Vaiko pilvo skausmas
Vaiko pilvo skausmas; pilvo pūtimas; apendicitas / Shutterstock nuotr.

Vaikui skauda pilvą: kaip jam padėti?

Eglė Dagienė
Publikuota: 2024-03-01 09:10
„Man skauda pilvą“ – vienas dažniausių nusiskundimų, kurį tėvams tenka girdėti iš įvairaus amžiaus vaikų. Priežasčių, kodėl vaikams suskausta pilvą, yra daugybė, todėl, pasak vaikų ligų gydytojos Agnijos Vaščiūnaitės, labai svarbu jas išsiaiškinti, norint vaikui padėti ir skirti veiksmingą gydymą.
Vaiko pilvos skausmas – viena dažniausių priežasčių, kodėl tėvai kreipiasi į gydytoją. Šis simptomas vaikus neretai vargina nuo kūdikystės iki pat pilnametystės.

Pilvo skausmo priežastys

Vos vaikui pasiskundus, jog skaudą pilvą, neretai tėvai pagalvoja, jog jis kažko netinkamo užvalgė arba per mažai gėrė skysčių. Tačiau taip manyti ne visuomet yra teisinga. Kadangi pilvo skausmas yra pakankamai nespecifinis simptomas, tai ir priežasčių, anot vaikų gydytojos ir hematologės A. Vaščiūnaitės, gali būti labai daug.

Agnija Vaščiūnaitė
Vaikų ligų gydytoja Agnija Vaščiūnaitė

Dažniausios vaikų pilvo skausmo priežastys:

Pastarosios trys būklės (apendicitas, žarnų invaginacija ir išvaržų užstrigimai), anot gydytojos, sukelia stiprų, ūmų skausmą ir reikalauja skubaus chirurginio gydymo. 

Pilvo skausmai gali būti skirstomi į dvi grupes: funkciniai skausmai ir skausmai, kilę dėl tam tikros organinės ligos, pavyzdžiui, pilvą vaikui gali pradėti skaudėti dėl opaligės, gastroezofaginio refliukso ar skrandžio / dvylikapirštės žarnos uždegimo ir kt.

Tačiau, kaip teigė vaikų ligų gydytoja, didžioji dalis vaikų pilvo skausmų visgi yra funkcinės kilmės, t. y. nesusijusių su jokia liga. Paprastai tokius pilvo skausmus vaikui išprovokuoja didelis nerimas, nuolatinis stresas ar įtampa, patiriama tiek namuose, tiek ugdymo įstaigoje.

Kaip sumažinti pilvo skausmą

Pirmiausia gydytoja A. Vaščiūnaitė rekomenduoja tėvams išsiaiškinti, kurioje vietoje vaikui skauda pilvuką, kaip stipriai ir kada jį skauda (visą laiką, tuštinantis ar pavalgius), ar kartu nėra kitų simptomų, tokių kaip pykinimas, vėmimas, viduriavimas ar kaip tik vidurių užkietėjimas ir pan.

„Dažniausiai vaikai skundžiasi skausmu aplink bambą. Jei skausmas nėra labai stiprus, pastebėjus vaiką kelias valandas skausmas praeina, netrikdo kasdieninės veiklos, tuomet nereikia labai stipriai jaudintis, – patarė vaikų ligų gydytoja. – Tokiu atveju vaikui reikia leisti pailsėti, gerti daugiau negazuoto vandens, tą dieną patarčiau rinktis lengviau virškinamą maistą, pavyzdžiui, sultinius, košes“.

Skaudant pilvui reikėtų vengti:

  • pieno produktų,
  • riebių produktų,
  • gazuotų gėrimų.
  • patariama bent laikinai sumažinti šviežių vaisių ir daržovių kiekį.

Jei vaikas skundžiasi pilvo pūtimu ar vidurių užkietėjimu, gydytoja pataria rinktis atitinkamus vaistus, pasitarus su vaistininku ar savo gydytoju. Tačiau jei simptomai trunka kelias dienas ir vaiko būklė negerėja, būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją ar pediatrą.