Kaip apsisaugoti nuo gimdos kaklelio vėžio

Gydytoja ginekologė Aura Bartaškienė
Lietuvoje nuo 2016 m. rugsėjo pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nemokamai pradėtos skiepyti 11 metų mergaitės. Skiepijimų nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos schemą sudaro dvi vakcinos dozės, tarp kurių turi būti ne trumpesnė kaip 6 mėn. pertrauka. Šiuo metu Lietuvoje pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo ŽPV infekcijos skiepijama „Cervarix“ vakcina, kuri apsaugo nuo 16 ir 18 ŽPV tipų, kurie yra dažniausia gimdos kaklelio vėžio ar ikivėžinių gimdos kaklelio pakitimų priežastis.
„Labai tikiuosi, kad daugelis jau žino apie galimybę pasiskiepyti. Stengiuosi papasakoti pacientėms apie skiepus, ypač toms, kurios jau turi pakitimų gimdos kaklelyje“, – sako gydytoja A.Bartaškienė. Pasak jos, norėdama pasiskiepyti, mergina ar moteris turėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kuris patvirtina, kad tą dieną skiepyti leidžiama.
Pasak gydytojos, ŽPV virusas yra 30 kartų labiau paplitęs nei ŽIV, todėl gimdos kaklelio onkologiniai susirgimai irgi yra dažni – 2009 metais buvo 5-oje vietoje, po krūties, odos, gimdos kūno ir kiaušidžių vėžių. 2018 metais pakilo į 4-ąją vietą. Be to, vis dar išlieka dažniausiu vėžiu, nuo kurio miršta moterys. „Pati esu kelioms merginoms (jaunoms pacientėms) įtarusi ir, deja, patvirtinusi gimdos kaklelio vėžio diagnozę – laimei – nulinės stadijos – Ca in situ. Tai reiškia, kad piktybinis procesas dar neprasiskverbė už epitelinės ląstelės ribų, piktybiniai pakitimai yra tik pačioje ląstelėje (lot. ca in situ – vėžys vietoje)“, – pasakoja ginekologė A.Bartaškienė.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, pastaraisiais metais vis daugiau mergaičių skiepijasi nuo ŽPV infekcijos. 2018 m. pirma vakcinos doze pasiskiepijo 77,8 proc., antra – 65,2 proc. Ankstesniais metais (2017m.) skiepijimų aprėptys buvo gerokai žemesnės – atitinkamai 43,2 ir 27,7 procentai.
Visose Europos Sąjungos šalyse skiepai nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos yra įtraukti į valstybės apmokamą vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Skiepijant ŽPV vakcinomis, devynios iš dešimties moterų apsaugomos nuo ikivėžinių gimdos kaklelio pakitimų atsiradimo bei daugiau kaip septynios iš dešimties (75 proc.) moterų išvengia gimdos kaklelio vėžio. Pasaulyje jau įskiepyta daugiau nei 270 mln. vakcinos dozių.
Gydytoja ginekologė Aura Bartaškienė primena, kad be skiepų yra dar ir kitų profilaktinių priemonių. „Yra pasyvioji apsauga – valstybės apmokama gimdos kaklelio programa – kas 3 metus atliekami citologiniai tyrimai 25-60 metų moterims“, – sako A.Bartaškienė. Pasak jos, vyresnės merginos ir moterys taip pat gali rinktis skiepus, tik tą teks padaryti savo lėšomis.
Savo jaunoms pacientėms gydytoja taip pat pataria neskubėti pradėti lytinio gyvenimo, vengti atsitiktinių lytinių santykių, turėti mažiau lytinių partnerių, rečiau juos kaitalioti – visa tai sumažina ir kitų lytiniu keliu plintančių ligų riziką.
Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė vyksta sausio 20–26 dienomis.
Pas gydytoją patogu registruotis portale www.manodaktaras.lt