Šeimos ir darbo derinimas daro įtaką moterų širdies sveikatai / Shutterstock nuotr.

Šeimos ir darbo derinimas daro įtaką moterų širdies sveikatai

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-12-15 10:17
Žinoma, kad stresas turi įtakos širdies ir kraujagyslių būklei. Tačiau ne taip dažnai tiriama, kaip stresas, patiriamas dėl darbo reikalavimų ir šeimos gyvenimo derinimo, veikia širdies ligų riziką. Naujausias tyrimas parodė, kad šeimos ir darbo derinimo sunkumai labiau atsiliepia moterų sveikatai.
Vienas pagrindinių streso šaltinių – nesklandumai darbe. 2015 metais atlikta 27 tyrimų apžvalga nustatė sąsają tarp darbe patiriamo streso ir šiek tiek didesnės koronarinės širdies ligos ir insulto rizikos. Pasak kardiologų, stresas veikia veiksnius, kruie didina širdies ir kraujagyslių riziką – kraujo spaudimą ir cholesterolio kiekį. Tačiau mokslininkų darbuose dažnai netiriamas stresas, kurį patiria žmonės, turintys derinti darbo reikalavimus ir šeimos gyvenimą.

Naujo tyrimo rezultatai publikuoti Amerikos širdies asociacijos žurnale. Tyrime dalyvavo daugiau kaip 11 tūkst. žmonių, gyvenančių Brazilijoje. Dalyviams – 35-47 metai, jie – įvairaus išsilavinimo ir darbo patirties. Kiekvienas dalyvis atsakinėjo į klausimus, skirtus nustatyti, kaip jų darbas darė poveikį šeimos gyvenimui ir kaip šeimos gyvenimas paveikė jų profesinį gyvenimą. Tyrėjai apskaičiavo kiekvieno dalyvio širdies ir kraujagyslių sveikatos rodiklius pagal tyrimų rezultatus ir dalyvių atsakytus klausimus.

Analizė parodė ryškų skirtumą tarp lyčių. Šeimos reikalai panašiai tiek vyrams, tiek moterims kliudydavo profesiniam gyvenimui, tačiau vyrams darbo įtaka šeimos gyvenimui buvo mažesnė, jie turėjo daugiau laisvalaikio. Moterų, kurios jautė didesnį šeimos ir darbo konfliktą, širdies sveikatos rodikliai buvo prastesni.

Tyrėjai sako, kad tokie rezultatai greičiausiai susiję su tradiciniais lyčių vaidmeninis. Moterys jaučia spaudimą atitikti lyčių vaidmenis ir laikyti visus namų kampus. Nors vyrai šeimos gyvenime ir buityje dalyvauja kaip niekada daug, dirbančios moterys vis tiek jaučia spaudimą būti ir geros darbuotojos, ir gerai atlikti pareigas namie. Toks stresas daro įtaką moterų širdies sveikatai. Kardiologai primena, kad labai svarbu išmokti valdyti stresą ir rasti balansą tarp šeimos ir darbo.

Parengė Monika Kairienė pagal medicalnewstoday.com