Vaikui gastroezofaginis refliuksas
Vaikui - gastroezofaginis refliuksas, GERL; pilvo skausmas / Shutterstock nuotr.

Refliuksas vaikui: kaip atpažinti ir gydyti?

Eglė Dagienė
Publikuota: 2024-03-07 09:11
Refliuksas yra nekontroliuojamas skrandžio ir dvylikapirštės žarnos turinio grįžimas į stemplę. Tai normalus procesas, pasitaikantis tiek suaugusiems, tiek vaikams. Tačiau problema atsiranda tuomet, kai refliuksas ima dažnai kartotis su tokiais simptomais kaip stiprus rėmens graužimas, atsirūgimas rūgštimi, net skausmas. Tokiu atveju jau kalbama apie gastroezofaginio refliukso ligą (GERL), kuri vargina nemažai įvairaus amžiaus vaikų. Kodėl atsiranda refliuksas vaikui ir kada kreiptis į gydytoją?

Pagrindiniai refliukso simptomai vaikams

Kaip portalui manodaktaras.lt teigė vaikų gastroenterologas prof. dr. Vaidotas Urbonas, reikia atskirti refliuksą nuo gastroezofaginio refliukso ligos. Mat refliuksą turi visi žmonės, tačiau jei jis tik kartais pasireiškia ir nesukelia jokio diskomforto, tuomet nerimauti nereikėtų.

Vaidotas Urbonas
Vaikų gastroenterologas prof. Vaidotas Urbonas / asmeninio albumo nuotr.

Dažnai kartojasi

„Gastroezofaginio refliukso liga atsiranda tada, kai refliuksas vaikui kartojasi itin dažnai. Kadangi jis nežino, kas yra rėmens graužimas, dažniausiai sako, jog peršti gerklytę, atsiranda lėtinis kosulys (nesant jokiai infekcijai), dažnai vaikas atsirūgsta su rūgštimi. Jei paklausus vaiko, kuo atsirūgo, sako – niekuo (suprask – oru), tokiu atveju, nėra ko nerimauti. Tačiau jei po atsirūgimo vaikas burnoje jaučia kartumą, rūgštumą – tai tipiškas gastroezofaginio refliukso simptomas (reiškia, jog tulžis arba rūgštis pateko į burną)“, – paaiškino klinikos „Empatija“ vaikų gastroenterologas.

Tėvams gydytojas pataria stebėti, kaip dažnai vaikas skundžiasi šiais simptomais. Jei tai kartojasi bent dvi dienas per savaitę ir tęsiasi kelis mėnesius, pasak specialisto, didelė tikimybė, kad vaikui bus diagnozuota GERL. Bet jei simptomai pasitaiko tik 1–2 kartus per mėnesį, tai nėra refliukso liga.

Pilvo skausmas (virš bambos)

Dar vienas būdingas refliukso simptomas – pilvo skausmas viršutinėje jo dalyje, t. y., epigastriumo srityje (virš bambos). Prof. dr. V. Urbonas patarė tėvams atkreipti dėmesį, kokioje pilvo vietoje vaikui suskausta ir prašyti tai parodyti ant nuogo pilvo: „Tai labai svarbu. Tėvams visada sakau, kad tą akimirką, kai vaikas pasiskųs pilvuko skausmu, pakelti jo rūbelius ir paprašyti vienu pirštu parodyti, kokioje vietoje skauda. Nes dažnai būna, jog vizito metu tėvų paklausus, kurioje pilvo vietoje vaikui skauda, jie nežino, o penkiametis rodo bet kur, nes nebeatsimena, kaip jautėsi prieš savaitę“.

Skausmas krūtinės srityje

Vaikų gastroenterologas patarė neignoruoti dar vieno refliukso požymio, labiau būdingo paaugliams – tai širdies plote. Jei vaikas / paauglys sako ar parodo, kad skauda krūtinės srityje, tai, anot gydytojo, dažniausiai nebus su širdimi susijusios ligos (tikimybė rasti vaikui širdies ligą – tik 1 proc.) Taigi, viena dažniausių priežasčių, kodėl vaikui suskausta krūtinę – gastroezofaginio refliukso liga.

Lėtinis kosulys, krenkštimas

Kita vaikų refliukso simptomų grupė, nesusijusi su virškinimu – lėtinis kosulys, dažnas užkimimas, krenkštimas. Tai, pasak prof. V. Urbono, itin dažnai pasitaikantys simptomai, susiję su GERL: „Lėtinis kosulys vaikui neretai tęsiasi kelias savaites ar net mėnesius ir, kai pulmonologai neranda jokios priežasties, tėvai ateina pas gastroenterologus. Dažnas krenkštimas taip pat gali būti refliukso ligos požymis“.

Kas lemia refliukso atsiradimą vaikui?

Kas sukelia vaikams refliuksą, iki galo nėra aišku, tačiau yra žinomi keli rizikos veiksniai, kurie galėtų išprovokuoti GERL atsiradimą – vaiko mityba ir psichoemocinė būklė.

 • Maistas

„Maistas turi didžiulę reikšmę refliukso atsiradimui. Atlikta daugelis mokslinių tyrimų šioje srityje. Jei pavyksta vaikui sureguliuoti tinkamą dietą, apie 60–80 proc. atvejų refliuksą galima suvaldyti arba jis visai išnyksta, nevartojant jokių medikamentų. Beje, vaistai, mažinantys rūgštingumą, nėra išeitis, mat juos nutraukus, refliuksas vėl atsiranda, todėl mityba vaidina itin svarbų vaidmenį“, – pabrėžė prof. dr. V. Urbonas.

 • Nerimas, stresas

Refliuksą neabejotinai išprovokuoja ir tokie veiksniai kaip stresas, per didelis jaudinimasis, nerimas. Kai kurie vaikai ar paaugliai, per stipriai susijaudinę, gali net apsivemti (stresui dingus, vėmimas paprastai liaujasi).

 • Miegas

Gydytojas sakė, jog didelę reikšmę refliukso atsiradimui turi ir miegas. Jei vaikas paprasta teišmiega šešias valandas, anksčiau ar vėliau nepakankamas ir nekokybiškas miegas išprovokuos refliuksą ar kitus sveikatos sutrikimus (mokyklinio amžiaus vaikai turi miegoti ne mažiau 8–9 valandų).

 • Rimtos ligos

Refliuksą gali sukelti ir rimtesnės ligos. Jei vaikai turi tokius vyraujančius simptomus kaip vėmimas ir pykinimas (nepainiokite su maisto atpylimu), jaučia diskomfortą, vėmimas kartojasi ir tęsiasi ilgiau nei mėnesį, vaikų gastroenterologas V. Urbonas patarė kuo skubiau kreiptis į gydytojus, mat tai gali signalizuoti apie skrandžio problemas ar smegenų pažeidimą.

„Visais atvejais ieškoma ar vaikui nėra kitos rimtos ligos, t.y., ar refliuksas yra kaip ligos komplikacija. Jei išsiaiškiname, kad refliuksas yra pagrindinė liga, o ne komplikacija, tuomet ieškome būdų, kaip vaikui padėti ją suvaldyti“, – sakė gydytojas.

Kaip išvengti refliukso vaikams?

Refliukso ligos galima išvengti nuosekliai laikantis kasdienės mitybos principų ir gerinant vaiko psichoemocinį klimatą. Anot vaikų gastroenterologo, tai geriausia refliukso profilaktika – nedaryti, to, nuo ko refliuksas gali atsirasti.

„Atrodo, paprasta, bet ne taip lengva įgyvendinti. Yra buvę pacientų paauglių, kurie žino, kad negali valgyti bulvių traškučių, gerti gazuotų gėrimų, tačiau vis tiek juos nusiperka, bet kai ima skaudėti pilvą ir graužti rėmenį, nustoja, o tada ir vėl pradeda – užburtas ratas. Sveika ir subalansuota mityba turėtų būti nuo pirmų vaiko gyvenimo metų ir tėvai turėtų rodyti pavyzdį, juk jei pasislėpę valgysite nesveiką maistą, o sveikus produktu siūlysite vaikams – taip nieko nepavyks“, – patikino prof. V. Urbonas.

Gydytojas patarė, kokio maisto vaikui reikėtų vengti:

 • Bet kokių kepinių ir kepto maisto. Anot gydytojo, blynai, kad ir kaip sietųsi su vaikyste, nėra tinkamas maistas vaikui, kaip ir bet koks aliejuje keptas maistas, nes kepiniai turi kancerogenų – vėžį sukeliančių medžiagų: „Žinoma, jei vieną kitą blyną vaikas retkarčiais suvalgys, nieko blogo nenutiks, bet tai neturėtų būti kasdienis pusryčių valgis“;
 • Visų rūgščių produktų, pavyzdžiui, obuolių, apelsinų, kivių, citrinų, uogų, džiovintų vaisių. Taip pat patartina vengti vaikui duoti vaisių sulčų, tyrelių, medaus, kefyro, jogurto;
 • Miltinių gaminių;
 • Mėtų ar melisos arbatų;
 • Kečupo, majonezo;
 • Šokolado, kavos (tiek su kofeinu, tiek be kofeino) bei kakavos
 • Vitamino C. Pasak gydytojo, vitaminas C dažnai sukelia skrandžio ir stemplės pažeidimus: „Nėra įrodyta, kad jis stiprina imunitetą, todėl be gydytojo paskyrimo geriau vaikui neduoti šio vitamino profilaktiškai, kaip neretai tėvai elgiasi“.

Kada refliuksas yra pavojingas vaikui?

Refliuksas vaikui yra pavojingas tuomet, kai sukelia diskomfortą, ypač, kai vaikas periodiškai ima jausti skausmą, kosulį, karčius atsirūgimus – tuomet jis tampa irzlus, liūdnas, depresyvios nuotaikos.

„Rimtesnė problema iškyla tuomet, kai dėl refliukso ligos vaikas atsisako valgyti, nes jam atrodo, jog nuo bet kokio maisto jam pradės skaudėti pilvą. O kai nepakankamai valgo, tada ima kristi svoris. Pavojinga, kai paaugliams ima durti širdies ir krūtinės srityje. Taigi, visi minėti GERL simptomai yra pavojingi, jei yra uždelsti ir delsiama kreiptis pagalbos“, – teigė vaikų gastroenterologas dr. V. Urbonas.

Refliuksas vaikui: ką valgyti?

Gydytojas teigė, jog tik refliukso ligos gydymo laikotarpiu reikia laikyti griežtos dietos, tačiau vėliau pamažu galima valgyti beveik viską, bet saikingai.

Vaikui rekomenduojama valgyti:

 • mėsą (tiek raudoną, tiek baltą)
 • žuvį
 • daržoves,
 • kiaušinius
 • iš pieno produktų: sviestą, grietinę, pieną
 • tinka visų rūšių kruopų košės (išskyrus manų)

Praėjus gydymo periodui, į vaiko mitybos racioną patariama įtraukti ir šviežias uogas, ir vaisius (ne džiovintus) bei kitus produktus, kurie anksčiau buvo paminėti kaip vengtini (kalbant apie rūgščius produktus, juos geriau vartoti tik pavalgius).

Kūdikių refliuksas

Kaip teigė vaikų gastroenterologas, refliuksą turi beveik visi kūdikiai, tačiau dažniau tai vadiname atpylimu (kai skrandžio turinys pakyla ne iki stemplės vidurinio trečdalio, bet iki burnos).

„Apie 40 proc. sveikų kūdikių atpylinėja iki keturių kartų per parą ir tai yra normalu. Žinoma, priklauso, kiek kartų tai vyksta, o svarbiausia, ar tai netrukdo vaiko vystymuisi. Jei kūdikis atpylinėja ir dėl to per mažai priauga svorio, būtina susirūpinti ir kreiptis į gydytoją. Tačiau daugeliu atvejų kūdikių refliuksas arba atpylinėjimas baigiasi, vos tik įvedamas papildomas maistas (nuo 4–6 mėn.)“, – pasakojo prof. dr. V. Urbonas.

Viena dažniausių kūdikio refliukso priežasčių – maisto netoleravimas arba alergija. Deja, anot gydytojo, nėra tam pakankamai diagnostinių priemonių. Pagrindinis diagnostinis metodas – kūdikiui duoti maisto produktų ir stebėti jo reakciją.

„Jei vaikas valgo mamos pieną ir nuo jo atpylinėja, tada mama turi laikytis griežtos dietos, t.y. jai apribojami pagrindiniai maisto produktai, kurie dažniausiai sukelia alergiją, pvz. kviečiai, karvės bei ožko pieno produktai. Alergiją vaikui per mamos pieną gali kelti ir sojos produktai, žemės riešutai, sezamo sėklos, kiaušiniai, žuvis ir kt“, – atkreipė dėmesį vaikų gastroenterologas, pridurdamas, jog neretai kūdikiams refliuksas gali prasidėti ir dėl pieno mišinukų.

Kalbant apie mažų vaikų maisto alergiją, visgi gydytojas nuramino, jog daugumoje atvejų iki 2–3 metų amžiaus ji savaime išnyksta be jokio gydymo.