Vėjaraupiai / Shutterstock nuotr.

Gydytoja – apie vaikų infekcines ligas: „Vis dar pasitaiko nežinančių apie skiepus“

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-08-17 10:29
Vaikų infekcinėms ligoms paprastai būdingas sezoniškumas. Pasak VUL Santaros klinikų Vaikų infekcinių ligų skyriaus vedėjos gydytojos dr. Ingos Ivaškevičienės, šaltuoju sezonu vaikai dažniau serga virusų sukeltomis kvėpavimo takų infekcijomis, vasarą – uogų, daržovių, maudynių sezono metu – dažniau pasitaiko bakterinėmis žarnyno infekcijomis sergančiųjų mažųjų pacientų.
„Šių metų pavasarį, jau vasarop, labai daug turėjome vaikų, sirgusių streptokokiniais tonzilitais ir vėjaraupiais. Tai, kad vėjaraupiais taip gausiai šiemet buvo sergama vasarą, šiek tiek stebina, nes dažniau ši liga pasitaiko šaltuoju sezonu, kai vaikai sugrįžta į ugdymo įstaigas ir dažnesnis kontaktas uždarose patalpose“, – sakė gydytoja ir pridūrė, jog intensyvios terapijos skyriuje padaugėjo vaikų, sergančių įvairiomis neuroinfekcijomis, pvz., virusiniu meningitu, erkiniu encefalitu bei Laimo liga.

Kalbėdama Santaros klinikų nuotolinėje konferencijoje gydytoja dr. I.Ivaškevičienė prisipažino nustebusi, jog dauguma tėvų, kurių vaikai šiemet atsidūrė ligoninėje dėl vėjaraupių, nebuvo girdėję apie skiepus nuo šios infekcinės ligos. Lietuvoje nuo vėjaraupių dažniausiai skiepijami vaikai nuo 1 metų amžiaus, bet tai nėra valstybės kompensuojama vakcina.

Dr. Inga Ivaškevičienė

„Vasarą apskritai tėvams pravartu prisiminti ne tik savo, bet ir vaikų skiepų būklę, kokią vakciną reikėtų pakartoti ir pan. Be vėjaraupių reikia nepamiršti ir visų kitų į Nacionalinę imunoprofilaktikos programą patenkančių skiepų vaikams. Deja, kaip rodo šių metų statistika, vaikų skiepijimo apimtys yra gerokai sumažėjusios“, – pastebi dr. I.Ivaškevičienė ir primena, jog niekada nevėlu skiepytis nuo itin pavojingos infekcijos – erkinio encefalito (geriausia tai daryti šaltuoju periodu, bet galima ir vasarą).

Specialistai taip pat primena, jog itin svarbu laiku pasiskiepyti pagal rekomenduojamą skiepų kalendorių, mat susirgus suaugusiame amžiuje, pavyzdžiui, tymais, sukeliamas pavojus kūdikių sveikatai, kurie pagal savo amžių dar negali būti paskiepyti nuo šios infekcijos. „Svarbu, kad visuomenė tai suprastų, juk mes visi norime kurti saugią aplinką tiek sau, tiek savo vaikams“, – teigė gydytoja.

Tymams būdingas tam tikras dėsningumas: pirmą parą išberia veidą, antrą parą – krūtinę ir liemenį, o trečią ligos dieną – galūnes. Šiai infekcinei ligai dar būdingas karščiavimas, viduriavimas, respiraciniai simptomai, konjunktyvitas (raudonos jautrios akys), specifinis burnos gleivinės bėrimas ir kt.

Vasarą nemažai pasitaiko sergančiųjų ir dar viena infekcija – Laimo liga, kuriai būdinga migruojanti eritema – raudona dėmė su ryškesniais kraštais. Jei kyla abejonė dėl bėrimo pobūdžio, gydytoja dr. I.Ivaškevičienė patarė šiek tiek palūkėti ir stebėti, kaip jis keisis: „Laimo ligai būdingas bėrimas, kuris plečiasi, didėja, kraštai nėra lygūs, ši raudona dėmė – eritema neišnyksta. Tačiau, žinoma, jei kyla abejonių, visuomet geriau pasikonsultuoti su gydytoju“.

Infekcinių ligų požymiai, įspėjantys, jog reikia skubiai su vaiku vykti į Skubiosios pagalbos skyrių arba kviesti greitąją medicinos pagalbą:

  • ilgai besitęsiantis febrilus karščiavimas;
  • vaikas tapo vangus, irzlus, apatiškas;
  • pasidėjo traukuliai;
  • vaikas ne tik karščiuoja, bet ir viduriuoja ar vemia, tokiu būdu greitai netenka skysčių,
  • atsirado hemoraginis bėrimas (nerimą keliantis požymis, kuris paprastai atsiranda dėl kraujo išsiliejimo į aplinkinius audinius. Jis dažniausiai būna ryškiai raudonas ar violetinės spalvos, labiau būdingas meningokokinei infekcijai).

Užsiregistruoti konsultacijai pas vaikų ligų gydytoją galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.