Skiepai nuo gripo ir COVID-19: ar galiu pasiskiepyti vieno vizito metu?
„Remiantis bendraisiais imunoprofilaktikos principais, nėra įrodymų, kad negyvos vakcinos paveiktų kitų negyvų ar gyvų vakcinų sukeliamą imuninį atsaką. Bet kuri negyva vakcina gali būti skiriama tuo pačiu metu ar bet kuriuo intervalu su skirtingomis negyvomis ar gyvomis vakcinomis“, – skelbia draugija.
Kur galiu pasiskiepyti?
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, jog salio 5 d. visose gydymo įstaigose bus galima pasiskiepyti nuo labiausiai plintančių infekcinių susirgimų – gripo ir koronaviruso vieno vizito metu. Skiepijimas gripo ir atnaujintomis COVID-19 vakcinomis labiausiai rekomenduojamas rizikos grupėse esantiems asmenims – jie abiem vakcinomis bus skiepijami nemokamai.
Norint pasiskiepyti abiem vakcinomis, rekomenduojama kreiptis į gydymo įstaigą, prie kurios asmuo prisirašęs. COVID-19 vakcinomis gyventojai ir toliau galės skiepytis bet kurioje gydymo įstaigoje ir vaistinėse. Gripo vakcinos rizikos grupėms priklausantiems asmenims valstybės lėšomis kompensuojamos toje gydymo įstaigoje, kurioje asmuo yra registruotas. Savo lėšomis gripo vakcina galima pasiskiepyti bet kurioje gydymo įstaigoje ar vaistinėse.
Kaip užsikrečiama gripu?
manodaktaras.lt primena, jog gripą sukelia virusas (lot. Myxovirus influenza), kuris pagal savo struktūrą gali būti A, B ir C tipų. Kadangi virusai pasižymi mutuojančia savybe, todėl atsiranda vis naujų viruso potipių. Imunitetas persirgus gripu susidaro tik tos struktūros virusui, kuriuo buvo užsikrėtęs žmogus. Gripu paprastai užsikrečiama oro-lašiniu būdu nuo užsikrėtusio ir sergančio žmogaus. Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Užsikrėtęs virusu asmuo suserga per vidutiniškai 48 val.
Kaip apsisaugoti nuo gripo?
Norint išvengti gripo komplikacijų rekomenduojama skiepytis kasmet prieš prasidedant gripo sezonui. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO), atsižvelgdama į labiausiai paplitusias gripo viruso padermes, vakcinų sudėtį kasmet koreguoja.
Skiepai nuo gripo ypač rekomenduojami:
- sergantiems lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, bronchine astma, širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu ir kt.
- 65 m. ir vyresniems asmenims;
- nėščiosioms;
- sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.