Psoriazė; žvynelinė / Shutterstock nuotr.

Žvynelinės gydymui jau taikomos inovatyvios technologijos

Pranešimas žiniasklaidai
Publikuota: 2023-10-28 09:45
Respublikinės Šiaulių ligoninės Odos ir veneros ligų skyriaus medikams nuolat tenka gydyti ar net diagnozuoti naujus psoriazės atvejus. Žvynelinė gali pasireikšti tiek vaikams, tiek suaugusiems ir gali trukti visą gyvenimą. Klastingą ligą įveikti sunku, tad kiekvienam pacientui skiriamas individualus gydymo planas ir taktika. Šiai ligai tramdyti jau taikomas naujas modernus gydymo metodas – biologinė terapija bei fototerapija.
Apie psoriazę, dar vadinama žvyneline, pasakoja Respublikinės Šiaulių ligoninės (RŠL) Odos ir veneros ligų skyriaus gydytoja dermatovenerologė, laikinai einanti skyriaus vedėjos pareigas Reda Vaitkevičiūtė-Limantė.

Gydytojų specialistų komanda / RŠL nuotr. 

Higienos instituto duomenimis, kasmet Lietuvoje dėl žvynelinės kreipiasi per 20 tūkst. pacientų, 2022 m. Lietuvoje buvo užregistruoti net 27 475 vizitai dėl žvynelinės ligos. Tendencijos visoje Lietuvoje panašios, negalime išskirti, kad Šiaulių mieste serga daugiau ar mažiau pacientų. Pirmieji ligos požymiai – pleiskanojančios odos plokštelės plaukuotoje galvos dalyje, kelių ar alkūnių srityse, tačiau gali atsirasti ir kitose kūno vietose ar, ligai išplitus, apimti didelę dalį odos ar net visą kūno plotą.

Ligą dažnai išprovokuoja:

  • ūmios ar lėtinės infekcinės ligos,
  • tam tikri vaistai,
  • patirtas didelis stresas,
  • taip pat žalingi įpročiai,
  • viršsvoris,
  • medžiagų apykaitos sutrikimai.
  • Ligą lemia ir imuninės sistemos sutrikimas, tačiau tam įtakos gali turėti ir genetika. Kartais ji „atklysta“ net iš tolimų geneologijos kartų, todėl žmonės ne visada žino, jog polinkis į ligą – jo genuose.

Žvynelinė dažnai būna lydima gretutinių ligų, tokių kaip cukrinis diabetas, kraujagyslių, kepenų ligos, depresija. Žvynelinė taip pat gali pažeisti ir sąnarius (sukelti psoriatinį artritą), ir nagus. Ne visi dar žino ir supranta, kad liga nėra užkrečiama, todėl kartais vengia bendrauti su žvyneline sergančiu žmogumi, ar pašaipiai pakomentuoja žmogaus išbėrimus, kas kelia didelį psichologinį diskomfortą. Todėl svarbu šviesti visuomenę šiais klausimais.

Daugelio ligų užklupti žmonės dažnai imasi savigydos – ieško gydymo metodų patys, bando netradicines, kartais net pakenkti galinčias liaudiškas gydymo priemones? Ar taip elgiasi ir sergantieji žvyneline?

Daug pacientų, ypatingai sergančių ilgą laiką, yra susitaikę su savo liga ir mano, kad jau nieko pakeisti nebeįmanoma, arba yra nusivylę gydymo būdais ir, jeigu liga neūmėja, pas gydytojus arba nesilanko ir nuleidžia rankas, arba ieško alternatyvių gydymo būdų skaitydami įvairiausią informaciją internete, – būna, kad ima maudytis eketėse, siekdami suvaldyti savo ligą, arba siunčiasi iš interneto platybių įvairius nepatikrintus kremus, kartais galinčius sukelti net didesnę žalą.

Žvynelinė yra ne tik odos, bet tam tikra prasme ir psichologinė liga, sukelianti ne tik odos pažeidimus, tačiau ir niežėjimą, kartais skausmą, diskomfortą, nemigą, stresą, nepasitenkinimą gyvenimo kokybe, todėl labai svarbus bendradarbiavimas su odos ligų gydytoju. Norimam rezultatui pasiekti kiekvienam pacientui dėliojame individualų gydymo planą ir taktiką ir, reikalui esant, gydymą galima ir stiprinti. Svarbu kuo sveikesnis gyvenimo būdas ir bendradarbiavimas su savo gydytoju. Pagalbos yra, medikamentai kompensuojami, tad svarbu nenuleisti rankų ir kalbėti, jei taikomas gydymas nesuteikia norimų rezultatų.

Ar keičiasi gydymo galimybės, kokį efektyvų gydymą jau galite pasiūlyti skyriaus pacientams?

Žvynelinės gydymas priklauso nuo jos sunkumo laipsnio, išplitimo bei gyvenimo kokybės. Esant lengvai žvynelinės formai skiriame gydymą vietiniais, tepamais preparatais, esant reikalui taikome fototerapinį gydymą. Esant vidutinei ar sunkiai ligos formai skiriamas gydymas leidžiamais ar geriamais vaistais, taip pat jau galime pasiūlyti ir gydymą biologine terapija, kuris šiuo metu yra inovatyviausias ir efektyviausias žvynelinės ligos suvaldymo būdas. Šie vaistai blokuoja imuninės sistemos uždegiminę reakciją ir taip nuslopina uždegimą odoje ir sąnariuose. Vartojant šiuos vaistus bėrimai gali visai nunykti.

Skyriuje neseniai įrengta nauja fototerapijos kabina. Kuo ypatinga ši papildoma, nemedikamentė procedūra, gydant žvynelinę?

Kalbant apie atopinio dermatito, žvynelinės arba kitų alerginių, uždegiminių ir niežulį sukeliančių ligų, odos pažeidimai labai išplitę, gydytojai dermatologai skiria viso kūno ultravioletinių spindulių B (UVB), kombinuotą (UVA ir UVB spinduliai) arba PUVA (psoralenas + UVA spinduliai) fototerapiją. UVB fototerapija – tai fototerapijos rūšis, kai gydymui naudojami tik 311–312 nm ultravioletiniai spinduliai. Jie slopina uždegimą, todėl puikiai tinka gydyti uždegimines odos ligas.

Lyginant su plačiabange (290–320 nm) fototerapija, siaurabangė technologija labai sumažina šalutinių reiškinių (ankstyvas odos senėjimas, raukšlės, odos vėžys) tikimybę.

Kombinuota (UVA ir UVB spinduliai) fototerapija – tai fototerapijos rūšis, kai gydymui naudojami UVB ir UVA spinduliai. Jos pagalba paveikiami paviršiniai ir gilesni odos sluoksniai, todėl šis būdas tinkamas gydant uždegimines ir autoimunines odos ligas. Kiekvienam pacientui pirminės konsultacijos metu, priklausomai nuo jo odos problemų, sudaroma individuali lėtinių odos ligų kompleksinio gydymo ir profilaktikos schema: skiriama atitinkamo tipo fototerapija, nustatomas procedūrų skaičius ir intensyvumas.

Užsiregistruoti konsultacijai pas gydytoją dermatovenerologą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.