Laimo liga (boreliozė) – tai infekcinė liga, pasireiškianti odos, vidaus organų ir nervų sistemos pakenkimu.
Laimo ligos simptomai:
Galvos, sąnarių, raumenų skausmas
Limfmazgių padidėjimas
Odos paraudimas
Bendras silpnumas
Karščiavimas
Laimo ligos stadijos:
Vietinė infekcija. Paprastai per pirmą mėnesį erkės įsisiurbimo vietoje atsiranda išplitęs, ryškiais kraštais paraudimas – migruojanti eritema, kurio vidurinė dalis dažnai būna šviesi. Paraudimo neskauda, neniežti, bet gali pakilti kūno temperatūra, skaudėti galvą, sąnarius.
Infekcijos išplitimas. Per kelias savaites ar mėnesius infekcija gali išplisti ir pasireikšti odos, nervų (dažnai veido), smegenų, smegenų dangalų, sąnarių, širdies, limfmazgių, akių pažeidimo požymiais.
Išlikę ligos padariniai. Ši stadija diagnozuojama, kai centrinės nervų sistemos, sąnarių ar odos pažeidimo simptomai išlieka ilgiau nei 6 mėn.
Kas sukelia Laimo ligą (boreliozę)
Laimo ligą sukelia bakterijos – borelijos, kurios dažnai yra elnių, smulkių graužikų, paukščių organizme. Ligos sukėlėjus nuo šių gyvūnų žmogui perneša tam tikrų rūšių erkės.
Kaip liga gydoma
Skiriamas antibakterinis gydymas, kuris, jei pradėtas gana anksti – gali gerokai sutrumpinti ligos eigą.
Kiekvienu ligos atveju gydytojas atsižvelgia į ligonio organų pažeidimus, amžių, fiziologinę ar patologinę organizmo būklę ir pagal tai skiria antibakterinį vaistą. Pirmojoje ir antrojoje stadijose yra skiriama doksiciklino, amoksicilino, cefuroksimo ir kt. Net ir pagerėjus būklei, nutraukti gydymo negalima (vartojama apie 2-3 savaites).
Smegenų, smegenų dangalų pažeidimo atvejais, skiriama į veną leidžiamų vaistų formų. Kartais skiriami dviejų antibiotikų kursai.
Gydymui naudojami ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo.
Po gydymo ligonis stebimas, tyrimai kartojami po pusės metų.
Patarimai, kaip išvengti Laimo ligos
Venkite erkių įkandimų. Tad vykstant į gamtą rekomenduojama vilkėti šviesius rūbus, kurie leidžia anksti pastebėti erkę.