Inkstų ligos; inkstų akmenligė / Shutterstock nuotr.

Rastas ryšys tarp pridėtinio cukraus vartojimo ir akmenligės

manodaktaras.lt
Publikuota: 2023-08-08 11:13
Naujausi tyrimai rodo, kad pridėtinio cukraus vartojimas gali būti inkstų akmenų atsiradimo rizikos veiksnys, rašo „Medical News Today“.
Inkstų akmenys paprastai būna labai skausmingi, jiems būdingi tokie simptomai kaip pykinimas, vėmimas, šlapimas su krauju, karščiavimas ir šaltkrėtis. Inkstų akmenų atsiradimo rizikos veiksniai yra nutukimas, diabetas ir uždegiminės žarnyno ligos.

Naujo tyrimo, paskelbto žurnale „Frontiers in Nutrition“, duomenimis, pridėtinio cukraus vartojimas gali būti dar vienas rizikos veiksnys, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį. Tyrime pridėtinis cukrus apibrėžiamas kaip „cukrus arba kaloringi saldikliai, dedami į maisto produktus ar gėrimus perdirbimo ar paruošimo metu, siekiant suteikti jiems skonio arba prailginti jų galiojimo laiką“. Pridėtinio cukraus galima rasti saldžiuose gėrimuose, sausainiuose, pyragaičiuose ir saldainiuose.

Remdamiesi JAV nacionalinio sveikatos ir mitybos tyrimo (NHANES) patikimu šaltiniu, mokslininkai analizavo 28 303 suaugusių moterų ir vyrų 2007–2018 m. duomenis, kurie apėmė dalyvių inkstų akmenligės istoriją ir kasdienį pridėtinių cukrų suvartojimą, nustatytą pagal jų pačių pateiktus neseniai suvartoto maisto ir gėrimų duomenis.

Jiems buvo suteiktas sveikos mitybos indekso balas (HEI-2015), kuris apibūdino jų mitybos įpročius. Mokslininkai taip pat nagrinėjo tokius veiksnius kaip lytis, amžius, rasė ar etninė kilmė, kūno masės indeksas (KMI) ir ligos istorija, siekdami išsiaiškinti, ar kuris nors iš šių veiksnių gali turėti įtakos inkstų akmenligės atsiradimui.

Tyrėjai nustatė, kad dalyviai, kurie vartojo daugiau pridėtinio cukraus, dažniau sirgo inkstų akmenlige, turėjo žemesnį HEI balą ir žemesnį išsilavinimą.

Be to, su inkstų akmenlige buvo susijusi ir kalorijų, gaunamų iš pridėtinio cukraus, dalis. Dalyviai, kurių suvartojamas pridėtinis cukrus sudarė daugiau kaip 25 proc. visos energijos, turėjo 88 proc. didesnę tikimybę susirgti inkstų akmenlige nei tie, kurių suvartojamas pridėtinis cukrus sudarė mažiau kaip 5 proc. visos energijos.

Koks ryšys tarp pridėtinio cukraus ir inkstų akmenų?

„Jau seniai yra įrodymų, kad cukrus didina kalcio kiekį šlapime, ir buvo daugybė priežasčių, kodėl cukraus vengimas turėtų būti inkstų akmenų prevenciją skatinančios dietos dalis“, – sakė dr. David’as S.Goldfarb’as, NYU Langone Health klinikinės nefrologijos skyriaus ir inkstų akmenų prevencijos programos vadovas. Šis tyrimas, anot jo, pasitarnauja kaip didelis duomenų rinkinys, pasižymintis geru patikimumu ir apimantis gana reprezentatyvią JAV žmonių grupę.

Pridėtinis cukrus gali sukelti įvairių sveikatos problemų, tokių kaip aukštas kraujospūdis, atsparumas insulinui ir nutukimas, kurios didina inkstų akmenų susidarymo atsiradimą.

„Šiuo požiūriu šis tyrimas svarbus, nes jis patvirtina tai, ką sakome savo pacientams – vengti pridėtinio cukraus. Jis taip pat didina svorį, o tai susiję su aukštu kraujospūdžiu, atsparumu insulinui, metaboliniu sindromu ir diabetu – visi šie rizikos veiksniai laikomi padidėjusio inkstų akmenligės dažnio rizikos veiksniais. Apskritai mitybos pokyčiai, prisidedantys prie geresnės inkstų būklės, taip pat yra susiję su mažesniu inkstų akmenligės dažniu“, – teigė dr. D.S.Goldfarb’as.

Kalbant apie šlapimo problemas, pridėtiniai cukrūs lemia mažesnį šlapimo tūrį ir padidėjusį kalcio kiekį šlapime. Abu šie veiksniai prisideda prie inkstų akmenų susidarymo.

Kaip teigė Bridžporto ligoninės, priklausančios „Yale New Haven Health”, nefrologas dr. Gregory Buller’is, jau nuo 1960 m. žinoma, kad pridėtiniai cukrūs didina kalcio išsiskyrimą su šlapimu ir mažina šlapimo tūrį asmenims, kuriems buvo išsivysčiusi inkstų akmenligė, arba jų šeimos nariams.

„Šis ryšys tarp padidėjusio kalcio kiekio šlapime (hiperkalciurijos) kartu su sumažėjusiu šlapimo kiekiu – pagrindinių inkstų akmenų susidarymą lemiančių veiksnių – ir pridėtinio cukraus greičiausiai paaiškina padidėjusio akmenų susidarymo priežastį“, – pabrėžė dr. G.Buller’is.

Kodėl svarbu vengti pridėtinio cukraus

Be padidėjusios inkstų akmenligės rizikos, yra daug kitų priežasčių, dėl kurių reikėtų vengti pridėtinio cukraus.

„Įrodyta, kad pridėtiniuose cukruose esanti fruktozė (dažnai tai sacharozė – gliukozės ir fruktozės derinys) didina visceralinių riebalų kiekį, trigliceridų kiekį serume ir atsparumą insulinui asmenims, turintiems antsvorio ir sergantiems nutukimu, net ir vartojant juos trumpą laiką, – pažymėjo dr. G.Buller’is. – Šie veiksniai seniai siejami su kraujagyslių ligomis, aukštu kraujospūdžiu ir širdies ligomis“.

Taigi, pasak gydytojo, sveikas gyvenimo būdas turėtų apimti pridėtinių cukrų vartojimo mažinimą, ypač jei jau turite antsvorio arba inkstų akmenligės atvejų šeimoje.

Tyrimo ribotumas

Kai duomenys grindžiami savarankiškai pateikta informacija (kaip šio tyrimo atveju), tai gali turėti įtakos rezultatų tikslumui. „Noriu atkreipti dėmesį, kad tokius tyrimus, dar vadinamus stebėjimo tyrimais, riboja asmenų prisiminimų tikslumas ir tai, kad aprašytą ryšį galėjo paaiškinti kiti klaidinantys veiksniai, nebūtinai pridėtinio cukraus vartojimas“, – svarstė gydytojas G.Bulleris.

Tokie tyrimai, anot jo, dažnai vadinami „hipotezes keliančiais tyrimais“, nes norint įrodyti numanomą priežastinį ryšį, reikia atlikti rimtesnius tyrimus. Vis dėlto, dr. G.Buller’io teigimu, šis tyrimas kartu su ankstesniais moksliniais darbais tvirtai rodo, kad pridėtinis cukrus iš tiesų didina inkstų akmenų riziką.

Parengta pagal: medicalnewstoday.com