Galvos skausmas, migrena / Shutterstock nuotr.

Vargina migrena – kreipkitės į kineziterapeutą

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2021-10-03 13:00
Migrena apibūdinama kaip pulsuojantis skausmas, dažniausiai vienoje galvos pusėje. Taip pat prieš akis vaidenasi judantys vaizdiniai ar mirguliuojanti šviesa. Ši liga dažnai susilpnina organizmą, pacientą pykina, o tokie priepuoliai gali trukti nuo 4 valandų iki dviejų – trijų dienų. Žmonės, kenčiantys nuo migrenos, paprastai net negali dirbti kasdienių darbų.
Migrenai būdingi tvinkčiojantys galvos skausmai tiek vienoje, tiek abiejose galvos pusėse, už akių ir užpakalinėje galvos dalyje. Ištinsta kenčiančių nuo migrenos smegenų kraujagyslės, o ten esančių nervų šakneles apima uždegimas. Migrena taip pat sukelia ir jautrumą šviesai bei garsui, pykinimą, vėmimą, galvos svaigimą ir nuotaikos svyravimus. Migrena dažniau veikia moteris nei vyrus ir paprastai diagnozuojama paauglystėje arba ankstyvojoje jaunystėje. Migrenos negalavimus gali sukelti stresas arba tokios priežastys kaip saulė, alkoholis, oro pokyčiai, nemalonus kvapas ir kt. Kaip gali padėti kineziterapeutas, klausiame Vaido Buterlevičiaus.

Kineziterapeutas Vaidas Buterlevičius

Kineziterapeutas Vaidas Buterlevičius

Ar dažnai kineziterapeutai girdi pacientų skundus, kad juos vargina migrena?

Taip, dažnai. Tarp mano pacientų tikrai nemažai žmonių, kurie skundėsi migreniniais galvos skausmais. Vis dažniau žmonės sužino, kad kineziterapeutas gali padėti sumažinti migreninius galvos skausmus atlikdamas tam tikras technikas.

Dažna galvos skausmų priežastis yra įsitempę kaklo raumenys, netaisyklinga galvos padėtis. Yra buvę žmonių, kurie skundžiasi varginančiais galvos skausmais ne vienerius metus. Apsilankę pas kineziterapeutą, specialia technika atlikę atpalaidavimo pratimus, po masažo neretai džiaugiasi, kad skausmo nebejaučia iš karto.  O po keliu vizitų pacientai neretai pasako, kad galvos neskauda jau savaitę ar daugiau.

Kaip sportas, mankšta padeda įveikti galvos skausmą?

Pirmiausiai siūlyčiau pasikonsultuoti, kokios mankštos reikia. Dažnu atveju reikia atpalaiduoti įsitempusius, pavargusius kaklo raumenis atliekant tam tikrus tempimo pratimus ar kaklo bei pečių juostos masažą. Galima atlikti pasyvius mobilumo gerinimo pratimus mažinant kaklo raumenų disbalansą.

Ką reikėtų žinoti apie kvėpavimą?

Kvėpavimo pratimai yra geras būdas atsipalaiduoti, sumažinti įtampą, sumažinti stresą ar nerimą. Kvėpavimo pratimus lengva išmokti. Juos galite atlikti bet kada ir jums nereikia jokių specialių įrankių ar įrangos.

Kokie pratimai efektingiausiai padeda įveikti skausmą?

Dažniausiai skausmai atsiranda dėl pernelyg įsitempusių raumenų. Įsitempęs raumuo kur kas greičiau pavargsta ir nebesugeba atsipalaiduoti, kaip reikėtų, todėl ir atsiranda skausmai. Todėl ir reikia atpalaiduoti, pratempti raumenis, kurie yra įsitempę. Netikslinga būtų atpalaiduoti viso kūno raumenis, nes tikrai yra raumenų, kuriuos atvirkščiai reikia sustiprinti. Todėl visada sakau, kad pirma reiktų pasikonsultuoti ir atlikti testus, kuriuos raumenis stiprinam, o kuriuos atpalaiduojam. Raumuo turi atlikti savo funkciją, turi būti ir stiprus, ir elastingas. Jis neturi varžyti judesių. Dažnu atveju, kai skauda galvą, pečių juostą, nugarą ar sąnarius – tai yra jau pasekmė, o ne priežastis. Svarbiausia surasti problemos priežastį, kodėl prasideda skausmas.

Ar gali būti naudingas masažas, savimasažas?

Taip, be abejo, masažas yra naudingas. Jo metu atsipalaiduoja įtemptų raumenų taškai, atsiranda elastingumas ir didėja amplitudės. Bet vien masažu problema neišsprendžiama, masažas puikus pagalbininkas, bet vien tik jo negana. Kombinuojant tam tikrus pratimus ir masažą, galima pasiekti tikrai gerų rezultatų. Tą esu pastebėjęs savo kasdienėje darbo praktikoje.

Užsiregistruoti pas kinezeterapeutą Vaidą Buterlevičių galite manodaktaras.lt platformoje.