Geriamas vanduo / Shutterstock nuotr.

Kada geriausia gerti vandenį?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2024-01-31 08:55
Norite pagerinti nuotaiką, išlaikyti optimalų savo kūno svorį, būti darbingi ir žvalūs? Kasdien gerkite vandenį ir tai darykite visos dienos eigoje. Visgi, kada tinkamiausias metas jį gerti?
„Kiekvienai mūsų organizmo ląstelei reikia vandens. Vanduo labai svarbus virškinimo, širdies, plaučių, smegenų veiklai“, – sako Sara Krieger, dietologė iš Floridos valstijos.

Yra daug rekomendacijų, kiek vandens reikia gerti. Galima vadovautis paprasta formule: kūno svoris (kg) x 0,035 l = x litrų per dieną, pavyzdžiui, jei jūsų svoris 68 kg, tad dienos norma turėtų būti apie 2,3 l. Tačiau tai priklauso ir nuo lyties, amžiaus, fizinio aktyvumo, sezono, gal esate nėščia, žindote kūdikį, sergate ir kt. Svarbiausia, vandenį turite gerti visos dienos eigoje. Kada geriausia?

Ryte atsibudus

Vos pabudę negerkite kavos, pirmiausia atsigerkite nešalto vandens stiklinę, o geriau – dvi. Tokiu būdu jau dienos pradžioje papildysite skysčių atsargas, kurias organizmas išnaudojo miego metu. Ir tik tuomet galite užsiplikyti mėgstamos arbatos ar puodelį kavos.

Prieš valgį

Vanduo gali būti svarbus ir naudingas, norint sureguliuoti savo kūno svorį, sako dietologė Melissa Mitri iš Konektikuto valstijos. „Išgėrus puodelį vandens prieš valgį, galite jaustis sotesni ir išvengti persivalgymo“, – sako ji.

2018 m. paskelbtame nedideliame tyrime nustatyta, kad vandens gėrimas prieš valgį padėjo vyrams ir moterims suvalgyti mažiau maisto ir jaustis sotiems. Kalbant apie vandens temperatūrą, 2019 m. paskelbtame tyrime nustatyta, kad dalyviai, kurie išgėrė du puodelius ledinio vandens, suvalgė mažiau maisto, palyginti su grupe asmenų, kurie gėrė šiltą arba karštą vandenį, nes žema temperatūra lėtina virškinimą ir padeda sumažinti apetitą.

Valgio metu

Pasak dietologės M. Mitri, vandens gėrimas su maistu palengvina virškinimą. Ypač svarbu vandenį gerti kartu su daug skaidulų turinčiu maistu. Mat jos juda per virškinimo sistemą ir absorbuoja vandenį, padeda formuoti išmatas, skatina tuštinimosi reguliarumą. Taigi, jei į lėkštę dedate augalinio, skaidulomis praturtinto maisto, gurkštelėkite ir vandens.

Vietoj popietinės kavos

Užuot išgėrę įprastinės kavos popietę, norėdami nuvaikyti mieguistumą, gerkite vandens. Paprastai energijos netenkama apie 15 val., todėl daugelis griebiasi puodelio kavos, deja, ji gali sutrikdyti miegą, sako M. Mitri.

Tyrimų duomenimis, nustatyta, kad kofeino vartojimas, likus šešioms valandoms iki miego, sutrikdo jį. Taip pat saldus užkandis su kava gali turėti panašų nepageidaujamą poveikį, t.y. energijos kritimą po staigaus pakilimo.

Remiantis 2019 m. paskelbta apžvalga, dehidratacija gali sukelti ne tik nuovargį, bet ir pyktį, priešiškumą, depresiją. Taigi, kasdienis įprotis vartoti vandenį gali padėti palaikyti aukštą energijos lygį ir gerą nuotaiką.

Suskaudus galvai

Galvos skausmas gali būti dehidratacijos simptomas, teigia JAV Nacionalinis galvos skausmo fondas. Be to, jis gali sukelti ir migrenos priepuolius. Sergantiesiems migrena padidėjęs vandens suvartojimas gali padėti sumažinti migrenos stiprumą, dažnumą ir trukmę, pažymima 2020 m. paskelbtame tyrime.

Sportuojant

Įsitikinkite, kad prieš treniruotę, ypač sunkią ar reikalaujančią daug energijos, reguliariai geriate vandenį. Klivlendo klinikos duomenimis, jei ruošiatės varžyboms, vandenį turėtumėte pradėti gerti likus savaitei iki jų.

Jei treniruotės yra vidutinio sunkumo (pavyzdžiui, bėgimas, greitas pasivaikščiojimas arba važiavimas dviračiu), maždaug 30 minučių prieš treniruotę išgerkite stiklinę vandens ir gurkšnokite jį visos treniruotės metu, sako dietologai. Pasibaigus treniruotei, būtinai vėl išgerkite vandens, kad papildytumėte su prakaitu prarastus skysčius.

Prieš miegą – vos keli gurkšniai

Negerkite daug vandens prieš pat miegą – naktį turėsite keltis į tualetą, o tai sutrikdys jūsų miego ritmą. Tačiau ant nakinio stalelio galite drąsiai pasidėti stiklinę vandens, jei išdžiūtų burna. Daugeliui pacientų, vartojančių vaistus, tai yra dažnas šalutinis poveikis, todėl visuomet pravartu šali turėti vandens.

Parengta pagal: everydayhealth.com