Hemorojus nėštumo metu
Hemorojus nėštumo metu / Shutterstock nuotr.

Hemorojus nėštumo metu ir po gimdymo

Eglė Dagienė
Publikuota: 2024-02-07 09:10
Nėštumas ir gimdymas dažnai sąlygoja hemorojaus atsiradimą. Pasak gydytojos chirurgės, proktologės Astos Pukinskienės, tai yra neabejotini šios ligos rizikos veiksniai. Epidemiologiškai skaičiuojama, kad hemorojus pasireiškia daugiau kaip 40 proc. nėščiųjų. Ką daryti, norint palengvinti šios ligos simptomus, ir kada kreiptis į specialistą?
Dėl moters kūne vykstančių pokyčių hemorojaus rizika tolygiai didėja, augant nėštumui. Jeigu pirmajame trimestre serga maža dalis nėščiųjų (dažniausiai tos moterys, kurias hemorojus vargino ir prieš nėštumą), antrajame trimestre rizika padidėja iki 23 proc., o trečiajame siekia per 43 proc.

„Atliktų mokslinių tyrimų duomenimis, gimdymas natūraliais takais didina sergamumą hemorojumi net 8 kartus, ypač, jei jis yra užsitęsęs, naudojami instrumentai gimdymui užbaigti ar gimsta didelio svorio naujagimis. Tad drąsiai galime sakyti, kad hemorojaus sergamumo pikas – trečiasis nėštumo trimestras bei 1–2 para po gimdymo“, – sakė gydytoja proktologė A. Pukinskienė.

Gydytoja proktologė Asta Pukinskienė

Kodėl išsivysto hemorojus

Gydytoja paaiškino, jog nėštumo metu augant gimdai ir vaisiui, didėja intraabdominalinis slėgis, spaudžiamos dubenyje esančios venos, kraujas negali laisvai nutekėti iš išangės į pilvo sritį, todėl išsipučia, išdidėja hemorojiniai kraujagysliniai rezginiai. Taip pat neigiamos įtakos turi nėščiosios hormoniniai pokyčiai, padidėjęs kraujo tūris.

„Tai yra veiksniai, tiesiogiai susiję su nėštumu, kurių negalime pakeisti. Tačiau atminkite – labiausiai ligą pasunkina vidurių užkietėjimas, atsiradęs dėl vartojamų geležies preparatų, pasikeitusios mitybos, išgeriamo per mažo skysčių kiekio, mažesnio fizinio aktyvumo. Natūralaus gimdymo metu stanginantis, hemorojiniai mazgai spaudžiami, dažnai išsiverčia į išorę, stipriai sutinsta, trombuojasi“, – paaiškino proktologė.

Kokie simptomai labiausiai moteris vargina

Pasak gydytojos chirurgės, nėštukės užčiuopia neaiškius darinius išangės srityje, pastebi kraujavimą. Jas vargina išangės skausmas, niežulys ar atsiradusios neaiškios išskyros.

Pogimdyviniu laikotarpiu moterys dažniausiai kreipiasi į proktologą su itin ryškia hemorojinių mazgų tromboze, kuri sukelia labai stiprų skausmą, kraujavimą.

Ką daryti, norint palengvinti hemorojaus simptomus

Gydytoja proktologė A. Pukinskienė patarė moterims atminti svarbiausią dalyką – stengtis išvengti vidurių užkietėjimo:

  1. Nėščioji turi išgerti reikiamą kiekį vandens;
  2. Pasirūpinti sveika mityba, gausia daržovėmis, vaisiais, skaidulinėmis medžiagomis;
  3. Svarbus kasdienis fizinis aktyvumas, nėščiajai pritaikyta mankšta;
  4. Ant klozeto patartina praleisti tik tiek laiko, kiek yra būtina – vengti ilgo sėdėjimo, naudojimosi telefonu, stanginimosi;
  5. Tinkama higiena – po tuštinimosi naudoti drėgną tualetinį popierių, vengti stipraus trynimo išangės srityje.

Kada kreiptis į gydytoją

Į gydytoją kūdikio besilaukiančiai ar pagimdžiusiai moteriai rekomenduojama kreiptis visada, atsiradus bet kokiems neįprastiems ar nerimą keliantiems pakitimams. 

„Mes, gydytojai proktologai, stengiamės ypatingai švelniai apžiūrėti nėščias bei pagimdžiusias moteris, vengiame bet kokių invazinių tyrimo metodų, jei jiems nėra būtinybės. Tačiau tikslios diagnozės nustatymui šios srities specialisto apžiūra yra būtina, norint diferencijuoti tarp kitų šios srities ligų, tokių kaip įplėšos, paraproktitai (pūliniai), infekcinės ligos, onkologiniai susirgimai“, – kalbėjo gydytoja A. Pukinskienė.

Kaip gydomas hemorojus nėštumo metu ir po gimdymo

Jei moterį vargina vidurių užkietėjimas ir gyvensenos korekcijos priemonių neužtenka, tuomet, kaip sakė specialistė, skiriami vaistai tuštinimuisi palengvinti. Esant hemorojui, priklausomai nuo simptomų sunkumo, gali būti skiriami peroraliniai flavonoidai / okserutinai, bei įvairios vietinio poveikio žvakutės, tepalai. 

Tačiau bet kokius medikamentus patariama vartoti tik su gydytojo paskyrimu ir priežiūra dėl saugumo vaikeliui nėštumo bei žindymo laikotarpiu. Tik esant ūmiai chiruginei patologijai (išimtinai retai), šiai pacienčių grupei gali prireikti chirurginio gydymo.