos pasireiškimą ankstyvame amžiuje paskatina infekcijos, stresas, viršsvoris, nutukimas, virškinimo ligos, cukraligė:

„Ši liga gali pasireikšti ir 3–5 m. amžiuje, tačiau dažniausiai vaikams ji prasideda brendimo metu. Ligos pasireiškimas vaikystėje dažnai prognozuoja sunkesnę jos eigą“.

Provokuojantys faktoriai: stresas, infekcinės ligos, metabolinio sindromo ligos, kaip cukraligė, nutukimas, hipertenzija, taip pat alkoholio vartojimas, nikotinas.

Mitas, jog žvyneline galima užsikrėsti

Dažnai šia liga sergantieji vengia nusirengti prie kitų žmonių, bėrimus slepia. Iš tiesų, kaip pastebi gydytoja dermatologė, šiais laikais vis dar gajus mitas, kad žvyneline galima užsikrėsti.

„Tai visiška netiesa. Kuriamos sergančiųjų žvyneline draugijos, palaikymo grupės, minima Pasaulinė žvynelinės diena, siekiant šviesti visuomenę apie šią ligą ir įkvėpti pasitikėjimo ja sergantiesiems, – pabrėžė dr. J.Karčiauskienė. – Pastebėjus išbėrimus patariu kreiptis į gydytoją dėl tinkamo gydymo, nes šiais laikais tikrai turime efektyvių žvynelinės valdymo būdų, o į aplinkinius patarčiau apskritai nekreipti dėmesio. Išsilavinęs žmogus žino, kas yra žvynelinė, ir gerbia sergančiuosius šia ar bet kuria kita liga. O  įvairūs komentarai parodo tik komentuojančiojo neišprūsimą ir jo auklėjimo spragas“.

Žvynelinė dažniausiai gydoma vietiniais sisteminiais vaistais bei fototerapija. Tačiau gydymo efektyvumas, pasak dermatovenerologės, priklauso nuo ligos sunkumo. Visgi net ir sunkios formos žvynelinė šiais laikais tapo suvaldoma dėka biologinės terapijos. 

Nors sergant šia liga pilnai nepagyjama ir ji nuolat atsikartoja, tačiau gyventi pilnavertį gyvenimą su minimaliais, o kartais – ir be jokių žvynelinei būdingų bėrimų, tikrai įmanoma.