Ginekologė O.Bogdonovienė – apie profilaktinių patikrinimų svarbą
Gydytoja pataria moterims suskubti į apžiūrą, kol neįsibėgėjo antroji karantino banga, kuri vėl gali sutrikdyti gydymo įstaigų darbą. „Mūsų ligos nepastebimos, „tylios“, jas galima aptikti tik apžiūros metu“, – sako ginekologė.

Ginekologė Olga Bogdonovienė
Kodėl svarbūs profilaktiniai patikrinimai?
Pasak medikės, poliklinikose dabar pirminę ginekologo konsultaciją atlieka šeimos gydytojas. Ir tik jis gali išrašyti siuntimą pas specialistą ginekologą, jeigu pacientė turi nusiskundimų. Pas privačiai dirbantį mediką besilankančiai moteriai tokių taisyklių laikytis nereikia, tad gydytoja ginekologė O.Bogdonovienė pataria bent vieną kartą metuose apsilankyti, net jeigu ir nėra nusiskundimų. Nepriklausomai nuo amžiaus.
„Jeigu mergina pradeda lytinį gyvenimą, po metų nuo pirmųjų lytinių santykių mes rekomenduojame ateiti. Būna, kad ateina po 4-5 metų. Gali būti, kad pacientė jokių nusiskundimų neturi, bet mūsų ligos tokios nepastebimos, „tylios“, jas galima aptikti tik apžiūrint“, – sako ginekologė.
Pasak jos, specialistai visada primins savo pacientėms, jog Lietuvoje yra gimdos kaklelio vėžio profilaktinę programa. Ji skirta moterims nuo 25 iki 60 metų, vieną kartą per 3 metus galima atlikti tyrimą, kuris apmokamas valstybės lėšomis. „Į šią programą moteris kviečiame labai aktyviai, siunčiame žinutes. Labai dažnai tuos tyrimus paima ir ne gydytojas, o akušeris, gali ir šeimos gydytojai. Tai yra profilaktinė programa, bet ne apžiūra“, – pasakoja O.Bogdonovienė.
Vyresnėms nei 60 metų moterims, kurios neturi nusiskundimų, kartais jau užtenka ateiti ir vieną kartą per 2 metus. „Reikėtų žiūrėti individualiai Labai priklauso nuo gyvenimo būdo, nuo lytinio gyvenimo aktyvumo. Tos moterys, kurios gyvena labai aktyvų lytinį gyvenimą, kurios keičia partnerius, aišku, joms reikėtų pasirodyti gerokai dažniau“, – sako ginekologė.
Apie krūtų tikrinimo programą moterims gali priminti ir ginekologai, ir šeimos gydytojai. Ji taikoma moterims nuo 50 iki 70 metų. Kas 2 metus galime pasidaryti valstybės apmokamą tyrimą.
„Jeigu ateina pas mus, tai mes ir apžiūrim, ir rekomenduojam moterims ir nuo 40 metų pasidaryti krūtų mamogramą kas dvejus metus. Labai svarbus gydytojo vaidmuo, jeigu jis nėra abejingas, gilinasi į pacientės gyvenimą, tai tikrai parekomenduos, geri šeimos gydytojai visada pasižiūri ligos istorijoje, kad senokai nebūta pas ginekologą ir jau primins, kad reikėtų apsilankyti. Toliau jau viskas priklauso nuo paciento sąmoningumo. Mums geriausias pacientas, kuris ateina tikrintis profilaktiškai, o ne su rimtais nusiskundimais“, – teigia gydytoja ginekologė O.Bogdonovenė.
Padeda diagnozuoti ligą ankstyvoje stadijoje
Gydytoja pasakoja, kad profilaktinių patikrinimų metu neretai pastebi būsimos ligos užuomazgas, todėl rekomenduoja pasidaryti reikalingus tyrimus. Pasak specialistės, ir gydytojams, ir pacientams kur kas geriau, kai liga diagnozuojama ankstyvoje stadijoje, tada ir gydymas žymiai paprastesnis. Pasak medikės, profilaktiniai patikrinimai taip vadinamoje valdiškoje poliklinikoje ir privačiame kabinete skiriasi.
„Poliklinikoje tai yra paprasčiausia apčiuopa, be ultragarsinio tyrimo, dar padaromas tepinėlis. Taip pat ir gimdos kaklelio citologinis tyrimas, jeigu jis nebuvo darytas pastaruosius trejus metus. Jeigu medikui kyla įtarimų, tada pacientė siunčiama echoskopijos tyrimui. Jeigu pacientė ateina į privačią kliniką, viskas vyksta šiek tiek kitaip. Kai žmogus moka pinigus, jis gauna paslaugą, net jeigu skundų neturi, o nori pasitikrinti profilaktiškai“, – sako gydytoja ginekologė.
Pasak jos, ultragarso tyrimas yra labai svarbus, nes jo metu dažnai nustatomi pakitimai, kurių nepavyko pastebėti apčiuopos metu. Pastebimos miomos, cistos, gimdos polipai. „Apčiuopos būdu ne viską gali pastebėti, ypač, jeigu pacientė yra apkūni“, – sako gydytoja ginekologė O.Bogdonovienė.