Išmatų mėginys
Išmatų mėginys / Shutterstock nuotr.

Kaip paimti išmatų mėginį?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2024-02-02 09:00
Išmatas tyrimams rekomenduojama rinkti į švarius, sausus vienkartinius indelius, kuriuos galima įsigyti bet kurioje vaistinėje. Svarbu, jog į mėginį nepatektų nei vanduo, nei šlapimas. Ką dar būtina žinoti, prieš imant išmatų mėginį?
Gydytojas arba kitas sveikatos priežiūros specialistas turėtų paaiškinti, kaip teisingai paimti mėginį. Prieš procedūrą patariama nusišlapinti, kad šlapimo nepatektų į mėginį.

Kaip paimti išmatas

 • Pasituštinkite į vienkartinę plastikinę lėkštę ar kitą platų sterilų indą.
 • Mentele arba lazdele, kurią rasite įsigytame vienkartiniame indelyje, paimkite šiek tiek išmatų (patariama paimti iš kelių skirtingų išmatų vietų), įdėkite atgal į indelį ir sandariai uždarykite.
 • Jei kartu su išmatomis pastebėjote kirminus, juos taip pat reikia paimti į indelį kartu su išmatų mėginiu.
 • Stenkitės užpildyti maždaug trečdalį indelio – tai maždaug graikinio riešuto dydžio (iki 5–10 gramų).
 • Kruopščiai nusiplaukite rankas muilu po šiltu tekančiu vandeniu.
 • Ant indelio nepamirškite užrašyti asmens vardo, pavardės, gimimo datos, paėmimo laiko.
 • Laikykite indelį su išmatomis per naktį vėsioje, tamsioje vietoje (geriausia šaldytuve).

Kaip pasiruošti

 1. Prieš išmatų paėmimą asmuo neturi būti po klizmos procedūrų.
 2. Negalima naudoti jokių žvakučių, laisvinamųjų, simpatikotropinių, bario preparatų ar kitų vaistų, kurie gali turėti įtakos išmatų formavimuisi.
 3. Taip pat nepatartina vartoti antibiotikus.
 4. Nerekomenduojama išmatų mėginį paimti mėnesinių metu.

Dėl tikslesnio pasiruošimo prieš mėginio paėmimą rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju ar kitu sveikatos priežiūros specialistu.

Išmatų mėginio laikymas

Išmatų mėginį rekomenduojama pristatyti į laboratoriją kuo greičiau. Jei negalite iš karto jo atiduoti, būtinai sužinokite, kiek laiko jį galima laikyti šaldytuve. Apie tai jus informuos šeimos gydytojas arba kitas sveikatos priežiūros specialistas, kuris paprašė atlikti tyrimą. Jei galite jį laikyti šaldytuve, pirmiausia indelį įdėkite į sandarų plastikinį maišelį.

Jei išmatų mėginis reikalingas kirminų kiaušinėlių tyrimui, jį reikia pristatyti per porą valandų, jei laikote 18–25 °C, tačiau jeigu turite galimybę indelį su išmatų mėginiu laikyti +2 – +8 ºC temperatūroje – pristatyti galite per 24 val.

Jei išmatų mėginys renkamas spalinių kirminų kiaušinėlių tyrimui, jis į laboratoriją turi būti pristatomas kuo skubiau tą pačią dieną. Rekomenduojama pasituštinti ir mėginį surinkti anksti ryte.

Kam naudojami išmatų mėginiai

Jūsų šeimos gydytojas ar kitas gydytojas specialistas paprašys jūsų atlikti išmatų mėginį, siekdamas diagnozuoti arba atmesti tam tikrą ligą. Išmatose yra virškinimo sistemoje esančių bakterijų ir kitų medžiagų. Jas Ištyrus galima nustatyti, kas vyksta paciento virškinimo sistemoje, žarnyne.

Pavyzdžiui, išmatų mėginys gali būti tiriamas, norint diagnozuoti:

 • gastroenteritą – virškinamojo trakto uždegimą. Tai itin dažna būklė, pasireiškianti viduriavimu ir vėmimu, pilvo skausmu. Dažnai šią ligą sukelia virusinė ar bakterinė infekcija.
 • uždegiminę žarnyno ligą, pavyzdžiui, Krono ligą, kuri sukelia virškinimo sistemos gleivinės uždegimą,
 • opinį kolitą, kai uždegimas pasireiškia storojoje ir tiesiojoje žarnoje.