Vaiko apžiūra odontologijos kabinete / Shutterstock nuotr.

Vaikų odontologas: sveikas pieninis sąkandis – labai svarbus

Monika Kairiene
Publikuota: 2020-10-27 09:08
Gerus burnos higienos įpročius formuoti būtina nuo mažens. Todėl pirmasis vaiko vizitas pas odontologą turėtų būti apie pirmąjį vaiko gimtadienį. Odontologijos klinikos „Mažoji Užupio klinika“ gydytojas odontologas Mindaugas Brusokas sako, kad tėvai klaidingai galvoja, kad į pieninių dantų priežiūrą galima žiūrėti atlaidžiau, nes vis tiek jie iškris. Kodėl svarbus sveikas pieninis sąkandis ir kaip išvengti streso odontologo kabinete, paaiškina M.Brusokas.

Pirmasis vizitas – susipažinimui

Odontologijos klinikos „Mažoji Užupio klinika“ gydytojas odontologas Mindaugas Brusokas sako, kad pirmasis vaiko vizitas pas odontologą turėtų būti apie pirmąjį vaiko gimtadienį arba per pusmetį nuo pirmųjų dantukų išdygimo. „Tokio vizito metu apžiūrima vaiko burna, jis po truputį pažindinasi su aplinka, su tėvais aptariama individuali burnos higiena, natūrali dantų kaita, mitybos reikšmė dantų sveikatai“, – sako odontologas M.Brusokas.

Pasak gydytojo, dažniausiai tėvų žinios apie vaiko burnos higieną yra nepakankamos. „Ankstyvas vizitas padeda gydytojui paaiškinti tinkamos higienos svarbą, kaip ją atlikti, kada leisti pradėti vaikui savarankiškai valytis dantis su ir be suaugusiųjų priežiūros“, – sako odontologas.

Sveikas pieninis sąkandis – labai svarbus

Tačiau dažniausiai, pasak M.Brusoko, vaikai pas odontologą atvedami apie 3-4 metus: „Paprastai tai būna profilaktinis vizitas arba vaikas atvedamas dėl skausmo, kurio dažniausia priežastis – tarpdančių kariesas.“

Odontologas M.Brusokas teigia, kad dauguma tėvų, atvedančių vaikus pas gydytoją odontologą, suvokia, kad pieniniai dantys ir jų priežiūra yra svarbūs. Vis dėlto požiūris į pieninių dantų priežiūrą atlaidesnis nei į nuolatinių. „Pieniniai dantys reikšmingi sąkandžio, apatinio veido trečdalio, kalbos funkcijos, sveikų nuolatinių dantų formavimuisi. Pažeisti dantys gali būti skausmo, koncentracijos sutrikimo, infekcijos, nepasitikėjimo savimi priežastis. Todėl sveikas pieninis sąkandis yra itin svarbus“, –sako odontologas M.Brusokas.

Gydytojas odontologas Mindaugas Brusokas. „Mažosios Užupio klinikos“ nuotr.

Gydytojas odontologas Mindaugas Brusokas. „Mažosios Užupio klinikos“ nuotr.

Kaip išvengti streso

Ko gero, didesnė dalis vaikų odontologo apžiūros bijo. Kaip išvengti streso vaikui ir tėvams? „Geriausias būdas išvengti streso – laiku įvykęs pirmasis vizitas. Jei vaikas pirmus kartus lankosi pas odontologą, kai dar nereikalinga jokia intervencija, jis patirs kur kas mažiau įtampos. Pasitaiko, kad vaikai, ypač mažesni, baiminasi, patiria stresą, verkia ir nesileidžia apžiūrimi. Tuomet gelbsti žaismingas priėjimas, tėvų pagalba ir pavyzdys“, – sako gydytojas odontologas M.Brusokas.

Odontologas pataria prieš vykstant į kliniką su vaiku pasižiūrėti edukacinę vaizdinę medžiagą internete, suvaidinti apžiūros situaciją namuose, ramiai ir aiškiai su pavyzdžiais nupasakoti vaikui, kaip vyksta odontologo apžiūra. „Vizito metu tėvai turėtų atsižvelgti į odontologo prašymus ir nurodymus. Kartais tėvai lieka nuošalyje, dažniau su vyresniais vaikais, kartais aktyviai dalyvauja, laiko vaiką ant kelių, padeda jį kalbinti ir nuraminti“, – sako gydytojas odontologas M.Brusokas. 

Užsiregistruoti pas gydytoją odontologą Mindaugą Brusoką galima ČIA.