Padidėjęs prakaitavimas / Shutterstock nuotr.

Vargina gausus prakaitavimas ar dantų griežimas? Siūlomas veiksmingas gydymo būdas

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-04-25 06:12
Viena iš šiandien vis labiau populiarėjančių kai kurių ligų gydymo priemonių – botulino toksinas. Dažnas, išgirdęs šių žodžių derinį, vis dar pagalvoja apie papūstas lūpas arba veidą be mimikos raukšlių, tačiau jau ne vienerius metus botulino toksino injekcijos vis dažniau naudojamos gydant įvairias neurologines ligas, dantų griežimą ar pagausėjusį prakaitavimą. Apie tai portalui manodaktaras.lt plačiau pasakoja „Danys Clinic“ Šiauliuose gydytoja dermatologė-trichologė Rasa Aurelija Vankevičiūtė.
Botulino toksinas arba „botoksas“ medicinoje ligų gydymui patvirtintas ir naudojamas jau nuo 1989 metų, tačiau daugelis vis dar nežino jo paskirties ir naudos.

„Botulino toksinas yra baltymas, kuris, suleistas į atitinkamas kūno zonas, sukelia raumens atsipalaidavimą, todėl ir pirmasis botulino toksino naudojimas visiškai nebuvo susijęs su estetine dermatologija, – pasakojo gydytoja dermatologė-trichologė. – Pirmiausiai juo buvo gydomas blefarospazmas – neurologinė būklė, dėl kurios vokai užsimerkia, žvairumas, vėliau botulino toksinas pradėtas naudoti neurologinių ligų, sukeliančių raumenų spazmus, gydymui, o paskutinius kelis dešimtmečius naudojamas estetinės dermatologijos procedūroms“.

Gydytoja dermatologė-trichologė R.A.Vankevičiūtė

Botulino toksinu gydoma daugelis ligų

Botulino toksino naudojimas medicinoje, pasak dermatologės-trichologės R.A.Vankevičiūtės, yra labai platus – juo gydomos neurologinės ligos (pvz., migrena), dantų griežimas, pagausėjęs prakaitavimas, vadinamas hiperhidroze. Be to, jo injekcijomis mažinamos veido raukšlės, o naujausi tyrimai, anot jos, dar labiau praplečia botulino toksino pritaikymą, pvz., jis jau pradeda užkariauti urologiją – pritaikomas erekcijos sutrikimų gydymui.

Atlikus botulino toksino injekcijas migrenos gydymui, gydytojos teigimu, jos veiksmingai mažina migrenos priepuolių dažnį bei sunkumą, jie tampa ne tik retesni, bet ir lengvesni. Tokiu būdu prireikia mažiau medikamentinio gydymo vaistais, o neretai po botulino toksino injekcijų migrenos priepuoliai vis retėja arba visai išnyksta.

Poveikis pastebimas ne iš karto

„Atlikus botulino toksino injekcijas įvairių būklių gydymui, jis nepradeda veikti iš karto, galutinis poveikis pasireiškia tik po 10–14 dienų. Dažnai pacientai dėl žodžio „toksinas“ įsibaimina botulino injekcijų, jas atidėlioja, tačiau praktika rodo, jog visgi didžioji dalis žmonių, išbandę šias injekcijas, jas periodiškai atlieka pakartotinai“, – paaiškino specialistė, pridurdama, jog botulino toksino injekcijos yra mažai skausmingos, procedūros atliekamos greitai – botulino toksiną galima suleisti per pietų pertrauką ir grįžus į darbą niekas neįtars, jog buvo atlikta estetinė ar gydomoji procedūra.

Kadangi injekcijos poveikis pasireiškia ne iš karto, o tolygiai kyla, kol pasiekia galutinį piką, gydytojos dermatologės-trichologės teigimu, aplinkiniai dažniausiai net nesupranta, jog tas dvi savaites, kol pasireiškia botulino toksino poveikis, žmogus gražėja arba sveiksta.

„Tarkim, atlikus botulino toksino injekcijas į pažastis dėl padidėjusio prakaitavimo, niekas nesupras, jog jas atlikote. Atlikus injekcijas dėl griežimo dantimis – veido bruožai nesikeičia, tačiau pagerėja gyvenimo kokybė. Na, o koreguojant veido raukšleles, išlaikoma natūrali veido proporcija, išlieka mikromimikos, todėl veidas neatrodo „bejausmis“, kaip dažnas galvoja“, – teigė dermatologė-trichologė R.A.Vankevičiūtė.

Koregavus danteninę šypseną botulino toksinu, šypsantis viršutinė lūpa nebepasislepia po dantenomis, tačiau botulino toksinas jos nedidina, lūpa išlaiko natūralią gamtos duotą formą ir putlumą, todėl šios injekcijos, pasak specialistės, tinka ir vyrams, kurie dažniausiai putlesniu lūpų nepageidauja. 

Dažniau renkasi moterys, bet išbando ir vyrai

Vienas didžiausių šiuos procedūros pliusų – jai nereikalingas išankstinis pasiruošimas. Tik reikia žinoti, jog botulino toksino injekcijos negali būti atliekamos nėščioms arba žindančioms moterims. 

Gydytoja dermatologė-trichologė R.A.Vankevičiūtė pastebėjo, jog botulino toksino injekcijas renkasi ir 20–30 m., ir vyresnio amžiaus asmenys: „Šias procedūras dažniau renkasi moterys, bet išbando ir vyrai. Jiems mažiau svarbi veido estetika, vyrai dažniausiai pageidauja padidėjusio prakaitavimo pažastų, delnų srityse gydymo“.

Kuo anksčiau pradedama atlikti botulino toksino injekcijas, tuo geresnis ilgalaikis efektas veido odai yra išgaunamas. Jei veido raukšlės jau yra gilios, pasak specialistės, vien botulino toksinas, atpalaidavęs raumenis, jų nepanaikins, todėl vyresnio amžiaus pacientams rekomenduojamos kombinuotos procedūros arba plastinės chirurgijos operacijos. Norint užkirsti kelią gilių raukšlių susidarymui, patariama injekcijas atlikti, kai ramybės metu matosi tik negilios pirmosios raukšlelės.

Botulino toksino injekcijos reikalauja gilių ir išsamių anatomijos žinių, specialių mokymų, todėl renkantis specialistą dermatologė-trichologė R.A.Vankevičiūtė pataria pasidomėti, ar šios paslaugos yra teikiamos licencijuotų gydytojų.